Dzisiaj nie będzie mowy o testowaniu sprzętu padel ale raczej komfort na torze i w twoich tenisówkach. Stéphane Penso omawia temat semele.

Stopa, podstawowa rola

Zanim porozmawiamy o wygodzie, wymianie czy wkładkach ortopedycznych, musimy tylko wziąć pod uwagę, że stopa jest jedynym przekaźnikiem między podłożem a resztą ciała. Ze względu na swoją budowę biomechaniczną pełni fundamentalną podwójną rolę.

Pierwszym jest uchwycenie wariacji podłoża, a także jego różnych pozycji (pronacja, supinacja, neutralność). Drugi to kontrola i utrzymanie całej postawy ciała. Krótko mówiąc, jest zarówno czujnikiem, jak i efektorem.

Dla sportowca ważne jest, aby zachować równowagę między wsparciem, czy to podczas wykonywania precyzyjnego sportowego gestu, czy też powtarzalnego gestu. W przypadku padelpodpory są bardzo ważne. Gwałtowny charakter zatrzymań (Start - Stop) powoduje automatyczną degradację jakości siły docisku. Im bardziej wyważona stopa, tym lepszy zwrot energii.

7 rodzajów technologii

Istnieje 7 rodzajów technologii dotyczących wymiennych podeszew:

  • Pianki z gumy syntetycznej
  • Silikonowa guma
  • Pianki z polichlorku winylu
  • Octan etylenu i winylu
  • Pianki poliuretanowe
  • Elastomery poliuretanowe
  • Pianki polietylenowe

Materiały zalecane do redukcji drgań, fal uderzeniowych lub tymczasowego zapamiętania kształtu to materiały wiskoelastyczne (żel). Materiał ten, jak sama nazwa wskazuje, jest „lepki” i „elastyczny”. Pod wpływem stresu ma zdolność zachowywania się jak elastyczne ciało stałe i lepki płyn. Połączenie tych dwóch właściwości pozwala na powolne odkształcanie się pod wpływem naprężeń zewnętrznych, a następnie na odzyskanie pierwotnego kształtu.

Po co nosić podeszwy?

Bez względu na to, jaki rodzaj buta nosisz, zauważysz, że wkładka to element często pozbawiony technologii. Jednak wkładka jest pierwszym elementem, który styka się ze stopą i ma do odegrania pełną rolę w optymalizacji właściwości mechanicznych butów (amortyzacja i stabilizacja stopy), a tym samym poprawia komfort. Dzięki temu gwarantujesz dobre samopoczucie podczas uprawiania sportu.

Twoje buty, a także ich początkowa wkładka, są zaprojektowane w standardowy sposób, aby pasowały do ​​jak największej liczby osób. Jednak często zdarza się, że nie są one dostosowane do kształtu stóp i powodują tarcie, a nawet pęcherze. Bardzo niewiele butów wspiera łuk stopy. Wymienne podeszwy zapewniają termoformowalne i dynamiczne wsparcie dla łuku stopy, z poszanowaniem amortyzacji i naturalnego przechyłu stopy, a także sprzyjają jej właściwościom tłumiącym i stabilizującym.

Więcej amortyzacji

Noszenie termoformowalnych wkładek z anatomiczną amortyzacją pozwala na zmianę pozycji stopy i kostki w ich naturalnych osiach. Stopa i kostka stanowią podporę dla łańcuchów stawowych i mięśniowych ludzkiego ciała, a ich zmiana ich pozycji powoduje repozycjonowanie całego układu mięśniowo-szkieletowego w jego naturalnych osiach. Ma to niezwykle korzystny wpływ na dłuższą metę, zapobiegając lub łagodząc zwyrodnieniowe patologie stawów i mięśni, takie jak zapalenie kości i stawów i zapalenie ścięgien.

Jedną z głównych zalet noszenia podeszwy jest zatem zmniejszenie uderzenia i fali uderzeniowej powstającej w momencie kontaktu stopy (w szczególności pięty) z podłożem. To dodatkowe tłumienie zmniejsza między innymi zmęczenie mięśni i stawów; co w rzeczywistości sprzyja wyzdrowieniu.

