Z tej okazji w środę przemawiał prezes Francuskiej Federacji Tenisowej Gilles Moretton inauguracja Casa Padel DOS w Asnières-sur-Seine. Francuski lider tenisa poruszył w swoim przemówieniu kilka tematów, takich jak rozwój padel we Francji i ewolucję FFT.

Postępy padel na terytorium

Gilles Moretton chętnie zauważył, że w jego Federacji uprawia się różne sporty rakietowe: „FFT obejmuje kilka praktyk: tenis i padel oczywiście, ale także tenis plażowy, para tenis, krótki tenis i jesteśmy w trakcie integracji pickleballu."

Prezydent skorzystał z okazji i podał liczby, które pokazują eksplozję w praktyce padel dzisiaj we Francji: „Mamy blisko 60.000 XNUMX licencji padel TERAZ. Jednak wielu tenisistów ma licencje na grę na wielu rakietach, więc liczbę graczy szacuje się na 300.000 XNUMX, co plasuje padel dzisiaj jak 6e lub 7e sport (praktykowane na terytorium).”

FFT i struktury prywatne

Obecność prezesa FFT na inauguracji prywatnej struktury takiej jak Casa Padel DOS symbolizuje chęć federacji polegania na tego typu projektach w celu rozwoju sportu: „Wspieramy inicjatywy prywatne, gdy idą w kierunku rozwoju naszego sportu, tak jak jest w przypadku Casa Padel. [...] Cieszymy się, że możemy tu być i wspierać tę inicjatywę. Wszyscy bardzo mocno naciskamy, aby ten sport, ta praktyka zyskała na znaczeniu, mocno w to wierzymy."

Relacja, która ewoluowała w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy kilku graczy chciało stworzyć federację padel niezależny jak w Hiszpanii: „Na początku było trochę gorąco!„, jak podkreśla Gilles Moretton, zanim z zadowoleniem przyjął ewolucję polityki federalnej, która została dostosowana do ambicji tych aktorów: „Próbowaliśmy umieścić padel jeśli chodzi o tenis i uda nam się to osiągnąć."

Miejsce FFT

Były zawodowy tenisista tak wspomina swoje początki jako prezydent: „Kiedy dotarliśmy do FFT z Arnaudem (Di Pasquale), odbyliśmy praktykę padel co tak naprawdę nie zostało podkreślone. […] W federacji też nie jesteśmy bierni, nie tylko sektor prywatny się rusza, my też mamy mnóstwo projektów!"

Jednym z tych udanych projektów jest Greenweez Paris Premier Padel Major które odbywa się od dwóch lat w Porte d’Auteuil: „Jako pierwsi zechcieliśmy skorzystać z okazji i pojechać na turniej Roland-Garros Grand Chelem de padel w czasach, gdy wielu myślało, że chodzi o stanie na desce z wiosłem!"

Na koniec Gilles Moretton podkreślił znaczenie padel dzisiaj w swojej federacji: „Może stworzyliśmy z tego Francuską Federację padel ! (mówiąc o FFT).”, kilka minut po dowcipie José Manuela Escoina, prezesa założyciela grupy Casa Padel, który przedstawił go jako „prezes Francuskiej Federacji padel".

Marcin Szmuda

Zawodowy tenisista, Martin odkrył padel w 2015 roku w Alzacji i wystąpił w kilku turniejach w Paryżu. Dziś dziennikarz, zajmuje się wiadomościami padel kontynuując swój wzrost w świecie małej żółtej kulki!