Podczas P1 i szczytu w Madrycie Padel organizowanych przez ASICS, mieliśmy okazję się spotkać Wiktor Stjern, szwedzki zawodnik i historyczny członek szwedzkiej drużyny narodowej w Padel. Victor powraca wraz z nami do ewolucji padla w Szwecji, wyzwań stojących przed nim jako półprofesjonalnego gracza i pragnienia, aby Szwecja konkurowała z wielkimi narodami padla, zwłaszcza z Francją.

Można powiedzieć, że dzisiejsi szwedzcy gracze nie są tacy sami jak sześć lat temu. Co się zmieniło?

Wiktor Stjern : To prawda, sześć lat temu padel był dla nas hobby. Graliśmy dwa razy w tygodniu, to była zabawa. Dziś stał się prawdziwym sportem. W czasie Marbella, to zawsze było hobby, ale teraz, przy turniejach takich jak Sardynia i tutaj o godz Madryt, to dla nas zarówno hobby, jak i praca.

Chcesz powiedzieć, że stało się to twoją pracą?

Wiktor Stjern : Tak, w pewnym sensie. Ale mam też tradycyjną pracę biurową, bo obecnie nie da się żyć wyłącznie z padla.

Czy jesteś blisko możliwości zarabiania na życie dzięki padelowi, ale czy wolisz zachować pracę?

Wiktor Stjern : Na chwilę obecną jest to niemożliwe. Sponsorów jest za mało, a jak wiadomo, nagrody turniejowe nie są wystarczająco wysokie. Jeśli nie bierzesz udziału w turniejach Premier Padel, trudno jest sobie poradzić finansowo.

Słyszeliśmy, że padel kwitnie w Szwecji z około milionem graczy. Czy potwierdzasz tę liczbę?

Wiktor Stjern : Tak, to prawda. Stanowi to około 10% populacji.

Victor Stjern Franck Binisti: Pomiędzy frustracją związaną z systemem FIP a marzeniem o pokonaniu Francji

Jak wytłumaczyć to zjawisko w Szwecji?

Wiktor Stjern : Padel eksplodował w Szwecji, ale nadal występują trudności. Na przykład, nawet jeśli ten sport się rozwija, nam, zawodnikom, naprawdę trudno jest się przebić i zarabiać na tym. Nadchodzi nowe pokolenie graczy, ale na razie sami Wiatrowy i nadal jestem częścią zespołu od czasu Marbelli trzy lata temu.

Czy uważasz, że Twoja przyszłość w reprezentacji jest policzona?

Wiktor Stjern : Tak, być może. Ale nadal popieram zamsz i mam nadzieję, że uda nam się pokonać Francja.

Czy Twoim marzeniem jest zagrać przeciwko Francji i pokonać ją?

Wiktor Stjern : Oczywiście ! Wciąż mamy w pamięci tę porażkę z Francją w meczu o brązowy medal w Marbelli. Francuscy gracze tańczyli, aby uczcić swoje zwycięstwo, a my płakaliśmy. Od tego czasu kontynuujemy Francja, L "Włochy, I Portugalia.

Szwecja często znajduje się tuż za tymi zespołami, prawda?

Wiktor Stjern : Tak, wciąż jesteśmy o krok w tyle. Tam Francja, L "Włochy, I Portugalia są nieco przed nami. Tam zamsz i Belgique następny, ale mamy młodych zawodników w wieku od 18 do 20 lat, którzy nadchodzą i być może mogą zmienić sytuację.

A po drużynie narodowej Twoim celem jest kontynuacja zawodów FIP?

Wiktor Stjern : Nie, nie będę już grać na torze FIP. Jestem sfrustrowany obecnym systemem. Nie uwzględniają wystarczająco graczy, których nie ma w drużynie Premier Padel. Myślę, że obecny system zaniedbuje nową generację.

Co Twoim zdaniem należy zmienić?

Wiktor Stjern : Należy narzucić zasady. Na przykład zakaz udziału 100 najlepszych graczy w turniejach Wzrost FIP. Musimy uporządkować kategorie, aby dać młodym zawodnikom szansę na postęp. Obecny system nie pozwala na szybkie awansowanie w rankingach.

Zatem uważasz, że 100 najlepszych graczy powinno zostać wykluczonych z niektórych turniejów FIP?

Wiktor Stjern : Tak, dokładnie. TO Promocja FIP powinny być zarezerwowane dla niektórych graczy, tak jak Wzrost FIP i Gwiazda FIP. Potrzebujemy więcej kategorii średniozaawansowanych, z odpowiednimi punktami i nagrodami pieniężnymi.

W Szwecji odbywa się wiele turniejów, więc nie musisz podróżować tak dużo, jak w innych krajach, prawda?

Wiktor Stjern : To prawda, ale pozostaje kwestia finansowania. Mimo że w Szwecji organizujemy turnieje, najlepsi gracze często przychodzą na nie Wzrost FIPi to sprawia, że ​​konkurencja jest bardzo zacięta. Powinno odbywać się więcej lokalnych turniejów z mniejszą liczbą graczy o wysokiej pozycji w rankingach.

Pochodzisz z tenisa, jak odkryłeś padla?

Wiktor Stjern W zamsz, większość graczy w padla wywodzi się z tenisa. Grałem w tenisa do 21 roku życia i marzyłem o tym, żeby wziąć w tym udział Roland Garros. Kiedy zdałem sobie sprawę, że nie mam poziomu, aby się przebić, zacząłem pracować i odkryłem padla w 2017 roku.

Czy gra w padlu na turnieju Roland-Garros byłaby dla Ciebie marzeniem?

Wiktor Stjern : Tak, to byłoby niesamowite, ale w tej chwili nie mam na to wystarczającej liczby punktów.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.