Mucha jest jednym z głównych ruchów i jednym z najczęściej używanych w padel. Czy wiesz, że nie istnieje tylko jeden styl siatkówki? W zależności od czasu lub miejsca możesz inaczej.

Szybko porównajmy padel inne sporty rakietowe. W tenis, woleji są używane bardzo ofensywnie, aby zakończyć punkt. Gra toczy się na linii bazowej, a gdy nadarza się okazja, gracze rzucają się do siatki, aby zadać ostateczny cios.

Au dynia, salwy są używane jako uderzenie, aby przyspieszyć grę i zwiększyć prędkość przeciwko przeciwnikowi.

Au tenis stołowy, salwy nie istnieją.

W odniesieniu do badminton i tenis plażowy, woleja jest wykonywana w górę, ponieważ wysokość siatki utrudnia wykonanie agresywnych wolejów.

wreszcie, salwy używane w padel jak i gra w siatkę są specyficzne dla naszego sportu. Zobaczysz, że istnieje kilka rodzajów salw, o których być może nigdy nie pomyślałeś!

Tło drogi startowej

I tak, możemy salwa z tyłu toru. Jesteś na swojej linii, a twoi przeciwnicy próbują głęboką, szybką piłkę i wolisz ją „zablokować” niż przepuścić za pomocą szyby. Ten koniec toru służy po prostu do obrony, aby dać przeciwnikom jeszcze jedną piłkę do gry. którzy są w sieci. Uderzysz przed sobą, albo obiema stopami na ziemi, albo, jeśli masz czas, idąc do przodu, aby zająć trochę czasu na piłkę.

Woleje rozgrywane masą ciała

Są to, a przynajmniej powinny być, najczęściej używane woleji w padel. Istnieją 3 rodzaje.

  • La lot przejściowy : jest to siatkówka często używana podczas wspinaczki do siatki lub po bandeja, odtwarzany w środku utworu. Ta salwa zapewnia zarówno moc, jak i kontrolę. Po uderzeniu piłką niedominująca stopa (po stronie przeciwnej do dłoni) dotknie ziemi.
  • La kontrola much : jesteś już dobrze ustawiony przy siatce i chcesz przygotować swój punkt, przesuwając przeciwników. Szukasz precyzji, ale niekoniecznie szybkości. Dlatego przed uderzeniem piłką będziesz miał obie stopy na ziemi.
  • Ciężka mucha : ta salwa jest najczęściej używana na wysokim poziomie. Pozwala przybrać na wadze, przenosząc cały ciężar ciała na piłkę podczas uderzenia. Ta salwa idzie dość szybko, nabiera rotacji i mało odbija się. Uderzysz piłkę, a następnie postawisz niedominującą stopę na ziemi, prościej uderzysz jedną nogą w powietrzu.

Bekhezowa woleja Ariany Sanchez

Woleje grały ręką

Te salwy służą do zakończenia sprawy. Nie szukamy techniki ani precyzji, celem jest „zamordowanie” naszych przeciwników. Niektórzy gracze mają tendencję do grania tylko ręką przy wszystkich wolejach, ponieważ ich przeszłość dała im „dobrą rękę”, ale zawsze zmierza ona w tym samym kierunku lub jest zbyt szybka.

Ten rodzaj lotu jest wykonywany idąc naprzód, zawsze szukając uderzenia przed sobą. Znajdziemy tę salwę podczas bardzo szybkiej wspinaczki do siatki, po odbiciu serwisu trochę za wysoko, znajdziemy ją również u zaawansowanych zawodników, aby nadać piłce większy efekt przy niektórych wyższych wolejach. (Gra się z lub powyżej ramienia wysokość).

Odruchowe salwy

Są też wolejami. Celem nie jest już stawianie przeciwników w kłopotach, ale raczej wyrzucenie z powrotem na boisko piłki granej z przemocą lub po prostu granej na twoim ciele. Blok to słowo. Dobrze osadzony na podporach, stawiasz pala w opozycji po prostu podać piłkę na drugą stronę siatki. Poziomując, możesz w ostatniej chwili spróbować dokończyć do przodu, co nada głębi Twojemu strzałowi.

Wnioski

Jeśli wybierzesz się na wycieczkę, okaże się, że plik padel jest bardzo kompletny technicznie i po prostu możesz go mieć w swojej „bibliotece” ruchów 6 rodzajów wolejów tylko na forhend. Więc oczywiście trudno jest mieć wszystkie te odmiany, ale z czasem, treningiem i świadomością wpływu, jaki ta lub inna technika może mieć na twoją grę, rozwiniesz się taktycznie i będziesz w stanie „łaskotać”. Gracze, którzy były kiedyś niedostępne.

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowanie bardzo popularne wśród klubów i graczy padel. Publicysta i doradca, pomaga ci lepiej grać dzięki swoim licznym samouczkom padel.