Kierunek Hiszpania dla dubletu Boronad / Fonteny. Dwóch utalentowanych padel Francuzi, wracając z treningów z reprezentacją Francji, przygotowują się do przeżycia zupełnie nowego doświadczenia na ziemiach Katalonii. Przed wyjazdem dwójka zawodników urodzonych w 2007 roku zwierza się w szczególności ze swojego współudziału, ambicji i początków w lidze padel.

Obydwoje wracacie po kontuzji, jesteście gotowi na 100%?

Timéo Fonteny: „Miałem zapalenie okostnej na nogach, trwało to dwa tygodnie i dlatego podczas kursu nie byłem w świetnej formie”.

Yoan Boronad: „W styczniu doznałem kontuzji. Przy upadku złamałem prawą stopę, co spowodowało złamanie przeciążeniowe, które trwało dwa i pół miesiąca. Ale teraz wszystko jest w porządku.”

Jak dowiedziałeś się o padel ?

TF: „To moi rodzice wprowadzili mnie w ten sport. Kiedy miałem 10 lat, niedaleko mojego domu otwarto klub. Grałem wtedy w tenisa, ale po dziesięciu minutach uzależniłem się. Na początku traktowałem to jako hobby, potem zauważyłem, że robię postępy i zacząłem brać udział w turniejach.

YB: „Grałem w tenisa w klubie Mas w Perpignan. Zrobiłem trochę obu w tym samym czasie, a następnie w 2019 roku zostałem wybrany do wyjazdu na Mistrzostwa Regionalne Francji. Bardzo podobała mi się rywalizacja z młodymi ludźmi w moim wieku. Mój wujek i mój ojciec już grali padelbyli to Francuzi na 40. i 50. miejscu”.

Jak się poznaliście?

TF: „Po raz pierwszy spotkaliśmy się na Drużynowych Mistrzostwach Francji w 2019 roku. Graliśmy ze sobą w finale! W tym samym roku oboje zostaliśmy wybrani do startu w Mistrzostwach Świata U12.

YB: „Mieliśmy tylko 12 lat. Rok lub dwa później znaleźliśmy się w reprezentacji Meksyku i bardzo dobrze się dogadywaliśmy.

Boronad Fonteny Młodzież Walencja 2022

Oprócz Mas, jesteś także blisko Akademia Nox Barcelony, gdzie trenują szczególnie Libaak, Augsburger i Tapia…

YB: „Jestem tam już trzy tygodnie, ale to nic jak na półtora roku. Jesteśmy w Perpignan na pełny etat z Alainem Henrym, ale od 2 czerwca będziemy mieszkać w domu Nox w Barcelonie, Nox Future Academy (NFA). Zdecydowanie musisz przez to przejść. Brakuje nam tutaj sparingpartnerów, naprawdę nie mamy wystarczającej liczby zawodników, aby grać na wysokim poziomie. Jest to następnie odczuwalne na FIP, gdzie trzymamy seta, zanim fizycznie się poddamy. Główna zmiana będzie dotyczyć intensywności.”

Ty też wróciłeś ze stażu w drużynie francuskiej, opowiedz nam…

YB: „Gramy z lepszymi od nas zawodnikami, którzy dają nam wiele rad. Ben (Tison) i Pablo (Ayma) byli wspaniali. Jestem z siebie zadowolony, Timéo też.”

TF: „Myślę, że w tym roku znalezienie się w ósemce będzie skomplikowane, ale dlaczego nie w przyszłym roku”.

YB: „Nie czuję się uprawniony do udziału w lipcowych zawodach, niektórzy zasługują na znacznie więcej ode mnie, ale w listopadzie postaram się wziąć udział w walce. Jeśli selekcjonerzy uznają, że nie mam swojego miejsca, całkowicie to zrozumiem i jeśli zdecydują się na mnie liczyć, dam z siebie wszystko.

P2 w Bordeaux, Roland-Garros…

TF: „Prosiliśmy wild-cards dla P2 w Bordeaux i dla Roland-Garros. Będziemy musieli udowodnić i osiągnąć dobre wyniki w kolejnych turniejach, aby zasłużyć na nasze miejsce. W nadchodzących tygodniach połączymy siły z P1500 w Sète, a następnie z FIP Rise w Hamburgu. Kiedy będziemy w Barcelonie, postaramy się wrócić na P2000 i P1500, traktując priorytetowo turnieje międzynarodowe.

Kto jest Twoim wzorem do naśladowania na scenie międzynarodowej? 

TF: „Naprawdę lubię Agustina Tapię i Alejandro Galana. Tapia ma szalony talent, a Galan jest bardzo kompletny.

YB: „Ja jestem bardziej za Martinem Di Nenno. Mały szczur, który wszędzie chodzi, który za każdym razem gra w ataku, który nie popełnia błędów.

Najbardziej imponujący zawodnik podczas treningu?

TF: „Bastien Blanqué naprawdę mi zaimponował. Poświęca czas wszystkim piłkom, ma potworne wyczekiwanie, a fizycznie jest wszędzie.

YB: „U mnie to samo. Jest ogromny ze względu na swój poziom gry i nastawienie. Wiemy, że to ważny dyrektor, pracuje tam od bardzo długiego czasu. Przez cały kurs dopinguje, dokładnie rozgrywa każdy punkt, cały czas służy radą. Naprawdę uważałem go za ponad resztę.

Zdobyty przez Nox AT10 Luksusowy geniusz 12K...

TF: „Wcześniej grałem w „Hack03” z Bullpadel. Kiedy wypróbowałem rakietę w Nox, od razu się w niej zakochałem. Ma wszystko: twardość i zwrotność. Miałem nawet lepsze czucie podczas rozbijania niż w przypadku mojej starej rakiety, która miała większy ciężar w rączce.”

YB: „Grałem atakiem AT w kształcie diamentu. Zdałem sobie sprawę, że zabawa poręczną rakietą naprawdę wszystko zmieniła. Wspaniale jest mieć równowagę w centrum, aby móc zrobić wszystkiego po trochu. Bierzemy najlżejsze rakiety (360-365 g). Jeśli na końcu toru jest trochę za ciężki i trudny do kontrolowania, ostatecznie tracisz wiele punktów.

W Nox jest mnóstwo innych bardzo dobrych rakiet, mógłbym grać wszystkimi luksusowymi. Buty też są bardzo dobre, super lekkie, super wygodne!”

Wywiad w całości:

Pamiętaj, że Timéo i Yoan na swoją nową przygodę szukają nowych sponsorów. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z tymi dwoma młodymi zawodnikami, nie wahaj się wysłać e-maila na adres: contact@team-up-talents.com.

To dzięki ojcu Auxence odkrył padel, pewnego wieczoru w czerwcu 2018 r. Dziś z pasją śledzi międzynarodowe tory i dokucza palaczowi w swoim klubie treningowym w Tuluzie Padel Klub. Można go także znaleźć na La Feuille de Match i LesViolets.com, dwóch specjalistycznych mediach poświęconych klubowi piłkarskiemu Toulouse Football Club.