Dzisiaj, padel przybiera na skalę wykładniczą, na całym świecie jest ponad 20 milionów praktykujących. Stając się prawdziwym sportem narodowym w Hiszpanii przez ponad dekadę, padel Hiszpański był przez kilka lat uważany za punkt odniesienia dla jego ekspansji w innych krajach.

Hiszpania, dlaczego jest to europejski punkt odniesienia padel ?

Niezrównana liczba infrastruktur!

Pochodząca prosto od hiszpańskiej szlachty, historia padel w Hiszpanii datuje się na rok 1974. W rezultacie infrastruktura jest znacznie liczniejsza – w styczniu 15.300 r. w kraju działało ponad 2023 XNUMX sądów, jak wynika z raportu opracowanego przez playtomic na temat ewolucji sektora padel w Europie wyprzedzają Włochy z około 6 sądów, następnie Szwecja z 000 sądów, a na czwartym miejscu znajduje się Francja z prawie 4000 sądów.

Dzięki temu spacerując np. po Barcelonie i okolicach nie sposób nie zauważyć boisk. padel na każdym rogu ulicy; tuż obok organizatora szkoleń OSS w Castelldefels, 15 km na południe od Barcelony, wypisano ponad 150 kortów, w co niektórym zazdrosnym obcokrajowcom trudno uwierzyć! 

Praktykujących jest więcej, niż nam się wydaje! 

W 2023 r. hiszpańska federacja będzie miała około 100.000 XNUMX licencjobiorców. Liczba ta nie odzwierciedla liczby praktykujących. Rzeczywiście, zdecydowana większość graczy uprawia swoją pasję w czasie wolnym oraz podczas prywatnych turniejów, które nie wymagają żadnej licencji! Ta obserwacja bardzo utrudnia, jeśli nie uniemożliwia, ocenę rzeczywistej liczby praktykujących. Ale Hiszpania uważa, że padel stała się zaraz po piłce nożnej najchętniej uprawianym sportem. 

Niespotykany entuzjazm!

Jaki dzisiejszy sport twierdzi, że jest w stanie zgromadzić podobnych zawodników o każdej porze dnia i niezależnie od poziomu gry?! 

Czy powinniśmy wspominać, że ten sport uzależnia? Potwierdzą to wszyscy entuzjaści, którzy ledwo zeszli z boiska, a już odczuwa się palącą chęć powrotu na nie! Zapytajcie Hiszpanów, którzy mają to szczęście, że nie borykają się z problemami z dostępnością gruntów; Wiele osób gra codziennie, a nawet częściej, niektórzy grają na dwóch automatach z rzędu, gromadząc w ten sposób 3 godziny gry dziennie, w bardzo zaawansowanym wieku.

Młode pokolenie oddane padel ! 

Le padel od około dziesięciu lat cieszy się szczególnym uznaniem wśród młodych ludzi. Medialny wpływ praktykujących gwiazd padel (podobnie jak wielu piłkarzy, takich jak Lionel Messi, który zainstalował boisko w swoim domu w Castelldefels) dała początek pokoleniu, które zaczęło padel od najmłodszych lat, bez uprawiania innych sportów. Obserwacji tej nie zaobserwowano jeszcze w innych krajach, gdzie zawodnikami są często sportowcy, którzy lubią sporty rakietowe i przyłączają się do nich padel po wcześniejszym uprawianiu innych sportów! Zjawisko to zaczyna być obserwowane w innych krajach.

Le padel czy w Hiszpanii wygląda to tak samo, jak w reszcie świata?

Wielu obcokrajowców udających się na intensywne szkolenie do Hiszpanii zdaje sobie sprawę z pewnych różnic w praktyce padel. Rzeczywiście, hiszpańska gra koncentruje się głównie na obronie, a celem jest popełnianie jak najmniejszej liczby błędów. We Francji gra jest znacznie bardziej agresywna. Główny problem jest raczej estetyczny, ze szkodą dla wydajności: często bierze górę chęć mocnego uderzenia, długich podań lub całkowitego wybicia piłki. Oprócz niewłaściwego podejmowania ryzyka, te strategiczne wybory okazują się również niewłaściwe w odniesieniu do konfiguracji na ziemi! Powiedzmy sobie szczerze: kto nigdy nie uważał okien za wroga numer jeden? Zwróć uwagę tych, którzy wywodzą się z tenisa i którzy czują się w tym sporcie uprzywilejowani: ile czasu zajęło wam wymazanie starych nawyków tenisowych w pogoni za zwycięskim punktem?

