Były zawodowy zawodnik Willy Lahoz rozmawiał z naszymi kolegami z serwisu Legalne sporty. Ta legenda o padel, który obecnie stara się szerzyć nasz sport w Republice Południowej Afryki, wypowiada się na wiele ciekawych tematów. Fragmenty.

Ewolucja padel

„Wcześniej był Juan Martín Díaz, który grał bardzo zaawansowany i na początku myślałeś, że to szczęście, ale potem zobaczyłeś, że blokował wszystkie piłki. Teraz są Chingotto, Paquito, Tapia, Coello… wszyscy dzisiejsi gracze grają na metrze kwadratowym z szaloną szybkością i szalonym refleksem. Zauważamy, że sport przenosi się na inny poziom!”

„W tenisie, który jest sportem rakietowym numer 1, jeśli ktoś podaje przy prędkości 224 km/h, powrót do zdrowia jest niemożliwy. Na padel, są gracze, którzy wnoszą piłkę na swoje boisko z tyłu kortu i czasami grasz pod presją, ponieważ nie możesz uderzać lobami. Dlatego jestem wielkim fanem graczy takich jak Chingotto, którzy bez tych zasobów są w stanie dokonać wielkich rzeczy.

Zmierzamy w stronę supersportowców. Zawodnicy są coraz silniejsi i wyżsi, materiały na rakiety są zawsze lepszej jakości... Musimy coś zrobić, aby – jak powiedział Paquito – były części sezonu na wolniejszych torach.

W tenisie zawsze wolałem walkę gladiatorów na glinie od „pim, pam, poom” Wimbledonu. Kiedy zaczynałem, zawodnik był poddawany dużemu wysiłkowi fizycznemu, który mógł nawet zakończyć się kontuzją, ponieważ nie miał broni, aby dokończyć zdobywanie punktów.

„Trzeba pomyśleć o wszystkich możliwościach: rakietie, piłkach, nawierzchni… Najlepsze z padel to strategia, na którą się składa, sprawdzanie, jakie decyzje podejmują gracze, gdy zaczynają się męczyć. Musimy pomyśleć o wszystkich aspektach gry, aby nadal była atrakcyjna i pozwalała na dalsze zdobywanie fanów.

Profesjonalne turnieje plenerowe

„Myślę, że graczom się to nie podoba. Na Premier Padel, widzimy z tego powodu pewne niespodzianki i jest to miłe, ale nie sądzę, że najlepsi ludzie bardzo to lubią. Osoby, które uiszczają opłatę za wstęp, powinny zobaczyć padel w najlepszych warunkach.”

„W hali tracisz blask klubów takich jak Club de Campo, Chamartín czy Alameda, w których graliśmy, ale masz fenomenalny komfort i poczucie, że jeśli poniesiesz porażkę, to ty poniesiesz porażkę”.

Jego najlepsze wspomnienia

„Mam wiele dobrych wspomnień, jak mistrzostwa Hiszpanii, które wygrałem z Raúlem Ariasem. Z Marcello Jardimem organizuję także niezapomniane turnieje, takie jak międzynarodowy turniej w Club de Campo, który wygraliśmy i który był poniekąd naszym poświęceniem. Mistrzostwa świata, które wygrałem z Juanim Mieresem, były również wyjątkowe, podobnie jak mistrzostwa drużynowe z Paquito, podczas których czułem, że przekazuję pochodnię zawodnikowi, który będzie tworzył historię, a jednocześnie jest osobą o wyjątkowym ludzkim jakość."

„Dwa turnieje z Belą były dla mnie pewnym prezentem, ponieważ moja kariera naznaczona była pobytem w Santanderze, co znacznie ograniczyło moje możliwości tworzenia konkurencyjnych par. Kiedy zadzwonił do mnie najlepszy zawodnik na świecie, była to okazja, aby potwierdzić siebie i skorzystać z tego, a także po raz kolejny pokazać talent Belasteguína, który potrafi wygrywać z partnerem już w podeszłym wieku.

Nikt nie myślał, że wygramy, nawet jeśli w to wierzyliśmy, ponieważ kilka miesięcy wcześniej pokonaliśmy Paquito i Limę w prostych setach. Przy Beli zawsze dążysz do tego, co najlepsze, bo wiesz, że pierwsza zasada jest przestrzegana, on nigdy Cię nie zdradzi. Jeśli Twoje strzały są uczciwe i masz pewność, wiesz, że będziesz się tym cieszyć. I tak się stało.”

Czy Bela może pobić rekord najstarszego gracza, który wygrał duży turniej?

Bela jest zdolna do wszystkiego. Ma to na uwadze, bo jest człowiekiem z rekordami i jeśli ktoś na to zasługuje, to właśnie on. Chciałbym, żeby było wielu takich jak on.

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !