Po rozegraniu dwóch pierwszych turniejów międzynarodowych padel (FIP Rise Sydney i FIP Promotion Melbourne), ambasador założyciel Padel Australia Patryk Rafter opowiada swoją historię z padel i podsumowuje te dwa konkursy.

Trudniejsze, niż się spodziewano, nawet dla byłego numeru 1 ATP…

„Słyszałem o padel jakieś 15 lat temu, ale nie zwracałem na to szczególnej uwagi. Teraz żałuję, że nie zacząłem wtedy grać…

Około rok temu grał w to mój dobry znajomy i powiedział mi, że naprawdę powinienem spróbować, więc zrobiłem to! Na początku byłem dość kiepski, ale szybko nauczyłem się podstaw. Mam szczęście, że mam sąsiada, który ma zwarcie padel gdzie mieszkamy, Matt Barrelle. Pomógł wprowadzić padel w Australii i mam szczęście, bo dał mi dostęp do swojego sądu. W Australii nie ma jeszcze zbyt wielu utworów, ale zainteresowanie rośnie.”

"Naprawdę podoba mi się złożoność tej gry. Jest to mieszanka squasha i tenisa, ale zdaję sobie sprawę, że ważniejsze są umiejętności defensywne niż ofensywne i to jest coś, co muszę połączyć. Szczerze mówiąc, myślałem, że mogę po prostu zmiażdżyć gracza padel potężnymi salwami i uderzeniami, ale nie, nie i nie!”

Wielki rozwój w Australii

„Jestem naprawdę zainteresowany rozwojem tego sportu. Jest jeszcze na wczesnym etapie i nie mogę się doczekać, aż zaangażuję się w pomoc w rozwoju tego sportu, a może nawet zainwestuję w utworzenie jednego lub dwóch ośrodków.

„Oczywiście koszty tworzenia i wynajmu kortów tutaj, w Australii, to kwestie, które należy rozwiązać, ale społeczność istnieje. Podejście jest łatwiejsze niż w przypadku tenisa, rakieta jest mniejsza, a piłki odbijają się mniej. Ruchy są krótsze, a piłki stale wracają do stóp. Wiele rzeczy, które lubię w padelZobaczmy, co stanie się w Australii w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Nie mogę się tego doczekać.

Czy zobaczymy go jeszcze na stokach?

„Pozostawiam wszystkie opcje otwarte, aby zobaczyć, dokąd zaprowadzi mnie ten sport. Być może zagram w Australii na kilku turniejach dla weteranów, jeszcze tego nie wiem.

„Każdy będzie miał swoje mocne i słabe strony. padel. Tenisiści stanowią większość nastawionych na ten sport w Australii i powstrzymanie się od grania uderzeń tenisowych jest bardzo trudną rzeczą. Łatwa piłka w tenisie niekoniecznie jest łatwa padel. Poza tym umiejętności defensywne są trudne do nauczenia, to coś, co naprawdę muszę ulepszyć, a przejście od uderzenia, rotacji i szybkości piłki zajmie trochę czasu…”

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !