Le padel staje się modnym sportem na całym świecie. A nasi belgijscy sąsiedzi nie są wyjątkiem od reguły, wręcz przeciwnie.

Od 2 lat Belgia ma na swoim koncie szereg wspaniałych występów: wzrost liczby ćwiczących, coraz więcej klubów, organizowanie wystaw WPT w Brukseli i Knokke, turniej APT w Lièges, wielkie krajowe zawody w klubach .. Ale też ambicja organizowania „najpiękniejszy turniej halowy” i w ten sposób zademonstrować całemu światu, że będzie główną aktorką padel przez następne kilka lat.

La padelmania jest prawdziwa w Belgii, ale w Walonii musi stawić czoła kłótni między 2 instytucjami: AFT Padel i AFP.

Jeden sport, dwie organizacje

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, trzeba jeszcze położyć fundamenty i zaprezentować wszystkich graczy w padel w Belgii, aby w pełni zrozumieć obecną sytuację.

Mały powrót w przeszłości.

W 1992 Belgijska Federacja Padel (Padel Belgia) została utworzona jako stowarzyszenie graczy i pasjonatów w celu rozwoju tego sportu w ich kraju. W 2015 roku powstały dwie struktury z uwagi na dwa regiony dzielące terytorium Belgii: Flandrię i Walonię.

Teraz to Związek Tenisowy (Tennis Vlaanderen) zarządza padel we Flandrii. Ale we francuskojęzycznej części Walonii dwa podmioty dzielą zarządzanie dyscypliną: AFP (stowarzyszenie frankofońskie Padel) et AFT - Padel (Francuski Związek Tenisowy)).

W 2017 roku w formie porozumienia obie strony pod egidą Ministra Sportu uznają AFT - Padel w tym zarządzaniu.

Rok 2021 był dla naszych sąsiadów skomplikowanym okresem między zerwaniem porozumienia a postępowaniem pojednawczym. I w październiku ubiegłego roku zakończyła się ta współpraca.

Przyczyny tego rozłamu

Zrozumiesz to od lat padel jest reprezentowana przez dwa byty połączone konwencją.

Po ponad 3 latach współpracy oba stowarzyszenia nie chcą już ze sobą współpracować.

Powód ?

Wydawałoby się, że te struktury od jakiegoś czasu nie zgadzają się co do podejmowanych decyzji.

Byliśmy w stanie przedyskutować z każdą z dwóch struktur, aby lepiej zrozumieć tę sytuację.

Po stronieAFT - Padel przywódcy wyrzucają swoim „konkurentom””niezgodność z umową w wyniku decyzji podjętych bez konsultacji, dla takich tematów jak narzędzia komunikacji, konkursy czy sponsoring „Jak wyjaśnił nam reżyser” Pierre'a Delahaya.

logo AFT Padel

WAFP, Laurent Jeuniaux, koordynatorka sportowa, postrzega tę separację jako niespodziankę:”W czerwcu 2021 r. AFP otrzymało list od AFT, w którym wyraził chęć zaprzestania współpracy. Tak naprawdę nie podano powodu, z wyjątkiem: „niezgodności, niepowodzeń itp.” Jednak nadal nie wiemy, które z nich” pyta członekAFP.

Ten, który jest jednym z filarów padel Belgijska od ponad dekady kontynuuje:

"Jesteśmy z pewnością młodą federacją, ale to także ta młodzież pozwala nam to zobaczyć padel za to, co to jest. Dynamiczny, łatwy, przyjemny, szybki, towarzyski sport…”

„Mamy doświadczenie w zarządzaniu nią od 6 lat i osiągnęliśmy pewną dojrzałość jeśli chodzi o regulamin (turnieje i interkluby). Mamy system komputerowy, który ulepsza się wtedy, gdy tego potrzebujemy. Mamy również dynamiczne i motywujące rankingi, tor rozpoczynający się na początku roku, system rankingowy sprawdzany dwa razy w roku.

Mamy również poparcie większości klubów, obecnie 60%, i wciąż pozostaje 20% klubów niezdecydowanych ”.

Logo AFP

Wojna ego?

Robiąc krok w tył i całkowicie zewnętrznym okiem moglibyśmy zadać sobie pytanie, czy to wszystko nie jest tylko wojną ego.

Kto będzie pierwszym stowarzyszeniem, które zdobędzie niezależność i będzie zarządzać tym rozwijającym się sportem, który jest modny na całym świecie?

Dlaczego'NA RUFIE-Padel czy byłoby to bardziej uzasadnione niżAFP Albo na odwrót?

Zapytaliśmy jego menedżera Pierre'a Delahaya.

„To nie jest kwestia legalności. Jak tylko padel jest zarządzana przez ludzi, którzy chcą jej rozwoju, praca tych osób jest uprawniona, ale bez chęci minimalizowania pracy kilku liderówAFP, nie mają monopolu na padel.

W jaki sposób AFP byłoby bardziej uzasadnione niż NA RUFIE Padel ? Dla przypomnienia, prawie wszyscy gracze reprezentacji narodowej to także czołowi tenisiści.

L 'AFT Padel nie odbiera swojej niezależności:

 1. Cofa się o krok od federacji (AFP), która nie była w stanie być skuteczna pod względem rozwoju (6.000 członków po stronie francuskojęzycznej i ponad 60.000 XNUMX po stronie flamandzkiej) i która nie była wierna w porównaniu z wstępne umowy.
 2. Zachowuje możliwość tożsamości narodowej, ponieważ Padel by Tennis Vlaanderen nie zamierza współpracować zAFP biorąc pod uwagę jego mocne pozycje zajmowane na poziomie międzynarodowym. Pozycje te utrudniały padel Belgijski wobec FIP.
 3. Wzmacnia ją w tym również niedawny dekret ministerialny, który oficjalnie powierza kierownictwo Padel w ramach Walońskiej Federacji Brukselskiej wAFT Padel"

Obiecujące ambicje

Ponieważ rozłam wydaje się nieunikniony, dwa stowarzyszenia chcą wprowadzić program rozwoju padel na terytorium Walonii.

L 'AFP ma bardzo konkretne cele. Dała nam te różne elementy:

 • Promocja wśród jeunes
 • Rozwój padel żeński
 • Życzliwość i zabawa
 • Proste i szybkie konkursy
 • Przewodnik po gruntach budowlanych
 • Innowacyjne wydarzenia promocyjne
 • Stowarzyszenie ze światem biznesu
 • Rozwój na wysokim poziomie

Po stronieAFT, rok 2022 będzie również rokiem przełomowym, ponieważ od 1 grudnia stowarzyszenie realizuje wszystkie swoje projekty na rzecz ambitnego rozwoju padel, który będzie zarządzany w pełnej autonomii przez wybranych przedstawicieli klubów padel w ramach nowego komitetu zarządzającego utworzonego w tym celu w ramach AFT Padel.

Ich głównym celem jest oczywiście rozwój klubów oraz wykrywanie i szkolenie młodych ludzi.

W tym celu AFT Padel zatrudnił dyrektora sportowego na kolejne trzy lata, Clement Geens, członek kadry narodowej.

W celu zagwarantowania optymalnego szkolenia dla managerów zatrudniła również managera do szkolenia przyszłych trenerów, Juan Pablo Abarca, również kapitan selekcji krajowej Panowie.

NA RUFIE Padel zamierza zarządzać dyscypliną w pełnej zgodzie z Padel przez tenisa Vlaanderena.

Konkretnie oznacza to, że:

 • Dla najlepszych zawodników zostanie zorganizowany ogólnopolski konkurs.
 • Kalendarze międzyklubowe 2 lig (FR/NL) zostaną wyrównane.
 • Wybory krajowe będą rozstrzygane wspólnie.

Zrozumiesz, sport, dwie struktury, które nie zgadzają się na zarządzanie tą dyscypliną, nawet jeśli ambicje wydają się mniej więcej takie same.

Gracze i kluby niezadowoleni „być zakładnikami”

W naszej ankiecie byliśmy zaskoczeni wieloma graczami i klubami zasmuconymi tą wojną między dwiema francuskojęzycznymi instytucjami. Często pojawia się jedno słowo: „wzięcie zakładników”.

Rzeczywiście, kluby padel w Walonii są proszone przez instytucje o zajęcie stanowiska. Oto, co usłyszeliśmy:

Dlaczego o to pytamy, kiedy byliśmy zadowoleni z pracy wykonanej przez AFP? Padel / AFT Padel aż tutaj. Z pewnością jest praca do wykonania i oczywiście możemy zrobić lepiej. Ale to nie wojna rozwiąże problemy. 

A przede wszystkim mamy teraz wrażenie, że absolutnie chcemy zmierzyć się z tenisem padel. Na przykład kluby tenisowe, które miały padel musi koniecznie być AFT Tennis i klubami padel AFP. to nie ma sensu. A przede wszystkim się sprzeciwiamy. Ta kłótnia nikomu nie służy. 

Oto zbiór komentarzy innych belgijskich graczy i klubów:

Le padel kwitnie. W Walonii padel wyraźnie wiedział, jak wykorzystać ten rozwój. Dlaczego nie mogliśmy zobaczyć, jak te dwie instytucje współpracują ze sobą? 

AFP ma historię w padel którego nie da się zmieść wierzchem dłoni. 

AFT Tennis może wnieść swoje umiejętności i sieć. 

Z punktu widzenia zawodników i klubów stwierdzamy, że niezadowolony, widząc, jak się kłócą, podczas gdy wszystkie światła są zielone, aby kontynuować i wspierać rozwój padel w Belgii. 

Czy dwóm stowarzyszeniom uda się osiągnąć porozumienie i współpracować? Czy pojednanie jest możliwe?

Stay tuned.

Zespół zarządzający Padel Maj

Zespół Padel Magazine od 2013 roku stara się oferować to, co najlepsze padel, ale także ankiety, analizy, aby spróbować zrozumieć świat padel. Od gry do polityki naszego sportu, Padel Magazine jest do Twojej dyspozycji.