Włochy to kraj europejski, w którym liczba torów rośnie najbardziej. Długo uwięziony w Rzymie, padel rozprzestrzenia się teraz po całym terytorium i patrząc na liczby, wydaje się, że padelmania nie jest gotowa do zatrzymania się w tak dobry sposób.

Spory wzrost

My rozmawialiśmy o tym kilka dni temu, we Włoszech dn padel odniósł bezprecedensowy sukces. Napędzana przez piłkarzy, którzy postrzegają ten sport jako zabawny i zabawny sport, mała żółta piłka generowałaby do 700 milionów obrót.

I nie bez powodu mogliśmy zaobserwować, że liczba działek wybudowanych na całym terytorium Włoch wzrosła o 53% w latach 2021-2022, począwszy od Aby 4669 7128. Przy 2459 nowych leadach środki zainwestowane przez prywatnych inwestorów są znaczne. Ponad 90% obiektów z boiskami padel to kluby multisportowe lub kluby dedykowane wyłącznie tej dyscyplinie (łącznie 2520 obiektów). Pozostałe to hotele – kurorty i inne kempingi (4,2%). A tylko 1,1% gruntów należy do gmin.

PADEL - WŁOCHY - RZYM - LAZIO - GRUDZIEŃ 2020
Dwa wspaniałe utwory pt padel w klubie w regionie rzymskim

Rzym wciąż prowadzi, ale...

To całkiem logiczne, że region Lazio ma obecnie najwięcej torów na swojej ziemi. W latach 2021-2022 ewolucja wciąż była wzrostowa (+28%). W stolicy i okolicznych miejscowościach jest zatem łącznie nie mniej niż 1639 działek. Niemniej jednak, chociaż nie należy przeoczyć tego wzrostu, pozostaje on najmniejszym odsetkiem w kraju, tuż przed tym w Dolinie Aosty (+13%). Liczba ta wynika z faktu, że padel rozprzestrzenia się coraz bardziej w całych Włoszech, podczas gdy w regionie rzymskim jest już bardzo ugruntowany.

Lombardia staje się również ważnym graczem na rynku padel na terytorium kraju. Rzeczywiście, w 2022 roku 120 nowych klubów otworzyło swoje podwoje dla miłośników, co stanowi wzrost o 66% (872). Tuż za nim plasują się Sycylia i Piemont, które łącznie mają odpowiednio 710 (+45%) i 519 torów (+60%). Specjalne wyróżnienie dla regionów Kampanii, Toskanii i Apulii, które odnotowały spektakularny wzrost liczby torów:

  • Toskania: 419 (+79%)
  • Kampania: 392 (+92%)
  • Apulia 388 (+105%)

Liczby te pokazują, że padel obejmuje cały kraj, nie ograniczając się do Rzymu i jego regionu.

Spowolnienie wzrostu

Mimo ogromnego sukcesu zauważamy, że przyrost nowych klubów w 2022 roku oznaczał nieznaczny spadek o 6% w stosunku do 2021 roku. W ostatnim kwartale powstało „zaledwie” 146 nowych klubów, w porównaniu do 300 rok wcześniej: to 51% mniej, aw centrum kraju nawet 60%.

To spowolnienie można wytłumaczyć kilkoma przyczynami.

Z jednej strony powolność procedur administracyjnych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę. Ale także wzrost kosztów związanych z zarządzaniem strukturami. Rzeczywiście, od kilku miesięcy prywatne infrastruktury cierpią z powodu straszliwych dodatkowych kosztów energii, jak również wzrostu cen zakupu padel.

Wreszcie innym potencjalnym wyjaśnieniem jest efekt „post-Covid”. Przypomnijmy, że w latach 2020-2021 wiele klubów piłkarskich, koszykarskich czy aren sportowych pozostawało zamkniętych z powodu działań barierowych. W tamtym czasie, padel udało się wycofać z gry, pozostając dostępnym. Teraz, gdy pandemia jest już za nami, wydaje się, że szał na ten sport (bardzo) nieznacznie opadł.

Więcej szczegółów (w języku włoskim) na stronie internetowej mdpadelwiosło

Sebastien Carrasco

Przyszły naturopata i pasjonat padel, Seb jest dżentelmenem zdrowia/żywności Padel Magazine. Żongluje między olejkami pala, quinoa i olejkami eterycznymi. Od prawie dwóch lat z taką samą pasją zajmuje się nowiną o małej żółtej piłeczce.