Palais des Sports André Brouat, piątek 11:45 w Tuluzie : Świat nr 1 Gemma Triay próbuje zwycięskiego uderzenia, ale przeciwnie, Mapi Alayeto udaje się chwycić piłkę krawędzią swojej rakiety. Gest, który pozwala jej siostrze bliźniaczce uzyskać z kolei potężny cios, który ostatecznie uderza Salazara, podnosząc publiczność „ooooochhhh” i zbliżając się do spektakularnej wymiany zdań. Madridista może śledzić wpływ, ale to także padel, wiedząc, jak znaleźć najskuteczniejszy sposób na zdobycie punktu, nawet jeśli oznacza to szukanie ciała przeciwnika!

Pojawiający się po 2:15 meczu, podczas ćwierćfinału pomiędzy dwiema najlepszymi parami na świecie, ten mocny punkt jest również rzadszy wśród pań niż wśród mężczyzn.

Ilustruje to różnicę w stylach gry między chłopcami i dziewczętami, na najlepszym poziomie, co widać również, gdy przyjrzymy się czasom gry., a nawet 2 godziny (*) starcia między panami rzadko przekraczają 30 godziny.

Z tymi ludźmi rozmawiamy...

Czyja to wina ? Przede wszystkim siła uderzeniowa mężczyzn, których uderzenia mogą trafić w okno przeciwnika i wrócić tak wysoko, że są nie do obrony (zwłaszcza te z efektem topspin); inne uderzenia często znikają z toru, albo powyżej płotu o długości 4 metrów (par 4), albo nad płotem o długości 3 metrów (par 3). W tym drugim przypadku istnieje możliwość obrony poprzez opuszczenie pola.

Kolejna różnica między mężczyznami i kobietami: komunikacja w terenie. Względnie ograniczone dla chłopców wskazania, które zawodnicy dają sobie nawzajem, dotyczą głównie pozycji przeciwników na torze (bardzo przydatne dla tych z plecami do siatki) i tego, kto będzie grał piłkę („twoja” lub „moja”) , a także nakazy nakazowe, gdy jest zbyt długi („wyjdź” lub „wyjdzie”). 

Oprócz tych wskazań dla dziewcząt jest wiele innych, takich jak gdzie grać, gdzie stanąć i jaki rodzaj technicznego strzału preferować (power slash, low kick, lob itp.). Oczywiście wszystko zależy od graczy, a niektórzy wymieniają więcej, gdy inni intuicyjnie się rozumieją, zmuszając ich do wspólnej zabawy.

Bliźniaczki Mapi i Majo Alayeto.

Z jednej strony strategia, z drugiej brutalność

Ale ogólnie dużo więcej mówimy o kobiecej stronie, ponieważ punkty trwają dłużej, a tempo jest wolniejsze. Wśród mężczyzn gra toczy się czasem tak szybko, że wskazówka dotarłaby do uszu sąsiada, gdy punkt jest już skończony.

W rezultacie tego wszystkiego: padel kobieta jest bardziej sportem strategicznym, rodzajem zespołowej gry w szachy; i padel męski jest często bardziej brutalny, bardziej technicznie wirtuozowski (często występują tam np. par 3s i par 4s w odwrotnej kolejności) i widowiskowy.

Tak czy inaczej, jest to imponujący sport walki, w którym panie i panowie najlepiej wykorzystują swoją siłę fizyczną, wytrzymałość i broń w wąskich ramach o wymiarach 20 x 10 metrów.
(*) Triay i Salazar wygrali z siostrami Alayeto po 3h13 walk, awansując do półfinału.

Większy, silniejszy, wyższy

Nie zaprzeczając powyższemu, należy zauważyć, że ustalenia te zmieniają się w czasie, ponieważ padel zmienił się w ostatnich latach ogromnie. ten padel stara droga była bardzo strategiczna, z nieco stereotypowym rozkładem ról i rozmieszczeń, bardzo szybcy i często mali gracze po prawej stronie boiska, inni potężniejsi i bardziej przewiewni po lewej.

Juan Tello, jeden z najpotężniejszych i najbardziej zwiewnych graczy na torze.

Le padel Przyszłości praktykuje mniej sztywny podział ról, gdzie role są czasami nawet odwrócone między „praworęcznymi” i „leworęcznymi”. Przede wszystkim ogromnie wzrastają rozmiary i zdolności sportowe bohaterów. Tak jest w przypadku graczy takich jak Juan Lebron nr 1 na świecie i Ale Galan, ale także Agustin Tapia, Juan Tello czy Arturo Coello. Wszystkie z nich są w stanie odbić zwycięskie uderzenia z każdego zakątka kortu, co w przeszłości było znacznie rzadsze (na swój wpływ ma też ewolucja rakiet, nawierzchni i piłek).

Le padel samica również przeżywa ten rozwój, wolniej. Ale pewnego dnia możemy zobaczyć – jak w tenisie – graczy o wysokości 1,85 m lub wyższych zdolnych do wystrzeliwania pocisków naddźwiękowych!

Jerome Arnoux Journliaste

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.