Były wysokiej klasy gracz w squasha, Benoît Letourneau, wkroczył teraz do świata padel. Zaangażowany w tworzenie struktury padel z siedzibą w pobliżu Montpellier, GM Squash & Padel, ten doświadczony trener squasha rozmawia z nami o swojej karierze i kierunku, w jakim chciałby podążać padel przyjąć ten okres ekspansji.

GMO do squasha i Padel Benoit Letourneau, Kevin Milla, Jerome Cortes

Pierwszy kontakt z padel

Byłem 15. Francuzem w squasha. Bez występów na wysokim poziomie było mi dobrze. Od razu zająłem się nauczaniem. Bardzo wcześnie zacząłem trenować, odszedłem z Federacji i przez 20 lat kierowałem Polką. Interesuje mnie rozwijanie praktyki wśród młodych ludzi.

Trenowałem młodą dziewczynę, która grała w Pyramids, więc odkryłem padel tam. Potem zatrzymałem Polaka, pojechałem na południe do Montpellier, aby założyć ośrodek na wysokim poziomie, ale trwało to tylko jeden sezon. Następnie Kevin Milla (nota wydawcy: były zawodowy zawodnik rugby) poprosił mnie o dalszy rozwój squasha w swojej strukturze (GM Squash), mieliśmy dobrą dynamikę. Napędza mnie rozwój, animacja i wszystko co związane z wydarzeniami. I w padel, jest mnóstwo rzeczy do zrobienia z bardzo młodymi ludźmi.

Dzieci i nauczanie

W Le Mans miałem ponad 70 młodych ludzi w wieku od czterech do siedmiu lat, mogłem mieć więcej, ale brakowało mi inicjatorów, którzy mogliby za nimi podążać. Minis ma niewiele zajęć, więc celem jest trenowanie w kilku dyscyplinach jednocześnie, a następnie możliwość kontynuowania rywalizacji z odpowiednim nauczycielem w strukturze, niezależnie od tego, czy jest to squash, czy padel. Kiedy mamy je od małego i wiedzą, z kim mają do czynienia, relacja jest znacznie bardziej szczera, sprawiedliwsza i bogatsza.

Nie mam wrażenia, żebyśmy mieli duże ambicje, jeśli chodzi o małe dzieci padel, kiedy jest tak wiele do zrobienia. Zapał jest niesamowity, niespotykany, a mimo to mam poczucie, że marnujemy czas. Mówię im: „nie popełniajcie tego samego błędu, co w squasha, gdzie nie wiedzieliście, jak wybrać właściwe drzwi we właściwym czasie”. Musimy być awangardowi.

Priorytetem jest zaangażowanie szkół Lunel-Viel i Lunel w powitanie młodszej publiczności i wprowadzenie jej w praktykę sportów rakietowych. To bardzo ważny obszar. Wykorzystamy politykę edukacyjną Francuskiej Federacji Squasha do integracji mini-padel.

Celem jest utworzenie szkoły wielorakietowej i próba przyjęcia stu młodych ludzi w ciągu trzech lat. Byłoby wspaniale! Dzieci mogłyby szybciej rozwijać się, ucząc się bawić oknami w grze w squasha i zdobywając władzę padel.

Padel i squash

Myślę, że to dwie kompatybilne aktywności. Ponieważ jestem pasjonatem squasha, uwielbiam to padel – W ten weekend wziąłem udział w kolejnym turnieju – który dzisiaj bardziej mi odpowiada. Nie twierdzę, że jest to tylko dla osób, którym nie chce się już biegać, ale w squasha, gdzie gra się jeden na jednego, widać, że wydatek energetyczny jest ogromny.

Le padel w Hérault

W regionie Occitanie, a szczególnie w departamencie Hérault, jest wspaniale, mamy siedem klubów z ponad 500 licencjobiorcami, w tym klub Palavas, który charakteryzuje się dużą dynamiką rywalizacji, ale każdy ma swoje nisze. Są pola otwarte cały czas, miejskie kluby budujące stoki…

Potem będzie jak wszędzie: będą dobre prywatne kluby i mniej dobre prywatne kluby. Jeśli będzie konkurencja, przyciągnie ona wszystkich i zaoferujemy lepszą jakość, więcej atmosfery i więcej rozrywki. Musimy być ze sobą, a nie przeciwko.

GM Squash i projekt Padel

Jest to klub z trzema kortami do squasha, który przeniesie się do Lunel-Viel, 15 minut od Montpellier. Przejdziemy z trzech do pięciu kortów do squasha i dlatego będziemy mieć trzy korty do squasha. padel wnętrz. Obecnie negocjujemy, czy na przeciwległym terenie będzie można wybudować cztery tory zewnętrzne w drugiej fazie, w ciągu sześciu miesięcy lub roku.

GM Squash i Padel Pokój

Otwarcie planujemy za trzy miesiące, około połowy lipca, budynek zewnętrzny jest już prawie ukończony. Dostarczono nas padel w zeszłym tygodniu stanowiska powinny być rozstawione w ciągu 15 dni. We wrześniu planujemy inaugurację z udziałem wybranych urzędników.

Restauracja była okazją do sprowadzenia mojej żony z Le Mans do Montpellier i zaopiekowania się pokojem, która jest z wykształcenia sekretarką medyczną. Mamy znajomych restauratorów, którzy powiedzieli nam: „ Angażując się w tego typu projekty w wieku 55 lat, musisz być szalony! „. Ale hej, w życiu trzeba być trochę szalonym (śmiech)!

Zajmę się tylko częścią squasha i minisami padel na poziomie szkoleniowym. Będziemy musieli znaleźć nauczyciela padel który trzyma się naszej wizji i który inwestuje w nasze ambicje.

Podsumowując, będzie pięć kortów do squasha i trzy korty tenisowe padel, sala do pilatesu, sala seminaryjna i restauracja. Jeśli uda nam się zamontować cztery zewnętrzne tory, będzie to ciekawe wyzwanie, bo trzeba będzie je wypełnić!

GMO do squasha i Padel
Marcin Szmuda

Zawodowy tenisista, Martin odkrył padel w 2015 roku w Alzacji i wystąpił w kilku turniejach w Paryżu. Dziś dziennikarz, zajmuje się wiadomościami padel kontynuując swój wzrost w świecie małej żółtej kulki!

Tagi