To z pewnością jeden sny większość gracze padel : wyrzucić piłkę do 3. Wejdźmy do detal aby ci pomóc zabłysnąć na torze z tym strzałem spectaculaire.

W poprzednim artykule daliśmy Ci jak najwięcej kluczy, aby zrozumieć, jak prawidłowo wpływać roztrzaskanie. Dzisiaj popchniemy technikę nieco dalej, aby pomóc Ci wybić piłkę z boiska, nad boczną bramką wznoszącą się na 3 metry.

Pierwszy krok: płaskie uderzenie

Niezależnie od tego, czy jesteś praworęczny, czy leworęczny, to jest to samo. Praworęczny po lewej stronie lub leworęczny po prawej stronie będzie musiał postępować w ten sam sposób. Pierwszą rzeczą do zrozumienia jest miejsce uderzenia. Jeśli jest nad twoją głową, przed tobą, możesz szukać płaskiego uderzenia. Błędem byłoby umieszczenie efektu w tym strzale, co zniweczyłoby całą skuteczność uderzenia. Więc pomysł będzie polegał na tym, niezależnie od twoich początkowych przygotowań, aby twoja pala miała trajektorię od góry do dołu, z końcem gestu, który zakończy się pod niedominującą ręką. 

To prawdopodobnie jeden z najłatwiejszych rzutów do wykonania, ponieważ jesteś blisko siatki, piłka jest wysoko przed tobą i musisz ją strącić. Ale to, czego szukamy, to wybicie piłki do 3. W tym celu będziemy musieli celować prosto. 

Przede wszystkim konieczne będzie uprzywilejowanie kontroli nad władzą. Po pierwsze, płytkie odbicie na środek pola serwisowego będzie idealne. Potem następuje odbicie na dolnym panelu. Kąt będzie ważny przy wyprowadzaniu piłki, ale przede wszystkim wysokość. Spróbuj odbić piłkę w ostatnich 50 cm od górnej krawędzi szklanki, jeśli to możliwe, między środkiem szklanki 1 a 2 dnem. Przy jakości materiałów używanych dzisiaj w twoich palach powinno wyjść dość łatwo, bez zbytniej siły, o ile wszystkie fazy są przestrzegane.

Drugi krok: uderzenie z rotacją górną lub „z kopnięciem”.

To już nie to samo. Wchodzimy do wielkich lig. Tutaj piłka nie będzie już uderzana z przodu, ale nieco za naszą głową, nad naszym niedominującym ramieniem. Pierwsze kroki, które wykonamy, będą do tyłu i będziemy musieli wybić piłkę do góry, jeśli chcemy ją wyrzucić z 20×10. 

Tenisiści mogą napotkać trudności, ponieważ podczas swoich zagrywek są przyzwyczajeni do dawania takiego efektu, ale aby sprowadzić piłkę tutaj, będziesz musiał uderzyć, aby „wyrzucić piłkę” w górę, a następnie zastosować wykończenie w dół.

Ćwiczenie, które możesz wykonać samodzielnie, polega na ustawieniu się poza torem w odległości mniejszej niż dwa metry i wykonaniu skoku podczas próby podania piłki nad siatką.

Idealnym gestem byłoby więc ustawienie pala w wysokiej pozycji, następnie opuszczenie główki rakiety za plecami, aby szybko ją unieść, wybicie piłki w górę i zakończenie gestu nie pod niedominującą ręką, jak podczas uderzenia płaskiego , ale po stronie dominującej. Czemu ? Bo tam chcesz, żeby piłka leciała.

Odbicie będzie głębsze, na wysokości linii i tutaj nie myśl o wysokości na szkle; to twoje podniesienie lub kopnięcie pozwoli piłce wyskoczyć, nabrać prędkości przy wychodzeniu z okna, a tym samym polecieć w górę. Jeśli kąt jest dobry i uderzysz w kierunku uszczelki znajdującej się pomiędzy dolnymi szybami 1 i 2, powinna wyjść. Ale naprawdę uważaj, aby nie robić tego na siłę.

Elementy sprzyjające dobremu par 3

Oprócz ćwiczenia dobrego uderzenia, płynnego, zrelaksowanego gestu, możesz skorzystać z innych elementów:

- Pałac: raczej sztywna pala w kształcie rombu bardzo ci pomoże.

– piłki: nowe piłki będą miały większą rotację, będą generować większe odbicie i lepiej reagować na duże uderzenia.

- pogoda : upał i wysokość sprzyjają szybkiej zabawie.

– wysokość płata : twoi przeciwnicy mogą również pomóc ci w lepszym zdobyciu piłki. Perfekcyjne loby pozwolą Ci na prawidłowe ustawienie się, a co za tym idzie na lepsze uderzenie. Napięte i szybkie loby będą sprzyjać innym typom uderzeń.

Par 3 jest świetny i spektakularny. Pozwala to dość łatwo zdobywać punkty, zwłaszcza jeśli grasz na torach, które nie pozwalają na zjazdy z torów. Ale z drugiej strony, gdy tylko będziesz musiał uderzyć piłkę nieco za sobą, będziesz musiał zmusić swoją technikę do przemówienia, inaczej zostaniesz ukarany. Ale dzięki pracy można to zrobić. Chodźmy!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.