Zaczynasz padel i nie wiesz jak liczyć punkty? Jesteś graczem padel masz doświadczenie, ale chcesz poznać wszystkie formaty używane we Francji? Nie rozumiesz, dlaczego niektóre międzynarodowe zawody rozgrywane są „bez reklam”, a inne nie? Jesteś we właściwym miejscu!

Gry

Jak zapewne wiesz, system liczenia stosowany w padel to to samo, co tenis z punktami, partiami i setami. Aby wygrać mecz, trzeba zdobyć cztery punkty. Oto jak to działa:

• Bez kropki: „zero”
  • Pierwsza kropka: „15”
  • Drugi punkt: „30”
  • Trzeci punkt: „40”
  • Czwarty punkt: „gra”

Na początku meczu zawsze do pierwszego punktu serwujemy po prawej stronie, następnie po lewej stronie i tak dalej. Punkty ogłaszane są dla pary, która serwuje jako pierwsza.

Jeśli obie drużyny w tym samym meczu zdobędą po trzy punkty, daje to wynik 40-40, który można również nazwać „40A”. Dlatego konieczne będzie, z wyjątkiem przypadku „Bez reklamy” (patrz poniżej), aby para zdobyła dwa punkty z rzędu, aby wygrać mecz. Zespół, który zdobędzie kolejny punkt 40A, uzyska „Przewagę”. Jeśli ta sama drużyna zdobędzie kolejny punkt, wówczas wygrywa grę. Jeśli jednak straci punkt po zdobyciu „Przewagi”, wynik powraca do równości, a zatem do „40A”.

Zestawy

Aby wygrać seta, trzeba wygrać sześć gemów. Jeśli jednak obie drużyny znajdą się na „5-5”, set toczy się dalej, aż jedna z nich osiągnie 7 gemów. W przypadku remisu na poziomie „6-6” rozgrywana jest decydująca partia lub tie-break. W tej dogrywce punkty są liczone inaczej niż w tradycyjnych grach, przy użyciu liczb od 0 do 7. Pierwsza drużyna, która zdobędzie 7 punktów, wygrywa dogrywkę, a tym samym seta, pod warunkiem, że będzie miała dwupunktową przewagę nad przeciwnikami (w przeciwnym razie gra będzie kontynuowana dopóki jedna z drużyn nie będzie miała dwóch punktów różnicy).

Aby wygrać mecz, trzeba wygrać dwa sety.

„Bez reklam”

„No-ad” lub „punto de Oro” po hiszpańsku lub decydujący punkt po francusku to system, który usuwa zalety w trakcie gry i ustanawia decydujący punkt, gdy wynik wynosi 40A. To powracająca para wybiera, po której stronie zacznie się punkt. Zespół, który zdobędzie ten punkt, wygrywa grę.

System ten jest stosowany w zawodach A1 Padel i FIP Tour, ale nie Premier Padel, która zorganizowała referendum przed pierwszym w swojej historii turniejem, w którym gracze głosowali za systemem przewag.

We Francji decydujący punkt wykorzystywano przez kilka lat, zanim przewaga wykorzystywana w tenisie powróciła.

• Format C1: 2 sety do 4 gemów (decydujący mecz na 4/4) / 3 set = super decydujący set na 10 punktów
  • Format C2: 2 sety do 4 gemów / 3 set = super decydująca partia do 10 punktów, z decydującym punktem (decydująca partia 4/4)
  • Format D1: 1 zestaw do 9 gier (decydujący mecz na 8/8)
  • Format D2: 1 set do 9 gemów (decydujący mecz 8/8) z decydującym punktem
  • Format E: 1 set do 10 punktów (format zarezerwowany dla turniejów P 25)

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !