Czy zdajesz sobie sprawę, że im bardziej wizualizujemy, tym bardziej mózg zachowuje informacje, które mogą stać się automatyzm i pozwalają trenować bez grania! Poświęć trochę czasu na wizualizację swoich najlepszych ujęć, aby wrócić do władzy przy wyjściu z Corony ...

Isabelle Vannier, założycielka OSS Barcelona powraca do tematu treningu padel.

Znaczenie wizualizacji i imitacji w świecie sportu

Czy wizualizacja i naśladownictwo mają jakiś cel? Jeśli tak, to jak z nich korzystasz? Jeśli badamy nowe techniki treningowe coraz bardziej wyrafinowane i zamierzamy rozwijać ciało i technikę, zdolności neuronowe mózgu pozostają w dużej mierze niedostatecznie wykorzystywane w sporcie. To się zmienia.

Najnowsze badania

Claire Calmels, również z INSEP, była zainteresowana mechanizmami neuronowymi zaangażowanymi w uczenie się przez naśladowanie. Korzystając z odkryć tych poprzedników, poprosiła kontuzjowanych gimnastyczek, aby oglądali filmy z technicznymi gestami i wizualizowali precyzyjne sekwencje podczas bocznej bocznicy przez średnio sześć miesięcy. Gimnastycy ucierpieliby znacznie mniej z powodu braku aktywności niż podczas tych ćwiczeń. Wszystkie jego badania przeprowadzone od 1995 r. I do dziś wykazują tendencję do wykazania, że ​​obserwacja wideo, trening mentalny i rozwój zdjęć u sportowców zwiększyłyby ich wydajność.

Au padel tak jak w tenisie

Wiemy zatem, że obserwowanie i wizualizacja sportowego gestu aktywuje dokładnie te same neurony w tych samych obszarach motorycznych mózgu, co podczas jego wykonywania, tak jakby gest był wykonywany naprawdę. Ponadto wiemy, że wyniki sportowe mogą się poprawić, gdy mózg jest odżywiany poprzez sesje obserwacji i naśladowania, które odbywają się według określonego protokołu i dostosowanego planu treningowego. Jak tę wiedzę można zastosować zarówno do tenisa, jak i do padel ? Czy to oznaczałoby, że moglibyśmy wszyscy grać jak Federer lub Bela, oglądając ich na wideo? Oczywiście, że nie, ponieważ nie korzystaliśmy z takiego samego szkolenia jak oni, odkąd byli bardzo młodzi. Z drugiej strony całkiem możliwe jest zasilenie mózgu i ulepszenie gry poprzez naśladowanie i wizualizację. Oto sugerowany protokół, którego należy przestrzegać:

  • 1. Obserwacja

Pierwszym krokiem jest obserwacja. Najpierw wybierz udar, dowolny, na przykład najsłabszy udar, zwykle grzbiet. Następnie obejrzyj film w zwolnionym tempie z ulubionym działającym odtwarzaczem. Ćwiczenie polega na dokładnym przeanalizowaniu jego ruchu. Idź bardzo powoli, klatka po klatce, jeśli to konieczne. Zacznij od obserwowania środka jego ciała, a następnie jego nóg i trwaj tylko ramiona. Co robią jej biodra? Jego pas biodrowy? Jej nogi? Jej stopy? Więc co robią jego ramiona, głowa? Jego oczy? Wreszcie, co robią jego ręce i przedramiona? Jego ręce? Jego rakieta?

  • 2. Imitacja

Drugim krokiem jest naśladowanie. Po przeanalizowaniu ruchu weź rakietę i spróbuj odtworzyć gest, postępując metodycznie, centymetr po centymetrze. Znowu idź od środka ciała na peryferie. Idź jednocześnie częścią ciała. Co powinny robić biodra? Twój pas biodrowy? Itd. Użyj wideo w dowolnym momencie, aby odświeżyć pamięć. To ćwiczenie kinestetyczne jest niezwykle przydatne, ponieważ wtedy postrzeganie gestu odbywa się w naszym ciele.

  • 3. Wizualizacja

Ostatnim krokiem jest wizualizacja. Usiądź na krześle lub nawet połóż się w łóżku. Najpierw ewakuuj się na kilka sekund. Następnie spróbuj dokładnie wyobrazić sobie różne fazy wybranego ruchu. Zacznij od wycięcia jego gestu od środka do krawędzi, tak jak w pierwszych dwóch krokach. Nieuchronnie pojawią się szare lub nieprecyzyjne obszary. Wróć do pierwszego, a następnie do drugiego kroku i ponownie zacznij przeglądać. W końcu będziesz w stanie połączyć nasze zdolności motoryczne i umysłowe, aby zobaczyć w swojej głowie gest swojego ulubionego gracza, najpierw jedną część ciała na raz, a potem ogólnie. To ćwiczenie uaktywni dokładnie te obszary mózgu, które są zaangażowane, gdy twój ulubiony zawodnik trafi prawdziwy strzał na boisku!

  • 4. Na ziemi

Oczywistym jest, że temu protokołowi musi towarzyszyć bardzo realny i regularny trening. Najlepiej jest przeprowadzać fazę obserwacji i imitacji tygodniowo, a następnie fazę wizualizacji dziennie, zwłaszcza dzień przed treningiem lub meczem.

Isabelle VANNIER nauczycielka tenisa BE 2 i padel od ponad 10 lat mieszkający w USA i emigrant w Hiszpanii, organizuje kursy sportowe i językowe w Barcelonie, poprzez strukturę OuiSportSpirit - www.ossbarcelone.com, a zwłaszcza w świecie padel oraz tenis poprzez dział OSSTP - www.padelbarcelona.com. Z niecierpliwością czekamy na Ciebie wkrótce!