Dla najstarszych będziemy musieli zmienić oprogramowanie! Rzeczywiście, nie tak dawno temu znaleźliśmy najlepszych francuskich graczy w P500. Nawet w niektórych regionach, takich jak ligi ARA, IDF, PACA lub Nouvelle Aquitaine, znaleźliśmy modele P500, które wyglądały jak niektóre dzisiejsze P1500.

Trudno to nazwać karykaturą: im więcej graczy, tym niższy będzie poziom. Spójrzcie na Hiszpanię: średni poziom jest tam z pewnością najniższy w Europie, a przecież jest to kraj, w którym poziom elity jest najbardziej rozwinięty.

Boom turniejów, spadek poziomu

We Francji od dwóch lat obserwujemy gwałtowny wzrost liczby konkursów i liczby zawodników. W rezultacie koniecznie następuje spadek poziomu turniejów i rozproszenie dobrych graczy, którzy są obecnie rozdzieleni pomiędzy kilka zawodów.

Ponadto odtąd wielu czołowych francuskich graczy niekoniecznie uczestniczy już w najlepszych francuskich rozgrywkach, ponieważ skoncentruj się bardziej na FIP Tour, aby zdobyć cenne międzynarodowe punkty. Dlatego modele P1000 sprzed dwóch lub trzech lat w oczywisty sposób nie mają już żadnego odniesienia do tych dzisiejszych.

Choć te wydarzenia pozostają ważne w oczach opinii publicznej, widzów dla klubu, ale także dla mediów, którymi jesteśmy, udało nam się zaobserwować potrójny efekt: po pierwsze, fakt, że na stadionie są aż dwa P1000 (i nawet potencjalnie trzy, w tym turnieje zagraniczne) jednocześnie w porównaniu do jednego lub dwóch miesięcznie kilka lat temu, nieuchronnie miało to wpływ na poziom tych zawodów.

Alexise Duchêne i Charlyne Tonda

Jest wiele czynników

Tak, dzisiejsze P2000 to wczorajsze P1000. P1500 to kategorie umieszczone pomiędzy P1000 a elitarnym obwodem FFT. Podobnie dzisiejsze P500 już się mnożą wraz z porzuceniem nagroda pieniężna obowiązkowe przez FFT. Pomimo ciąć obowiązkowe, widzimy, że nieuchronnie w końcu nastąpi spadek poziomu tej kategorii, tak jak miało to miejsce po spadku poziomu P250, odpowiadającego dziś P100 sprzed trzech lat.

Jest wiele czynników, które to wyjaśniają: liczba zawodników, która rośnie z każdym miesiącem, ewoluujące przepisy, ale także fakt, że gracze nie podróżują już tak dużo jak wcześniej...

Pozytywna zmiana

Można by sądzić, że ten spadek poziomu jest poważny. Wręcz przeciwnie, jest to dowód na to, że padel eksploduje wraz z boomem na zawody i liczbą graczy, poziom nieuchronnie spada. A FFT słusznie faworyzuje stronę rekreacyjną padel który zajmuje 99 proc padel francuski i który jest nerwem wojny wszystkich klubów.

Dla elity padel Francuski, FFT oferuje już wiele konkursów z P2000, niedawna implementacja P1500, nagrodę pieniężną które nie są już ograniczone, ale także wsparcie turniejów FIP, na których opiera się rozwój odgórny padel Francuski, nie wspominając o P2 w Bordeaux i nieuniknionym Majorze na Roland-Garros, który ma światowy wpływ.

publiczność rolanda garrosa padel

Więc nie panikuj z powodu „starości”, wszystkie kategorie ewoluują i ostatecznie nie jest wcale gorzej!

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.