Nasze ogólnokrajowe badanie przeprowadzone na 645 graczach padel we Francji pozwoliło nam pogłębić wiedzę na temat uprawiania tego sportu w naszym kraju. Opisaliśmy dane socjodemograficzne, antropometryczne i profil francuskich zawodników poprzez pierwszy artykuł. Skupimy się teraz na nawykach praktycznych padel Francuscy gracze.

Metody ćwiczeń i rodzaje terenu 

W naszej próbie badawczej preferuje się praktykę w placówkach prywatnych (75%), a znacznie rzadziej w klubach tenisowych. W ponad połowie przypadków gracze grają wyłącznie w klubach prywatnych, w porównaniu do zaledwie 22% wyłącznie w klubach tenisowych. Mniejszość preferuje tereny publiczne (park stowarzyszeniowy, wydziałowy lub rekreacyjny). 

45% twierdzi, że gra tylko w pomieszczeniu w porównaniu do zaledwie 16% wyłącznie na świeżym powietrzu, a 39% gra zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Kobiety częściej ćwiczą wyłącznie na świeżym powietrzu (33%) w porównaniu do mężczyzn (12%) (p<0,001).

Preferowaną nawierzchnią do gry jest piaskowana trawa syntetyczna (39%), ale 46% zawodników gra obojętnie na obu typach nawierzchni (z widocznym piaskiem i bez). Stwierdzamy znaczącą różnicę między płciami w zakresie preferowanej nawierzchni do zabawy (p=0,005), większość kobiet preferuje nawierzchnię piaskowaną, podczas gdy połowa mężczyzn gra na obu rodzajach nawierzchni. 

lateralizacja i pozycja na boisku

Stwierdzamy, że przewaga osób praworęcznych wynosi 88%, co jest porównywalne z rozkładem w populacji ogólnej..

Jeśli chodzi o pozycję na boisku, prawie 80% zawodników ma preferencje boczne, bez względu na płeć.

  • Wśród praworęcznych 41% woli grać na lewej stronie boiska, w porównaniu do 36% na prawej i 23% bez preferencji bocznej. 
  • Logicznie rzecz biorąc, leworęczni w większości wolą grać na prawej stronie (80%).

Rozgrzewka przed grą? 

Przed grą padel, 8 na 10 graczy robi rozgrzewkę. Rozgrzewki są krótkie i trwają krócej niż 5 minut dla 55% z nich. W rzeczywistości 45% graczy twierdzi, że rozgrzewka trwa krócej niż 5 minut, podczas gdy jedna trzecia graczy rozgrzewa się od 5 do 15 minut. 

Tylko 12% zawodników rozgrzewa się biegając przed użyciem rakiety. 

Zimną rozgrzewkę stawów kończyn dolnych wykonuje 32% zawodników i prawie tyle samo w przypadku kończyn górnych. Łagodne wymiany bez biegania wykonuje ponad połowa zawodników, natomiast wymiany o rosnącej intensywności z bieganiem uprawia 29% zawodników. 

W naszym badaniu większy odsetek kobiet nie wykonał rozgrzewki (28%) w porównaniu do mężczyzn (18%), bez istotnej różnicy (p=0,13). Rodzaje rozgrzewki różnią się jednak nieznacznie..  

Rozciąganie po padel 

Po treningu 7 na 10 zawodników nie rozciąga się (69%). Istnieje zauważalna różnica między płciami (p=0,009): kobiety częściej stosują rozciąganie (42%) niż mężczyźni (29%). 

Wśród wykonywanych rozciągań dominują mięśnie przedniej powierzchni uda (mięsień czworogłowy), następnie mięśnie łydek, następnie mięśnie lędźwiowe i barkowe, a na końcu ścięgna podkolanowe.
Najmniej ćwiczy się rozciąganie mięśni nadkłykciowych łokcia i mięśni pośladkowych.

Prawie trzy czwarte graczy ma licencję FFT 

72% padel są licencjonowane przez FFT, z czego jedna trzecia posiada licencję wielorakietową (utworzona w 2023 r.). Tak duży odsetek można dość łatwo wytłumaczyć koniecznością posiadania licencji na udział w zatwierdzonych turniejach.  

Andy'ego Leclera

Odkryłem, że jestem pasjonatem piłki nożnej i tenisa padel podczas mojego stażu lekarskiego. Obecnie jako lekarz rehabilitant specjalizujący się w medycynie sportowej i traumatologii dzielę się z Państwem szczegółowymi wynikami mojego ogólnopolskiego badania dotyczącego epidemiologii urazów sportowych. padel we Francji.