Stałeś się crackiem padel. Opanujesz wszystko przewroty z wyjątkiem jednego: bajada. Oto jak wykonać ten niesamowity, imponujący i niszczycielski gest.

Co to jest bajada ? To rodzaj wyjścia z okna ataku. z hiszpańskiego”bajada”, co oznacza zjazd, celem jest szybkie strącenie piłki odbijającej się wysoko na tylnej szybie.

Oto sytuacja. Jesteś ustawiony przy siatce, a twoi przeciwnicy wykonują lob, który zmusza cię do powrotu na tył kortu. Pech dla nich, ten lob odbija się trochę za wysoko i pozwala piłce oddzielić się od szkła, co sprzyja możliwości oddania agresywnego strzału od ciebie.

La bajada coupée

Powiedzielibyśmy, że to najprostsze. Pierwszą rzeczą do zrobienia po lobowaniu przeciwnika będzie szybkie zbiegnięcie na sam dół, tak aby w momencie uderzenia znaleźć się za piłką.

Dla początkujących lub graczy, którzy nie są jeszcze do tego przyzwyczajeni, możesz biec w kierunku piłki bez oddalania się, aby po odbiciu dopadła cię i zostaniesz złapany. Innym błędem byłoby uderzenie piłki podczas skręcania, czyli przechodzenia od biegu do tyłu do biegu do przodu. Ta akcja sprawi, że wykończysz cios na piętach, gdy tym, czego szukamy, jest cios atakujący, który rzuci nas do przodu.

Przyjęliśmy więc pozycję za lub na wysokości piłki, ciało zwrócone w stronę toru przeciwnika, stopy gotowe do przodu. Nasz pala będzie również w pozycji do ataku, powyżej pasa, na płaskowyżu, z powierzchnią zwróconą ku niebu. W ten sposób możemy nadać piłce efekt cięcia, z wystarczającą precyzją, aby skomplikować atak przeciwników. Koniec gestu będzie do przodu, jeśli to możliwe, a palacz zakończy swój przebieg owijając się wokół naszego ciała między pasem a szyją.

La bajada szczotkowana lub kuchilla

Jest to ruch, który jest coraz częściej wykorzystywany na torach zawodowych, a Paquito Navarro jest ekspertem w tej sprawie. Ten ruch wcale nie jest pewny, więc będziesz musiał zagrać go z determinacją, a zwłaszcza ze świadomością, że błąd może być częścią równania. Mówiąc prościej, to ujęcie byłoby jak zrobienie pokrojonego, szczotkowanego uderzenia po odbiciu się od tylnej szyby, ale z obiema stopami na ziemi.

Paquito Navarro marbella Mistrz WPT 2021 bajada z dala

Tak samo jak w przypadku bajada odciąć. Im szybciej postawisz się między kulką a szklanką, z ciałem zwróconym do przodu, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja „kuchilla” będzie skuteczna. Chodzi o to, aby ustawić się z zgiętymi nogami, uzbrojonym jak cios palaczem, za naszą głową, czubkiem palacza wbijającego się w nasze plecy, aby wypuścić cios, który może skończyć się daleko przed nami w poszukiwaniu precyzji lub kończący się na poziom kieszeni naszych szortów naprzeciwko naszej dominującej ręki (lewej dla osoby praworęcznej) do gwałtownego ciosu.

La bajada, cuchilla lub wyjście z okna ataku nie jest ruchem obronnym. To strzał, który trzeba oddać z myślą o wykończeniu do przodu, by pokonać naszych przeciwników. Albo grasz ruch w pokera, aby wygrać punkt, wiedząc, że możesz go stracić, albo próbujesz ruch ataku, aby rozpocząć bieg do przodu. 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowanie bardzo popularne wśród klubów i graczy padel. Publicysta i doradca, pomaga ci lepiej grać dzięki swoim licznym samouczkom padel.