Czy nasi czytelnicy lubią zabawę w piaskownicę, czy nie? Do tego dojdziemy, ale przedtem wielkie podziękowania dla 32 osób, które w ciągu 48 godzin odpowiedziały na naszą mini-ankietę „Za czy przeciw boisk bez widocznego piasku?” Temat najwyraźniej Cię zainteresował i wywołał ożywioną dyskusję na naszej stronie Facebook.

Ale dość o suspensie: spośród 32 respondentów tylko 8 woli grać na piaszczystych terenach, a 24 woli tory bez widocznego piasku! Najwyraźniej trzech na czterech graczy woli korty bez piasku…

Co kochasz w piaskowych boiskach

■ Szybkość i wygoda.- Wielbiciele piaskowych kortów doceniają komfort gry jaki zapewniają, w szczególności umożliwiając ślizgi, trochę jak tenis na glinie. Co więcej, podoba im się to, że piasek sprzyja szybkiej i mocnej grze, co generalnie przemawia do dobrych tenisistów, zwłaszcza „hitterów”.

■ Znakomita trwałość.- Słusznie zauważasz, że piasek zwiększa trwałość pokrytych nim torów. Pochłania również wilgoć, dlatego wydaje się być dobrym wyborem na korty zewnętrzne.

■ Bardziej korzystna cena.- Poza ceną zakupu, która często jest niższa, gąsienice piaskowe są tańsze, ponieważ generalnie są trwalsze. Ale to oczywiście ma na celu ich dobre utrzymanie, pamiętaj.

Co lubisz w boiskach bez widocznego piasku

■ Pochwała powolności. – Na torach bez widocznego piasku jest „więcej wymian, ponieważ gra jest wolniejsza, dużo bardziej taktyczna, wolę” – mówi Lucas. Podobnie jak on, kilku innych graczy docenia tę (względną) powolność, która promuje piękno gry i generuje wymiany szaleństwa. Ta sama powolność staje się atutem tam, gdzie entuzjaści szybkich gier widzą wadę.

■ Mniej poślizgnięć.- Są ślizgacze i alergicy: ci ostatni są w większości wśród naszych respondentów. Na przykład Jean Lic uważa ziemię bez piasku za „mniej niebezpieczną”, ponieważ obawia się „niekontrolowanych poślizgnięć”. Franck zauważa, że ​​„nie ma potrzeby regularnego zamiatania tych torów”, co skutkuje „mniejszym ryzykiem przypadkowych poślizgnięć, gdy ziemia nie jest zamiatana, a na niej są stosy piasku”.

■ Mniej kontuzji.- Kto mówi, że mniej przedwczesnych poślizgnięć, w opinii kilku respondentów, oznacza mniej niekontrolowanych poślizgów, a tym samym mniej kontuzji. Ale Renaud uważa, że ​​„jeśli dywan jest zbyt wysoki lub gruby, podeszwa może się zaczepić, a wtedy ryzykujemy skręcenie”.

■ Higiena.- Niektórzy gracze, być może maniacy, oceniają te tereny jako „mniej brudne”. Bo czasem jedno ziarnko piasku może zatrzymać piękny mechanizm...

■ Niebieski jest piękny.- Jednolity, nieszlifowany podkład jest uważany za bardziej „estetyczny”, „ładny” i „bardziej czytelny” dla kręconych audycji dzięki lepszemu kontrastowi.

Wady mniej piaszczystego podłoża

■ Mokre mokre mokre.- Kilku respondentów zwraca uwagę, że tory bez widocznego piasku i wilgoci nie pasują do siebie i sprawiają, że te tereny są śliskie. Jest to „skomplikowane na zewnątrz w deszczowych regionach” – mówi TucheDaddy.

■ Inne urazy.- Brak możliwości poślizgu czasami oznacza zablokowanie podparcia i zranienie. Większość zawodników zdaje sobie z tego sprawę, tak jak Johann, który zerwał „więzadła krzyżowe na boisku bez piasku”.

■ Uważaj na „zdzieranie się” - Niektórzy respondenci zwracają uwagę, że im mniej piasku położysz na dywanie, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie się on odklejał. W rzeczywistości piaszczysta ziemia zawiera średnio 3 tony piasku, w porównaniu z 2 tonami na ziemi bez widocznego piasku. Waga, której czasami może brakować.

■ Fałszywe odbicia.- Większość respondentów uważa, że ​​odbicia są „bardziej regularne” na nieutwardzonych torach. Ale niektórzy narzekają na „bąbelki”, gdy dywan jest źle ułożony lub podstawa jest nierówna. Tak było na przykład podczas tegorocznego WPT w Tuluzie, ponieważ drewniana podłoga była miejscami wypaczona w wyniku infiltracji wody.

Im wolniej, tym więcej zabawy

Jestem w 100% za brakiem widocznego piasku! Wolniejsze boisko sprzyja rajdom – a im więcej rajdów rozegrasz padel, tym więcej zabawy – i mniej konserwacji. Problem z boiskami piaskowymi polega na tym, że 90% klubów nie utrzymuje ich odpowiednio, piasek jest nierównomiernie rozłożony, daje fałszywe odbicie we wszystkich kierunkach i są pewne części boiska, w których na próżno próbujesz się ślizgać, ponieważ nie ma więcej piasek tam… Powoduje to niestety wiele skręceń stawu skokowego.

Tom Mitjana, francuski nr 23

Odporność na czynniki atmosferyczne

Jak zaznacza Pierre „zmierzamy w stronę większości boisk bez piasku”, zwłaszcza w klubach prywatnych, które chcą oferować warunki zbliżone do padel profesjonalny. Ale ten sam Pierre ocenia, że ​​„prawdziwy gracz padel musi wiedzieć, jak dostosować się i grać na każdym typie nawierzchni, wolno, szybko, padel klasyczny, panoramiczny itp. Przede wszystkim umiejętność adaptacji!”

Ta debata na piasku, możesz ją kontynuować tutaj, na naszej stronie na Facebooku.

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.