Pozycjonowanie się w sieci nie jest łatwe w padel. Ale osiągnięcie tej ofensywnej pozycji jest jeszcze bardziej skomplikowane. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc Ci podbić sieć bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Gra w woleja może wydawać się prosta, ale nie jest taka łatwa. Istnieje lot konstrukcyjny, woleja ofensywnego, woleja kończącego, woleja zablokowanego, woleja kontrowego, w skrócie zrozumiesz, duża liczba wolejów i… wolej przejściowy.

Czym jest salwa przejściowa?

Mówiąc prościej, jest to strzał z woleja, który służy do przejścia ze strefy obrony do strefy ataku lub innymi słowy, z tyłu boiska do siatki.

Nie należy tego mylić z wolejem wykonanym przez cofanie się w dół toru, służącym do utrzymania piłki w grze, co moglibyśmy nazwać sytuacją awaryjną. Wręcz przeciwnie, salwa przejściowa jest przeprowadzana podczas nacierania, aby zepchnąć przeciwników w kierunku tylnych okien i w ten sposób bez pośpiechu przejść do ofensywy.

Pedro Araujo siatkówka forhendowa APT Padel Kungsbacka Open I Tour 2021

Najczęstsze błędy

  • Spieszyć się. Ciche dotarcie do sieci to taktyka jak każda inna. Nie myśl jak tenisista, który nie pozwala sobie na żadne przystanki w Krainie Niczyjej. Wolej przejściowy służy do zabierania czasu.
  • Przyspiesz grę. W fazie przejściowej nie możemy myśleć o zdobyciu punktu, ale raczej o odpychaniu graczy przed nami.
  • być agresywnym. To jeden z najczęstszych błędów. Wierzymy, że ponieważ gramy woleja, musimy być agresywni. Zupełnie odwrotnie. W przypadku tej woleja przejściowego musimy preferować precyzję, kontrolę, aby skomplikować strzał, który będą musieli zagrać przeciwnicy.
  • Wskocz na piłkę. Gdy jesteśmy blisko siatki, możemy „rzucić” na piłkę, aby ją wolejować. Ale im dalej jesteśmy, tym dłużej musimy czekać na piłkę i wykorzystywać masę ciała.

Technika

Istnieje pod adresem padel kilka sposobów na grę w siatkówkę. Pierwszą rzeczą, a na pewno najważniejszą, będzie zatrzymanie, zanim przeciwnicy dotkną piłki, aby wyzdrowieć. Jeśli kiedy przeciwnicy dotkną piłki, nadal się poruszasz, możesz być pewien, że Twoja woleja będzie przeciętna lub nawet popełnisz błąd.

Jak wspomniano powyżej, im dalej jesteśmy od siatki, tym więcej będziemy musieli czekać na piłkę i użyć masy ciała, aby uzyskać kontrolę i siłę, czyli salwę 50/50. W tym ujęciu pozostaniemy zawieszeni, prawa stopa w powietrzu podczas woleja leworęcznego forhendu lub praworęcznego woleja bekhendowego. Podniesienie tej stopy pozwoli nam przenieść ciężar ciała do przodu i po prostu nadać piłce nieco większą prędkość.

W momencie zderzenia z pala, przyjdzie nam postawić stopę na ziemi podczas woleja 50/50, idealnej równowagi między mocą a kontrolą. To właśnie za pomocą tego typu strzału, krok po kroku, uda nam się dotrzeć do tej ostatecznej strefy, jaką jest siatka.

Początkujący lub doświadczeni gracze nie wahają się wypróbować tej przejściowej salwy, która pozwoli Ci odkryć nowe strzały i nową taktykę gry.

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowanie bardzo popularne wśród klubów i graczy padel. Publicysta i doradca, pomaga ci lepiej grać dzięki swoim licznym samouczkom padel.