Alain Idier, prezes klubu Saint-Cyrien, dzieli się swoją podróżą po klubie i wyjaśnia, w jaki sposób klub skorzystał na rozwoju klubu padel, nie rezygnując z tenisa. Zdradza także kolejne projekty dla klubu, w tym integrację pikle.

Od jednego do sześciu utworów padel !

Moja historia z klubem Saint-Cyrien rozpoczęła się w 2000 roku. Klub organizował swoje pierwsze sesje padel, a niektórzy gracze są nadal aktywni dzisiaj. Nie byłem wtedy jeszcze członkiem. Brakuje tylko padel miał twardą podłogę i był po prostu otoczony poręczami. Saint-Cyrien był w pewnym sensie pionierem, ponieważ był jednym z pierwszych klubów, który miał tor padel. Na początku mieliśmy tylko 5–6 młodych zawodników, w tym Oliviera Frandjiana i Thomasa Paoli.

Dołączyłem do komisji około pięć lat temu, zaczynając od prac rozwojowych. Niedługo potem nabyliśmy drugi utwór i naszą przygodę padel nabrała rozpędu. Wraz z rosnącym entuzjazmem szybko dodaliśmy cztery kolejne utwory, co dało w sumie sześć w bardzo krótkim czasie.

Był krytyczny moment, kiedy prawie straciliśmy klub. Ratusz stracił zaufanie do byłej prezydentury i rozważał zachowanie czystego konta. W obliczu tej sytuacji postanowiliśmy spotkać się z władzami miejskimi, aby zaproponować naszą kandydaturę na prezydenta. W ten sposób w marcu 2023 roku zostałem prezydentem.

Podobnie jak Bernard Tapie

Chciałem, aby długoletni członkowie klubu dołączyli do mnie w tej przygodzie. Dlatego zgodziłem się zostać prezesem klubu pod warunkiem, że będę wspierany przez Benoît Chareyre, Thomasa Paoli i Yannicka Gueguena, którzy łącznie mają ponad czterdziestoletnie doświadczenie klubowe. Dzięki ich wsparciu i poświęconemu czasowi byłem gotowy przejąć stery klubu.

Dla jasności, kiedy objąłem stanowisko prezesa klubu, kobieca drużyna tenisowa grała o awans do wyższej ligi. Będąc pasjonatem, uważnie śledziłem ich podróż. Niedługo potem po raz pierwszy osiągnęły poziom ogólnokrajowy. Jak żartowałem, podczas poprzedniej dyskusji, było „trochę tak, jak wtedy, gdy Bernard Tapie przejął stery OM i zostali mistrzami”!

Nadchodzi Pickleball

Obecnie nasz zespół tworzy dziewięć osób, z czego sześć to długoletni członkowie klubu. Nasi sponsorzy zaoferowali nam wsparcie finansowe niezbędne do śledzenia naszej kobiecej drużyny w międzynarodowych zawodach i uruchamiania projektów. Wśród tych projektów wprowadziliśmy trzy nowe minikorty tenisowe i zaczęliśmy integrować pickleball, ponieważ powierzchnia pozwala na uprawianie obu sportów. Pickleball jest dla nas wciąż czymś nowym, nie wiem, jak to będzie.

Ten sport przykuł naszą uwagę po rozmowie, którą odbyłem dwa lata temu z Cyrylem Saulnierem. Wyjaśnił mi, że jeśli padel nie była jeszcze zbyt popularna w Stanach Zjednoczonych, pickleball odniósł tam duży sukces. Rozmawialiśmy z naszymi nauczycielami tenisa i postanowiliśmy spróbować tego sportu. Następnie zainstalowaliśmy trzy stałe korty do gry w pickleball. To dość zabawne, bo prośby o informacje otrzymywaliśmy jeszcze przed otwarciem obiektu.

Zastanawiamy się nad dalszym urozmaiceniem naszej oferty, ponieważ posiadamy obecnie niewykorzystaną salę, którą chcielibyśmy przerobić na salę gimnastyczną. Celem jest stworzenie środowiska, w którym nasi młodzi ludzie mogą angażować się w różne zajęcia sportowe, niezależnie od tego, czy padel, tenis, pickleball lub mini tenis dla dzieci.

Mocna dynamika

W tym roku zanotowaliśmy 830 nowych rejestracji. Ta dynamika skłania mnie do rozważenia dodania dwóch nowych utworów padel aby przewidzieć duży popyt na początku następnego roku szkolnego. Bez tych dwóch dodatkowych torów nie wiem, czy nie będziemy zmuszeni ograniczyć zapisów, bo nie chcę rezygnować z tenisa.

Jestem pewien, że padel będzie ewoluować w nadchodzących latach, to przekonanie pielęgnuję od 2017 roku. Mam córki, które grają w tenisa na poziomie krajowym i martwię się tylko, że mogą stopniowo porzucać tenis na rzecz tenisa padel.

Doriana Massy’ego

Nowy zwolennik padel, Fascynuje mnie ten dynamiczny sport, który łączy w sobie strategię i zwinność. znajduję w padel nową pasję do odkrywania i dzielenia się z Tobą na Padel Magazine.