Jak działają poziomy gry w Hiszpanii?

Klasyfikacja poziomów gry jest inna w Hiszpanii, ponieważ poziomy są klasyfikowane od 1 do 7 z pewnymi różnicami w zależności od struktury, podczas gdy w innych krajach, w tym we Francji, system sięga do poziomu 10.

OSS, pionier w organizacji szkoleń padel w Hiszpanii, wykorzystał swoje rozległe lokalne doświadczenie w Barcelonie, aby na odległość udoskonalić ocenę zagranicznych graczy.

Isabelle Vannier, szefowa OSS, opowiada o trudnościach w organizowaniu meczów z hiszpańskimi zawodnikami w bardzo krótkich okresach treningowych, nie wiedząc z całą pewnością, na jakim poziomie grają zagraniczni uczestnicy: „Naszym celem jest od samego początku mierzyć jak najbliżej. pierwszy mecz”. W takich okolicznościach konieczna jest możliwie najbardziej wszechstronna ocena. W tym celu bierze się pod uwagę kilka kryteriów: oczywiście, ogólnopolski ranking padel (w tym celu Oss stworzył siatkę równoważności), rankingu tenisa et doświadczenie sportowe w innych dyscyplinach sportowych. Jednak najbardziej przekonujące jest utworzenie repozytorium wideo, które uzupełnia listę referencji proponowanych przez system hiszpański. Wszystkie szczegóły tych danych można znaleźć na ich stronie: www.padelbarcelona.com.

Oceń swój poziom gry w systemie hiszpańskim

Poniżej znajdziesz 7 kategorii z odniesieniami taktycznymi i filmami poglądowymi.

Poziom 1 – Początkujący : Dopiero zacząłem, mam niewielkie doświadczenie w sportach rakietowych

Poziom 2 – Miedź : Wchodzę do sieci, ale nie umiem bawić się ścianami

Padel : Poziom gry 2 www.padelbarcelona.com

Poziom 3 – Brązowy: Podchodzę do siatki i czasami udaje mi się pobawić ścianami 

Padel : Poziom gry 3 www.padelbarcelona.com

Poziom 4 – Srebrny : Kontroluję kierunek piłki i wiem, jak grać obiema ścianami 

Padel : Poziom gry 4 www.padelbarcelona.com

Poziom 5 – Złoto: Kontroluję prędkość, uderzenie po odbiciu szyby, zmieniam swój styl i taktykę gry 

Padel : Poziom gry 5 www.padelbarcelona.com

Poziom 6 – rej : Znajduję się w pierwszej setce w moim kraju 

Padel : Poziom gry 6 www.padelbarcelona.com

Poziom 7 – Nat: Znajduję się w pierwszej dwudziestce w swoim kraju

krótko mówiąc 

Le Padel staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, ale Hiszpania pozostaje punktem odniesienia w tej dyscyplinie, dlatego nadal istnieją znaczne różnice między obcokrajowcami a Hiszpanami. 

Najlepiej oceńcie sami! Jeśli masz taką możliwość, jedź do Barcelony, skorzystasz z dostosowanego do indywidualnych potrzeb kursu, aby ocenić swój poziom, konfrontując się z hiszpańskimi graczami, mając jednocześnie możliwość bycia trenowanym przez doświadczonych trenerów, którzy żyli i nadal żyją na zawodowym torze; Udzielą Ci odpowiednich porad strategicznych na Twoją przyszłość. padelistic !

Lire aussi

Dlaczego padel grać inaczej w Hiszpanii?

Chcesz kontynuować intensywną grę tej zimy: a co, jeśli udasz się do Barcelony?

Zobacz najlepsze światy w Barcelonie