Mike May to istotna postać w historii padla. Były prezydent Stanów Zjednoczonych Padel Association (USPA) od 1998 do 2018 roku przyczynił się zdecydowanie do rozwoju tego sportu w Stanach Zjednoczonych. Odkryty w 1993 r. Padel stał się punktem zwrotnym w jego karierze, co doprowadziło go do udziału we wszystkich Mistrzostwach Świata w latach 1994–2016. Jako dyrektor ds. sportów rakietowych w Houstonian Club, gdzie Padel stawiał pierwsze kroki w Stanach Zjednoczonych, Mike w dalszym ciągu promuje ten sport i dzieli się swoją pasją. W tym wywiadzie wspomina swoją podróż, wyzwania i anegdoty.

Początki padla
Mike May: „Odkryłem padla w 1993 roku dzięki Edowi Thompsonowi i Philippe’owi Arnoldowi, dwóm pionierom, którzy sprowadzili ten sport z Argentyny do Stanów Zjednoczonych. Byłem wtedy zawodowym tenisistą, ale kiedy Philippe pokazał mi taśmę VHS z meczem Alejandro Lasagasa i Roberto Gattikera, wiedziałem, że chcę spróbować. Zorganizowaliśmy turniej kwalifikacyjny w Houston, aby skompletować drużynę, która będzie reprezentować Stany Zjednoczone w Meksyku. Pamiętam nasz pierwszy mecz z Lasagasem i Gattikerem: wygraliśmy tylko jeden gem. Dla mnie szokiem było uświadomienie sobie, jak wiele więcej wymaga ten sport niż zwykły serwis tenisowy i wolej. »

Klub Houstonian: kolebka padla w Stanach Zjednoczonych
Mike May: „W 1993 roku zainstalowaliśmy pierwszy kort do padla w Houstonian Club. Kort ten pochodził z imprezy w Meksyku i został ustawiony na starym korcie tenisowym. Przez miesiące oferowałem darmowe inicjacje w lobby klubu. Powiedziałem członkom: „Proszę pana, mam wolne zajęcia o 13:XNUMX, jest pan zainteresowany?”. Wkrótce kort był tak zajęty, że klub zdecydował się na budowę dwóch kolejnych. W ten sposób Padel zaczął znajdować swoje miejsce w Stanach Zjednoczonych. »

Kariera bogata w doświadczenia
Mike May: „Miałem zaszczyt uczestniczyć w 13 Mistrzostwach Świata, od 1994 do 2016 roku. Każdy turniej był wyjątkowym przeżyciem. Na początku byliśmy nowicjuszami. Na Mistrzostwach Świata w Argentynie w 1994 roku nigdy wcześniej nie graliśmy na prawdziwym korcie. Przegraliśmy 6:0, 6:0 z doświadczonymi drużynami, ale z każdym turniejem uczyliśmy się trochę więcej. »

Przełomowe spotkania i niesamowite anegdoty
Mike pamięta niezapomniane chwile: Placido Domingo: „Grałem z nim w Acapulco na turnieju charytatywnym. Po meczu zaprosił nas do swojego domu. Grałem na prywatnym korcie Placido Domingo, jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych na świecie, a on powiedział mi: „Nie mogę uwierzyć, że gram z amerykańskim padelem numer jeden”. Pomyślałem: „Czy on wie, że jest Placido Domingo?”. » Diego Maradona: „Podczas Igrzysk Panamerykańskich w 1995 roku w Mar del Plata miałem okazję grać z Maradoną. Używał nawet stóp do zabawy! » Puchar Corcuery: „Brałem udział w turniejach organizowanych przez rodzinę Corcuera, która wynalazła padla. Ich wydarzenia były niesamowite i odbywały się w pałacowych rezydencjach z widokiem na zatokę Acapulco. Była to mieszanka sportu, luksusu i kultury. »

Wyzwanie związane z wprowadzeniem padla w Stanach Zjednoczonych
Mike May: „W Stanach Zjednoczonych rozwój padla jest wolniejszy niż w Europie ze względu na odległości i przepisy. W przeciwieństwie do Szwecji czy Belgii, gdzie skupiona jest populacja, tutaj gracze są rozproszeni po całym terytorium. Jednak Teksas staje się liderem z klubami w Houston, Austin, Dallas i wkrótce otwierają się kolejne. »

Sport przystępny i międzypokoleniowy
Mike May: „To, co czyni Padel wyjątkowym, to fakt, że jest dostępny dla każdego. W przeciwieństwie do tenisa nie wymaga wysokiego poziomu technicznego. Pary, rodziny i przyjaciele mogą grać razem, niezależnie od poziomu. Widzę rodziców bawiących się ze swoimi dziećmi, pary uprawiające sport. To także świetny sposób na pozostanie aktywnym bez nadmiernego obciążania organizmu. »

Przyszłość padla w Stanach Zjednoczonych
Mike May: „Moim celem jest dalsza rozbudowa infrastruktury autokarów do padla i pociągów. Obecnie prowadzę iPadle Houston – obiekt publiczny, w którym organizujemy wydarzenia, zajęcia i imprezy tematyczne. Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu pomagam także przedsiębiorcom uruchamiać własne projekty. Ten sport ma ogromny potencjał, ale trzeba go aktywnie promować. Jeśli zbudujesz korty i będziesz po prostu czekać, aż ludzie przyjdą, to nie zadziała. Musimy stworzyć społeczność wokół padla. »

Lekcje dla tenisistów
Mike May: „Wielu tenisistów myśli, że może dominować w grze w padla, ale nie jest to takie proste. Ten sport wymaga cierpliwości i zrozumienia ścian. Podczas mojego pierwszego turnieju w Acapulco byłem sfrustrowany przegrywaniem z graczami posiadającymi „brzydką” technikę. Ale lepiej zrozumieli grę. Nauczyłem się odkładać na bok swoje ego i opanowywać subtelności padla. »

Ostatnie słowo dla fanów padla
Mike May: „Jeśli już jesteś graczem, zaprezentuj ten sport swoim znajomym. Jeśli jesteś początkujący, przyjdź i spróbuj, szybko się wciągniesz. Padel to nowy plac zabaw: pozwala ludziom spotykać się, bawić i pozostać aktywnym. A przede wszystkim oferuje coś, co oferuje niewiele sportów: prawdziwą społeczność. »

Ten wywiad ilustruje, w jakim stopniu Mike May naznaczył historię padla. Jego anegdoty, zaangażowanie i wizja przyszłości świadczą o jego pasji i wkładzie w rozwój tego fascynującego sportu.

Źródło: Padel Dzisiaj

Franck Binisti

Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.