Oto wyniki naszej ankiety poświęconej następującemu pytaniu: „The padel czy może współistnieć z innymi sportami?” Jeszcze raz bardzo dziękujemy tym, którzy poświęcili czas na udzielenie nam odpowiedzi, często w sposób szczegółowy i uzasadniony.

Pierwszą niespodzianką są Twoje odpowiedzi na pytanie „The padel czy dobrze łączy się z tenisem w ramach tej samej federacji?” Co prawda większość 53,1% naszych respondentów uważa, że ​​nie, podczas gdy tylko 31,3% uważa, że ​​tak (pozostali nie mają zdania lub odpowiadają „ani tak, ani nie”). Czy to brzmi jak wyrzeczenie się Francuskiej Federacji Tenisowej, odpowiedzialnej za padel od 2014 ?

Niekoniecznie. Rzeczywiście, kiedy badamy pochodzenie geograficzne osób, które odpowiedziały, widzimy, że około jedna trzecia pochodzi z Belgii. Jednak ten kraj jest częścią otwarta wojna między oficjalną federacją protenisową a federacją historyczną 100% padel. Niewykluczone, a nawet prawdopodobne, że zwolennicy tych ostatnich, których można określić mianem „niepodległościowych”. padel”, wykorzystali naszą skromną ankietę do promowania swoich pomysłów.

Dlatego przypominamy, że nasze ankiety gromadzą na ogół kilkaset opinii: jest to znacznie bardziej reprezentatywne niż większość artykułów prasowych, ale znacznie mniej niż sondaże naukowe przeprowadzane na prawie 1000-osobowych panelach reprezentatywnej populacji.

Federacja mieszana lub 100% padel ?

To powiedziawszy, przejdźmy do szczegółów i odkryjmy drugą niespodziankę. Na nasze pytanie o ich idealną federację („Gdybyś mógł wybrać, czy twoja federacja byłaby w 100% padel ? Związany z tenisem? Do innego sportu?”), dwie trzecie naszych respondentów (65,6%) bez wahania wybiera federację wyłącznie dedykowaną padel.

Wśród tych, którzy są za tenisem / padel, niektórzy kwalifikują swoją odpowiedź. Greg, szwajcarski zawodnik, mówi, że jest za federacją padel i tenis pod warunkiem, że ona „umieścić zasoby w padel", szacując, że a „federacja tenisowa ma lepszą sieć, więcej środków i możliwości ułatwienia sportu olimpijskiego”. I odwrotnie, dodaje Greg, „Jeśli federacja tenisowa po prostu chce poddać padel bez rozwijania go niezależnie, opowiadam się za federacją padel niezależny".

Nicolas, nieseparatystyczny Belg, ze swojej strony w to wierzy „W małym kraju, takim jak Belgia, połączenie dwóch federacji tenisowych może być korzystne padel dla rozwoju obu sportów. Jedna powstała na jakiś czas z doświadczeniami z konkursów, rozwoju lokalnego i międzynarodowego. Drugi może na tym skorzystać, aby nadać kształt swojemu rozwojowi, ekspansji, ale także wnieść powiew innowacji. Dla mnie może istnieć współżycie dwóch sportów”.

Jeśli chodzi o Bertranda z Tuluzy, decyduje się „na dłuższą metę na 100% federację padel”, ale pomyśl o tym „w tej chwili FFT działa raczej pozytywnie dla padel", zwłaszcza w zakresie "Komunikacja (Premier Padel na Roland-Garros) i rozwój infrastruktury w klubach tenisowych, nawet jeśli sprawy nie idą wystarczająco szybko…”. Dołącza do niego Fabien, Rhônalpin: „Federacja tzw padel związane z tenisem wydaje mi się bardziej istotne, zwłaszcza we Francji, gdzie w mediach pojawia się Roland-Garros i kluby zrzeszające umożliwiające rozwój padel poza bardzo dużymi miastami”.

Piekło to nie zawsze inni ludzie

Po życzeniach federacji przejdźmy teraz do poziomu lokalnego, klubu: „Gdybyś mógł wybrać, czy Twój klub byłby w 100% padel albo nie ?" Odpowiedzi na to pytanie stanowią trzecie zaskoczenie: tylko 43,75% naszych respondentów chce klubu w 100%. padel. Większości ludzi nie przeszkadzają inni sportowcy i czasami doceniają możliwość uprawiania tenisa w swoim ulubionym klubie. Lub połączyć obiekty (parking, przebieralnie, bar, baseny itp.).

Innymi słowy, wbrew temu, co napisał Jean-Paul Sartre, „piekło to nie inni ludzie”. Piekło wolałoby raczej podlegać dobrej woli innych, arbitralnym decyzjom, które podjęłaby federacja uznana za nieprzyjazną...

Franciszek jednak w to wierzy „Najważniejsze nie jest to, czy klub jest w 100% padel. Pytanie brzmi, czy obiekty są wysokiej jakości, czy nie i czy istnieje mentalność klubowa do organizowania zawodów, międzyklubów itp. Temat „mentalności” pojawia się w słowach André, belgijskiego gracza, który „wolę tylko padel, gdzie jest więcej serdeczności”.

„Dlaczego poślubić padel ? "

Kiedy jesteś pytany o możliwe „małżeństwo” z padel z innymi sportami niż tenis, niektórzy z was wspominają o squashu, badmintonie, piłce nożnej 5-osobowej, pickleballu, a nawet wspinaczce skałkowej. Ale wielu widzi tylko możliwy związek z tenisem, a nawet brak związku. „Dlaczego go poślubić???”, pyta inny Belg, Julien, jak ojciec odmawiający wydania za mąż swojej ulubionej córki ;-).

"Le padel pasuje do wszystkich sportów, mówi André. W XXI wieku dążymy do dużych ośrodków sportowych skupiających siostrzane dyscypliny, aby zaoszczędzić na otoczeniu, parkingach, szatniach… Z drugiej strony każda dyscyplina zasługuje na własny nadzór zarówno na szczeblu federalnym, jak i w Kluby. Nauczyciel tenisa niewtajemniczony w inne sporty rakietowe jest złym nauczycielem squasha, tak samo jak on jest złym padel. To samo dotyczy zarządzania na poziomie krajowym, regionalnym i klubowym”.

Pozostaje kwestia współżycia z innymi sportami, jego zalet i wad. W tej kwestii zdania są podzielone. Jeśli chodzi o zalety, wspominasz o możliwości uprawiania kilku sportów, przyciągnięcia innych sportowców padel, zracjonalizować przestrzeń i koszty, mieć bardziej przyjazne udogodnienia lub wzbogacić się o kontakt z innymi ludźmi o innej mentalności.

Ale jesteś też wrażliwy na wady: „the padel generuje więcej hałasu na metr kwadratowy”; „piłka nożna jest o wiele za głośna i nie przyciąga tej samej populacji”; „nie jest łatwo mieszać różne mentalności”; „w dużych kompleksach trudno jest połączyć wypoczynek z rywalizacją bez utraty tożsamości miejsca i posiadania wykwalifikowanej kadry, która zna się na swoim temacie”.

Tak wiele tematów zostało już wspomnianych w naszym ankieta na temat „idealnego klubu” i na temat którego możesz wyrazić swoją opinię na dole tego artykułu lub, już wkrótce, dalej nasza strona na Facebooku.

widok z lotu ptaka Complexe-martinique-Ligue-de-tennis-2022-
Kompleks, w którym mieszają się sporty

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.