La bajada ou opadanie okna to ruch, który może uchronić Cię przed wieloma sytuacjami, kiedy ty wrócić do obrony. Ale bądź ostrożny, musisz wiedzieć opanować więc ona jest skuteczny.

La bajada co to jest ? To jest jak zagranie w wyjście przez okno, w którym piłka odbija się wystarczająco wysoko, abyś mógł ją uderzyć powyżej poziomu pasa. Ten bajada można grać zarówno forhendem, jak i bekhendem, ale aby uniknąć zamieszania i podejmowania złych decyzji, proponujemy dzisiaj mówić tylko o bajada forhend.

Gdzie i kiedy ?

To jest pierwsze pytanie, które należy zadać. Kiedy powinienem zrobić bajada ? Odpowiedź byłaby po lob od przeciwników. Jesteś przy siatce, zostajesz lobowany, odpychany, ale masz wystarczająco dużo czasu, aby zająć pozycję.

Gdzie grać, to drugie pytanie. I bądź ostrożny, ponieważ nie wybranie właściwej pozycji spowoduje, że dokonasz złych wyborów, a co za tym idzie błędów taktycznych. To, co najlepsze bajadas to te, które są przeprowadzane z miejsc, w których czujesz się komfortowo: zazwyczaj z dala od bocznej ściany i wystarczająco daleko od dolnego okna.

Jakie ciosy uderzyć?

Jest ich kilka, ale najczęściej używane są tzw bajada ciąć i bajada szczotkowane. Cięcie oznaczałoby uderzenie piłki od pasa do wysokości głowy. Pędzel byłby równoznaczny z umieszczeniem go pod piłką. Różnica między nimi? Cięcie zostanie przeprowadzone raczej z myślą o umieszczeniu piłki w precyzyjnej strefie, ponieważ prędkość będzie umiarkowana. Po jednym bajada cut możemy spróbować wywrzeć presję na przeciwnikach. Szczotkowany z drugiej strony jest podobny do vibora/rozbić. Może być bardzo potężny, co pozwoli ci zdobyć punkt, naprawić przeciwników w siatce lub być bardzo pracowitym w bardzo trudnych obszarach do obrony, takich jak kąty lub siatki.

Sofia Araujo bajada de pared Cascais 2022

Adaptacja to podstawa

Kiedy zostaniesz lobowany, musisz się cofnąć, wyczuć, czy piłka jest do zagrania bajada czy nie, zbieranie informacji o rozstawieniu przeciwników, wybór obszaru gry, szybkość uderzenia... zbyt wiele rzeczy w Twojej głowie, które ostatecznie mogą sprawić, że będziesz źle grać.

Aby być skutecznym, musisz pamiętać, aby podczas uderzenia kończyć z piłką przed sobą lub na wysokości ciała. Jeśli nie… lob. Następnie będziesz musiał dostosować wysokość pala zgodnie z odbiciem. Niektórzy gracze umieszczają swoją pala podczas ruchu i nieuchronnie mylą wysokość. Pamiętaj więc, aby najpierw cofnąć się, umieszczając pala poniżej poziomu pasa, a następnie możesz ją podnieść, gdy piłka odbije się od szyby, dzięki czemu zawsze będzie na odpowiedniej wysokości.

Inzerillo bajada Piramidy P2000 2022

Najgorszy błąd

Najgorszym błędem byłoby zbyt duże przygotowanie, które bez kontroli podkreślałoby moc. Celem bajada polega na znalezieniu obszaru na torze, aby być precyzyjnym. Dlatego twoja pala nie powinna być widoczna dla twoich przeciwników poza twoim ciałem: przygotowujesz się tak szeroko w forhendzie, że możesz zobaczyć pala za sobą po stronie bekhendowej. Przygotuj się krótko, uderz piłkę i zakończ w kierunku, który chcesz znaleźć.

Niezbyt skomplikowany ruch

W końcu bajada nie jest bardzo skomplikowanym posunięciem. Wręcz przeciwnie, jest to dość prosty strzał do wykonania, ponieważ znajdujesz się powyżej poziomu siatki. Z drugiej strony trzeba będzie dobrze się poruszać, dobrze dopasować wysokość podniebienia i odpowiednio dobrać strefy uderzenia, aby stopniowo przechodziło ono w śmiertelny cios. Chodźmy! 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.