Ale dokąd poszły te słynne dziwne skoki kto nas tak denerwuje, gdy piłka uderza w boczne lub bazowe siatki?

Coraz częściej, czy to na World Padel Tour, Premier Padel i A1Padel, tory zainstalowane na tę okazję nie wydają się już oferować tych słynnych nieregularnych odbić siatek, które umożliwiały skomplikowane odbicie, a czasem nawet niemożliwe do odzyskania.

Im dalej się posuniemy, tym bardziej siatka zbliża się do odbijania się okien i jest to bardzo smutne. Bo siatka i jej słynne niezdecydowane i kapryśne zbiórki, o których kiedyś było tak głośno znikną, aby uzyskać wyraźniejsze, niczym nie zaskakujące, pozbawione smaku odbicie.

Jaka szkoda ! Dotknięcie siatki było także strategią gry: gra po przekątnej, zdobywanie siatki, aby zaskoczyć przeciwnika i trochę jak na loterii nadzieja na korzystne odbicie, które destabilizuje przeciwnika, było dobrze. Ale uważaj, to odbicie może obrócić się przeciwko nadawcy z odbiciem, które zamiast zaskakiwać, pozwoli przeciwnikowi wziąć grę w swoje ręce.

Jednak w Malmö, a nawet na Minorce, wciąż widzimy te same zbiórki, z pewnymi wyjątkami, które nie zaskakują już graczy żadnej ze stron.

I jeśli to pragnienie organizatorów nie zaszkodzi ostatecznie bogactwu gry i samej istocie padel ? Gdzie się znajduje ta nieregularna siatka, która jest częścią DNA naszego sportu?

W Szwecji gra była bardzo powolna, a momentami punkty trwały bardzo (zbyt?) długo. Ta opcja grania na boisku w celu przerwania niezdecydowanego odbicia mogła urozmaicić grę… Tak nie było, poza kilkoma rzadkimi wyjątkami, nic. I to jest bardzo smutne. Tym bardziej, gdy jest gra, tor jest powolny, a strategia nabiera większego znaczenia.

Jak zawsze nie chodzi o to, aby popadać ze skrajności w drugą, ale przydałaby się nieco mniej gładka siatka. Ta ewolucja wpływu siatki w grze na tory zawodowe jest z pewnością wstydem.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.