Według Gillesa Vieille Marchiseta (profesora uniwersytetów w Strasburgu) demokratyzacja tenisa jest względna, ponieważ dziś szkoły tenisa reprezentują większość członków o bardziej uprzywilejowanych profilach społecznych. Dzisiaj, pomimo działań takich jak utworzenie stowarzyszenia „Fête le mur” w 1996 (zaprojektowanego w celu rozwoju tenisa dla młodych ludzi z okolic i popularnych środowisk) Yannicka Noaha, proces protekcjonizmu społecznego wydaje się być kontynuowany w klubach tenisa.

Dzisiaj sport jest przedstawiany jako wektor integracji społecznej, więc tenis jest sposobem na umożliwienie młodym ludziom z dzielnic znajdujących się w niekorzystnej sytuacji i klasie robotniczej integracji z młodymi ludźmi z różnych środowisk społecznych. Yannick Noah stworzył to stowarzyszenie w tym celu i przełamać „mury” oddzielające młodych ludzi z różnych środowisk społecznych.

Niestety związek z klubami tenisowymi jest nadal trudny do zorganizowania. Ponadto nadal istnieje wiele przeszkód w integracji młodzieży ze środowisk defaworyzowanych ze szkołami tenisowymi. Dla tych młodych ludzi tenis reprezentowany jest przez powszechny pogląd, że jest to sport elitarny, a dla tych, którzy ćwiczą w szkołach tenisowych, trudno jest zaakceptować, że przybysze mają inne normy i wartości. Widzą to doświadczenie jako złe oko. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest to, że wszyscy ci młodzi ludzie spotykają się wokół wspólnej pasji, jaką jest tenis, ale w tym celu musieliby przerzucić swoje uprzedzenia. Aby to osiągnąć, konieczne są nowe osoby zdolne do mediacji między tymi dwoma światami. Ale w tej chwili nic takiego nie zostało wprowadzone w tenisa.

Dzisiaj środowisko społeczne jest mniej ważne niż wcześniej, ponieważ wiele praktyk sportowych, takich jak tenis, rozprzestrzeniło się i są otwarte dla wcześniej wykluczonych klas społecznych.

Jakkolwiek demokratyzacja ta jest względna, dowodzą tego profile społeczne reprezentowane w klubach tenisowych. Ponadto w sporcie klubowym nadal istnieje znaczny podział między kobietami o różnym statusie społecznym.

Nicolas Zebbar

Ukończyłam studia magisterskie z zarządzania sportem i pasjonuje się tenisem, prowadziłam badania dotyczące rozwoju tenisa kobiecego. Uprawiając ten sport od dwudziestu lat, a teraz menedżer mojego klubu (TC Morlaàs w Pyrénées-Atlantiques), zawsze szukam nowych pomysłów, mających na celu poprawę środowiska treningowego dla członków. Dlatego cieszę się, że mogę dzielić się tą pracą.