Wreszcie, wymienne podeszwy, w przeciwieństwie do większości wkładek początkowo włączonych do butów, są wykonane z powłoki spełniającej standardy OEKO-TEX, o właściwościach przeciwgrzybiczych i wchłaniającej wilgoć do 10 razy. Jej objętość jest suchym dotykiem i wysycha w mniej niż dwie godziny.

Jeśli chodzi o mnie, to po pierwszych krokach na torze wrażenia są bez miary porównywalne z butami wyposażonymi w oryginalne podeszwy. Kroki są elastyczne, wstrząsy amortyzowane, wibracje złagodzone, a komfort poprawiony.

Lepsze odzyskiwanie

Zysk jest prawdziwy! Jeśli jesteś dobry w swoim ciele, czujesz się dobrze w głowie, a Twoje wyniki są zwielokrotnione. Ale najbardziej niewiarygodne jest to, że wieczorem wracasz do domu, nie ma już złych wspólnych odczuć. Mięśnie nie napinają się jak kiedyś, a moja noc dobiegła końca za jednym zamachem. Oczywiste jest, że od teraz będę umieszczać wymienne podeszwy w każdej z moich nowych par. Ponieważ każdy but jest wyposażony we wkładkę. Często standardowa podeszwa jest bardzo cienka i wykonana z taniej pianki. Nic nie podnosi na nogi. Co gorsza, wibracje nie zostaną odpowiednio pochłonięte, a pierwsze objawy pojawią się dość szybko.

Posiadanie wysokiej jakości podeszwy jest bardzo ważne i niestety nadal całkowicie niedoceniane. Oczywiście najnowsze modele butów są bardzo wygodne dzięki miękkiej podeszwie środkowej lub innym technologiom firm trzecich. Jednak te buty są stworzone dla każdego i nie będą pasować na Twoje stopy. Dzięki technicznej podeszwie przestrzeń między stopą a butem jest optymalnie zamknięta (można je zmienić, więc zawsze bierz rozmiar większy), a nacisk wywierany na stopę przez ciężar ciała i ruch jest lepiej rozłożony.

Mniej bólu

Czy wiesz, że 70% dorosłych ma wadę stopy, która może powodować ból stóp, kolan, bioder, pleców, a nawet głowy?

Najskuteczniejszą pomocą w walce z tym zjawiskiem są wkładki, ale tylko 20% dorosłych nosi je podczas uprawiania sportu.

Ważne jest, aby te wkładki zapewniały większy komfort w butach i były dynamiczne, to znaczy dostosowywały się do stopy przy każdym ruchu. Dzieje się tak, ponieważ każdy ruch opiera się na różnych siłach działających na stopę. Wkładki mogą również pomóc w zapobieganiu kontuzjom. Bo niestety często o swoje stopy zaczynamy dbać dopiero wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości takie jak ból czy zmęczenie kolan i bioder czy stawu skokowego i zatraciliśmy przyjemność z poruszania się.

Wnioski

Podsumowując, wymienne wkładki mogą być oferowane w przypadku wielu patologii stopy, w każdym wieku, a także w przypadku uszkodzeń kręgosłupa i / lub kończyn dolnych jako całości. Mają zostać włączone do strategii terapeutycznej układu mięśniowo-szkieletowego i mieć rzeczywistą skuteczność u tych, którzy ich używają.

Wymienne wkładki

  • Promuj mięśnie stopy zamiast je osłabiać
  • Zapobiegaj kontuzjom dzięki zwiększonemu komfortowi i optymalnemu dopasowaniu
  • Wspieraj naturalny ruch stopy zamiast przeciwstawiać się jej

Zrozumiesz, każdy, kto szanuje swoje ciało, musi szanować swoje stopy. W tym celu nie ma nic lepszego niż jak najszybsze założenie wkładek technicznych! Za mniej niż 30 € masz gwarancję produktu, który wyeliminuje w jak największym stopniu wszystkie złe wibracje generowane podczas uprawiania sportu, czasy rekonwalescencji zostaną podzielone, a ryzyko kontuzji zmniejszy się.

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowanie bardzo popularne wśród klubów i graczy padel. Publicysta i doradca, pomaga ci lepiej grać dzięki swoim licznym samouczkom padel.