Stopniowo Rosja jest izolowana od świata w wyniku działań militarnych przeciwko Ukrainie. Bilans, jej już nie ma witamy na międzynarodowych konkursach de padel a ona nie może nie organizujemy już imprez międzynarodowych związane z FIP Tour.

Zastanawialiśmy się, czy te bardziej ogólne wykluczenia wobec rosyjskich sportowców były konstruktywne, czy kontrproduktywne?

Rosja ma zakaz uprawiania sportu

Rosja pozostaje bardzo małym narodem w padel. Środki te są zatem bardzo symboliczne. Rzeczywiście, Rosja jest szczególnie wstrząśnięta w świecie sportu, między innymi z odwołaniem Grand Prix Soczi w Formule 1, przeniesieniem finału Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga na Stade de France i mocną decyzją FIFA do wykluczyć Rosję z Mistrzostw Świata FIFA.

Z tej obserwacji wynika pytanie, czy te odwołania lub wykluczenia faktycznie nie działają przeciwko zwolennikom pokoju i demokracji. Rzeczywiście, sport przekazuje wartości, które mogą właśnie pomóc w ponownym nawiązaniu dialogu. Tym bardziej, że rosyjscy sportowcy są właśnie w dużej części zwolennikami pokoju. Władimir Nifontow, wraca do nas Rosjanin nr 1 świadectwo bardzo silny.

MKOl również z zadowoleniem przyjmuje ich stanowisko:

Komitet Wykonawczy MKOl odnotowuje i z zadowoleniem przyjmuje liczne apele o pokój wygłaszane przez sportowców, liderów sportowych i członków międzynarodowej społeczności olimpijskiej. MKOl szczególnie podziwia i popiera wezwania rosyjskich sportowców do pokoju.

Bardzo silna pozycja MKOl

Międzynarodowa Federacja Padel nie miał innego wyjścia, jak zastosować się do zaleceń Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), a mianowicie wykluczenia Rosji z imprez międzynarodowych.

FIP postępuje zatem zgodnie z zaleceniami MKOl, nie posuwając się tak daleko, aby wykluczyć rosyjskich graczy ze wszystkich rozgrywek międzynarodowych.

MKOl”wzywa Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorów wydarzeń sportowych na całym świecie, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby żaden rosyjski lub białoruski sportowiec lub przedstawiciel sportowy nie mógł (e) konkurować pod nazwą Rosja lub Białoruś. Obywatele Rosji lub Białorusi, indywidualnie lub w drużynach, powinni być akceptowani wyłącznie jako neutralni sportowcy lub drużyny. Żaden symbol, kolor, flaga ani hymn narodowy nie powinny być eksponowane, podnoszone ani wykonywane."

Skąd taka precyzja z MKOl?

Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że MKOl posunął się za daleko z rosyjskimi sportowcami i nie powinniśmy mieszać polityki ze sportem.

Ale argumenty MKOl są równie mocne:

Igrzyska Olimpijskie, Igrzyska Paraolimpijskie, mistrzostwa i puchary świata oraz wiele innych wydarzeń sportowych skupia sportowców z krajów, które rywalizują, a nawet toczą wojnę.

Ruch Olimpijski łączy również poczucie sprawiedliwości, które zabrania mu karania sportowców za decyzje podjęte przez ich rząd, jeśli nie uczestniczą aktywnie. Zależy nam na uczciwych konkursach dla wszystkich, bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

Wojna, która obecnie szaleje na Ukrainie, stawia jednak Ruch olimpijski stoi przed dylematem. Podczas gdy sportowcy rosyjscy i białoruscy mogą nadal brać udział w wydarzeniach sportowych, wielu ukraińskich sportowców nie jest w stanie tego zrobić z powodu ataków na ich kraj.

To dylemat, którego nie da się rozwiązać.

Dlaczego Rosjanie mogli organizować imprezy międzynarodowe i brać w nich udział, skoro Rosja stoi za atakiem na Ukrainę, paraliżując w ten sposób nadchodzącą?wielu ukraińskich sportowców„?

Można też powiedzieć, że sportowcy nie są winni działań Rosji i jej przywódcy Władimira Putina.

Stąd zalecenia „ciężkiego serca” MKOl i interwencja FIP w stosunku do Rosji.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.