Od teraz aktywny międzynarodowy francuski numer jeden, Thomas Leygue, wspomina swój sezon 2023, notując „wzloty i upadki”. Francuz nie waha się opowiedzieć nam, co dzieje się w życiu zawodnika, o trudnościach czasami w odnalezieniu się na torze, znalezieniu odpowiedniego partnera i związku z Insą. Wróciliśmy też do „szoku”: sportowej emerytury 60. zawodnika na świecie, Benjamina Tosona.

Ale ostatecznie Thomas zakończył sezon z bardzo zaszczytnym 87. miejscem na świecie (ranking FIP) i ambicjami na rok 2024.

Nikt mnie nie zaprosił do gry

Ten rok zaczął się dla mnie źle. Zacząłem rok po lewej stronie z Marcosem Cordobą, ale nie poszło najlepiej. Rozstaliśmy się dość szybko, a potem poczułem małą lukę w pewności siebie, ponieważ miałem dobry ranking i nikt nie wezwał mnie do gry, inaczej niż na początku roku, co było dość skomplikowane.

Następnie pojechałem z Guillemem Figuerolą, który był znacznie niżej w rankingu, było to trochę zakład na przyszłość. I znowu brak zaufania do mnie, fakt, że za bardzo na mnie polegał, skomplikowały tę relację.

Rozstaliśmy się po 2-3 miesiącach, mimo przyzwoitych rezultatów.

Figuerola-Leygue

Ferran Insa, to dobre stowarzyszenie

Następnie rozpocząłem projekt z Ferranem Insą i wszystko poszło bardzo dobrze, osiągnęliśmy dobre wyniki. To dobra wiadomość od tego stowarzyszenia.

Oczywiście uważam, że zrobiłem duży postęp pod względem taktycznym, nadal mam lepszą kondycję fizyczną, więc w 2023 roku jest wiele pozytywów do wyniesienia, nawet jeśli na początku roku chciałem spisać się lepiej.

Leygue Insa uśmiecha się 2023

Błąd rozpoczynania po lewej stronie w 2023 roku

Chciałbym rozpocząć sezon na prawej stronie. Dziś jest oczywiste, że muszę grać na prawej stronie. Popełniłem błąd zaczynając od lewej strony. Co do reszty, niewiele się zmieni, będę nadal trenował. Zawsze musisz dążyć do poprawy, lepiej trenować, lepiej jeść i lepiej spać. Pomimo kilku drobnych błędów do naprawienia, szukam stabilności.

Popełnianie błędów pozwoliło mi się uczyć. Nie żałuję, że je popełniłem i gdybym miał to zrobić jeszcze raz, zrobiłbym to. Więc oczywiście nie żałuję.

Muszę znaleźć stabilność

Wiedziałem, że mam problemy ze stabilnością. W 2022 roku miałem dobry początek sezonu, potem dołek na początku roku, zanim nadrobiłem zaległości pod koniec. Znalezienie stabilizacji jest dla mnie ważne.

Myślę, że znalazłem to u mojego obecnego partnera. Na razie będę kontynuować współpracę z Bastienem Blanqué we Francji i Insą na arenie międzynarodowej.

Thomasa Leygue’a

Rozegranie 25 turniejów wydaje mi się czymś ogromnym i nie tylko o to chodzi…

Rozegranie 25 turniejów już wydaje mi się czymś wielkim. Kalendarz jest dość napięty, z turniejami francuskimi, turniejami FIP i być może innymi. W związku z tym harmonogram będzie bardzo napięty.

Mam nadzieję, że będę miał trochę więcej wakacji niż w zeszłym roku, ale będę nadal trenował w ten sam sposób, z tymi samymi trenerami i tym samym zespołem.

Odejście Tisona: szok

Le Wyjazd Bena był dla mnie lekkim szokiem. Rozmawiałem z nim o tym w Mediolanie i naprawdę się tego nie spodziewałem. Nie tak chciałem zostać francuskim numerem 1. Wolałbym go pokonać, niż odziedziczyć po nim stanowisko po przejściu na emeryturę.

Dziwne, że nie widzimy go już wśród nas. Był moim głównym rywalem we Francji i źródłem motywacji. Brak go już we francuskiej drużynie pozostawi dużą pustkę, to na pewno.

Finale-france-blanque-leygue-tison-bergeron-2022-Tuluza

Nie sądzę, że ktokolwiek jest w stanie wiedzieć, czy jest to właściwy wybór, czy jest za wcześnie, czy za późno. Tylko Ben może podjąć tę decyzję. Jeśli się na to zdecydował, to dlatego, że jest to dla niego właściwy wybór. Spowoduje to pozostawienie dziury w padel francuskiego, ale nam też to pomoże. Mam nadzieję, że wszystko ułoży się dla niego dobrze.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.