W padel, częściej niż mogłoby się wydawać, pary utworzone przez doświadczonego gracza i gracza uważanego za słabszego, i to mniej więcej na wszystkich poziomach rywalizacji.

To się nazywa pary hybrydowe.

Kilka powodów wyjaśnia ten typ pary:

  • Relacje osobiste :

Niektórzy gracze wybierają partnera na podstawie przyjaźni lub relacji osobistej, niezależnie od poziomu umiejętności. Przyjemność z gry z przyjacielem lub rodziną może mieć pierwszeństwo przed równowagą konkurencyjną pary.

  • Szkolenia i mentoring :

Doświadczony gracz może zdecydować się na grę z kimś mniej doświadczonym, który będzie go prowadził i szkolił. Taka konfiguracja pozwala najmniej doświadczonym osobom na szybką naukę i postępy. Nierzadko można zaobserwować tę dynamikę podczas regionalnych turniejów pomiędzy nauczycielami i uczniami.

  • Ekonomiczne powody :

Są zróżnicowane. Jeden z najczęstszych występuje na arenie międzynarodowej padel. I tak !

Ambitny gracz, chcący gromadzić punkty, aby uniknąć trudnych rund wstępnych, może połączyć siły z partnerem z większą liczbą punktów. Celem jest wykorzystanie wystarczająco dużej wagi na drużynę, aby teoretycznie uzyskać tańsze pierwsze rundy.

Takie podejście jest powszechne na przykład wśród graczy z Emiratów, którzy często współpracują z partnerami z Hiszpanii lub Argentyny, szczególnie podczas FIP Tour.

We Francji taka strategia również istnieje. Jérémy Scatena podkreślił to, opisując to jako „strategię polegającą na próbie szybszego osiągania kluczowych celów, aby uniknąć marnowania zbyt dużej ilości czasu”. Chociaż czasami „nie jest otwarcie rozpoznawany, jest bardzo obecny w środowisku” – mówi nam Francuz.

Na poziomie amatorskim osoby publiczne, takie jak Cyril Hanouna spopularyzował ideę czasami gry z partnerami na znacznie wyższym poziomie. Praktyka ta istniała przed facylitatorem i będzie kontynuowana później. Widzimy także bardzo dobrych graczy m.in padel czasami w kontaktach z osobistościami, które dopiero zaczynają, z byłymi sportowcami wysokiego szczebla, takimi jak na przykład piłkarze.

  • Imprezy promocyjne lub charytatywne :

Na imprezach promocyjnych lub charytatywnych często można zobaczyć profesjonalnych graczy w parach z amatorami lub celebrytami. Jest to sposób na uatrakcyjnienie wydarzenia i zwiększenie jego atrakcyjności dla publiczności.

Jak widać powodów, dla których warto zobaczyć pary hybrydowe jest mnóstwo i w większości przypadków budzą one niemałą ciekawość wśród fanów!

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.