W wywiadzie dla dostawcy sprzętu Wilson, trener Fernando Belasteguina, Miguel Sciorilli, daje mu dziesięć kluczy, dzięki którym może odnosić równie duże sukcesy z zawodnikami, których trenuje.

Zrozumienie gracza

„Dla mnie zrozumienie gracza ma fundamentalne znaczenie. Każda osoba absorbuje informacje w inny sposób: niektórzy wizualnie, inni za pomocą bodźców słuchowych, a jeszcze inni kinestetycznie. Istotne jest zidentyfikowanie głównego kanału uczenia się zawodnika i nadanie mu priorytetu podczas treningu. I nie wolno nam zapominać, że dobrze jest postawić się na ich miejscu, aby naprawdę poczuli, że zaopiekowano się nimi indywidualnie”.

Możliwość dostosowania i elastyczność

„Dostosowanie się jest podstawą skutecznego treningu. Każdy gracz jest wyjątkową zagadką, a czynniki takie jak odpoczynek, sen czy problemy osobiste mogą mieć wpływ na jego wydajność. Niezbędne jest bycie elastycznym, słuchanie swoich potrzeb i odpowiednie dostosowywanie szkoleń. Myślę, że sztywny system treningowy nie zachęca do osiągania dobrych wyników”.

Identyfikacja odpowiednich celów

„Znalezienie właściwej równowagi między celami jest sztuką. Jeśli są zbyt łatwo dostępne, gracze się nudzą; jeśli są zbyt trudne, mogą poczuć się pokonani. Chodzi o identyfikację ich potencjału, przesuwanie granic i zapewnienie, że każde wyzwanie będzie krokiem w stronę poprawy”.

Motywacja

„Motywacja to złożone pojęcie. Często mówi się, że musimy motywować zawodników. Nie zgadzam się. Ważne jest dla mnie to, aby ich nie demotywować, ale aby ich zrozumieć. Każdy gracz ma swoje własne motywacje, a moją rolą jest pomóc im je zidentyfikować i przyjąć. Chodzi o rozpalanie wewnętrznego ognia, a nie narzucanie motywacji zewnętrznych”.

Efektywna komunikacja

„Komunikacja to podstawa. Trenowałem zarówno zawodników, jak i zawodniczki, a mój styl komunikacji znacznie się różni w zależności od osoby. Jedno podejście, które pasuje do wszystkich, nie działa. Pomyśl o Beli: mając 44 lata, grał w zeszłym sezonie z Yanguasem, który ma 22 lata. Chodzi o dostosowanie się do każdej osoby, w przeciwnym razie mogliby nie zrozumieć, co próbujesz im przekazać. Im lepsza komunikacja, tym płynniejsza synergia zawodnik-trener.

Pozytywne podejście

„Pozytywizm zmienia zasady gry. Nasz mózg inaczej reaguje na bodźce pozytywne i negatywne. Przyjmując pozytywne podejście do komunikacji, nawet przy stawianiu czoła wyzwaniom, tworzymy środowisko, w którym gracze mogą wizualizować sukces. Pozytywizm zapewnia lepszą wydajność.”

Dynamika zespołu

„Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak ważny jest zespół. Niezbędny jest zgrany zespół składający się z fizjoterapeuty, trenera ruchu fizycznego, lekarza, psychologa i dedykowanego trenera. Każdy ma swoją rolę, a zmiany w przywództwie pomiędzy członkami zespołu są kluczowe. Na przykład, jeśli zawodnik odniesie kontuzję, lekarz, fizjoterapeuta i trener fizyczny nabierają większego znaczenia, a ja jestem po to, aby go wspierać”.

Le padel to gra

„The padel to sport, ale także gra, ważne jest utrzymanie istoty gry na treningu. Używanie gier i zabaw jako podstawowej metody treningu pomaga utrzymać zabawę. Dzięki temu gracze są zaangażowani, wyostrzają swoje umiejętności i sprawiają, że nie tracą z oczu przyjemności płynącej z gry.

Bohaterami są gracze

„Jako trener nie mogę przyćmić osiągnięć zawodników. Kiedy wygrywamy turnieje lub poprawiamy określone aspekty ich gry, nie chodzi o mnie. Chodzi o nich. Moją pracą jest ułatwianie im osiągnięcia sukcesu, a nie przypisywanie sobie zasług. Bohaterami są gracze.”

Miguel Sciorilli siedzi na instagramowym zdjęciu

Siła umysłu

„Umysł jest potężnym narzędziem. Promując pozytywne obrazy, ćwiczymy zdolność mózgu do wizualizacji sukcesu. Wykracza to poza szkolenie techniczne; chodzi o tworzenie mentalnych obrazów triumfu, do których gracze mogą się odwołać w kluczowych momentach. To przewaga psychologiczna, która często robi różnicę.

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !