Od jakiegoś czasu wielu zawodników i widzów krytykowało przyspieszenie tempa gry padel, wierząc, że to zniekształca samą istotę padel. Według niektórych gwiazd rozwój ten zagraża DNA tego sportu.

Sanyo na przykład zastanawia się, czy jest jeszcze miejsce na coś innego niż kolce w padel z dzisiaj. Nie jest osamotniony w takim myśleniu. Wielu wierzy, że finezja i strategia są stopniowo zastępowane przez bardziej brutalną grę, a nowe pokolenie obezwładnionych graczy, takich jak Garrido, Cardona, Augsburger, Sager, Arroyo czy Leal, jest w stanie mocno uderzyć w każdych okolicznościach.

W obliczu tej obserwacji gracze o bardziej staroświeckim profilu przedstawiają kilka pomysłów.

Graj pod naciskiem piłki

Ponieważ zawodnicy są lepiej przygotowani, a rakiety wydajniejsze, zasadna byłaby modyfikacja nacisku piłki. Zmniejszona presja mogłaby doprowadzić wszystkich do porozumienia. Już teraz niektóre marki oferują piłki o różnym ciśnieniu. Czasami na turniejach kobiet i mężczyzn używa się nawet różnych piłek, często po to, aby przyspieszyć grę kobiet, a nie spowolnić grę mężczyzn. Czy możemy sobie wyobrazić turnieje mężczyzn z bardziej miękkimi piłkami?

Oferuj różne rodzaje powierzchni

Ten pomysł pojawia się coraz częściej. Niektóre Miguel Lamperti proponuje wprowadzenie zróżnicowanych nawierzchni, na wzór tenisa. Część sezonu można grać na wolnych torach, a część na szybkich torach. Dlaczego nie włączyć turniejów na tradycyjnych dywanach, dobrze pokrytych piaskiem, a innych na dywanach nowej generacji, bez widocznego piasku? Zapewniłoby to różne wrażenia ślizgowe i różne prędkości gry.

Baw się rozmiarem piłek

Pomysł ten, choć zaskakujący, zasługuje na refleksję. Tenis stołowy dokonał już takiej modyfikacji, zwiększając średnicę piłek (z 38 mm do 40 mm w 2000 r.). Jeśli padel stawało się zbyt szybkie, Międzynarodowa Federacja padel (FIP) mogłaby również rozważyć zwiększenie średnicy kulek, która obecnie wynosi od 6,35 cm do 6,77 cm. Na przykład zwiększenie o 10 mm może sprawić, że piłka będzie nieco cięższa, co spowoduje, że będzie wolniejsza.

Co sądzisz o tych pomysłach? Czekamy na Wasze opinie.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.

Tagi