Jako amatorski gracz padel, często marzymy za telewizorem, aby zostać profesjonalistami i zarabiać na życie swoją pasją. Chcemy profesjonaliści, ich karierę padelistic, ich technika... Czasami w tajemnicy mamy nadzieję, że osiągniemy odpowiedni poziom, aby dorównać im i zagrać w najbardziej prestiżowych turniejach świata.

Jednak za euforią kryje się czasem spektakl i wzruszenie nieco mroczniejsza prawda. Za gwiazdami, takimi jak Galan czy Salazar, znajdziemy graczy, którzy grają bardzo dobrze, ale tacy są bardzo daleko w rankingu i pod względem standardu życia…

Ci gracze są często zmuszani aby zagrać w poprzednie częściCzasem udaje im się zakwalifikować do pierwszej rundy, potrafi dokonać wyczynu wygrywając drugą, ale za tymi występami trudno je powtórzyć. Co najmniej, te rzadkie sukcesy czasami pozostawiają wspomnienia na całe życie.

Mamy też młode nuggetsy... te, które przybywają do już ustalonego świata, z doskonałymi, prawie niegrywalnymi graczami. Ci młodzi ludzie, zaczynając od turniejów FIP, są czasami zmuszeni przenieść się do akademii w innym kraju.

Krótko mówiąc, obraz jest marzeniem, ale łatwo zapominamy o całej pracy włożonej za jego powstanie... i wszystkich wyrzeczeniach.

Nagrody pieniężne w dużych turniejach: różnice w nagrodach pieniężnych

Aspekt finansowy jest kluczowy dla graczy, zarówno nowych, jak i weteranów toru. W związku z doniesieniami medialnymi padelw ostatnich latach wzrosła liczba nagród pieniężnych. Na World Padel Tourw 2023 r. to nie mniej niż 16 milionów które zostały wypłacone graczom i rozdzielone na 24 turnieje, które się odbyły.

Au Greenweeza Premier Padel Paris Major (jeden z czterech kierunków), każda kategoria skorzystała z przydziału 525.000 złlub trochę więcej łącznie milion euro. Zwycięzcy otrzymali 47.250 €, wystarczy, aby podróż była opłacalna.

NAGRODA PIENIĘŻNA GREENWEEZ

Za tymi wysokimi sumami, przyznawanymi najlepszym parom, wygrane par wyeliminowanych w pierwszej rundzie są znacznie niższe. Pamiętajmy o tym Stupaczuk i Di Nenno zostali wyeliminowani zaraz po wejściu do walki. Będą „tylko” dotykani 2 € na ten turniej.

Zatem dla graczy na ich poziomie ten słaby występ nie będzie miał oczywiście żadnego wpływu finansowego. Jednak w przypadku graczy o niższej randze, którzy przegrają w pierwszej rundzie, kwota 1 euro niekoniecznie pokrywa poniesione koszty. A mówimy tu o czterech najlepiej dofinansowanych turniejach na świecie! Dla innych lepiej nie przegrać w kwalifikacjach, a nawet w pierwszej rundzie…

Sponsorzy, kluczowy element

W padel, sponsorzy odgrywają kluczową rolę w życiu sportowców. Pieniądze, które przekazują graczom, pozwalają im opłacić hotele, bilety lotnicze, szkolenia, wyżywienie i opłaty rejestracyjne.

Aby się zarejestrować Powstanie FIP w Bourg-en-Bresse w zeszłym sezonie trzeba było zapłacić 30 zł. W Promocja FIP Melbourne, to około 80 dolarów australijskich € 50. Pomnóż tę sumę przez cztery dla graczy, którzy rejestrują się w każdy weekend, a otrzymasz nieco ponad 1 €, które trafiają do kasy każdego roku. Niewiele można powiedzieć, ale gdy policzymy wszystkie wydatki…

W najnowszym australijskim przykładzie nagroda pieniężna wynosiła tylko 5 000 euro dla obu kategorii (mężczyzn i kobiet). Rozumiesz, że biorąc pod uwagę cenę hotelu, przeloty i wydatki na wyżywienie, bardzo niewiele osób wypadło pozytywnie w tej konkurencji. Łatwo też zrozumieć, dlaczego zdecydowana większość graczy, którzy wzięli udział w dwóch australijskich turniejach na początku roku (FIP Rise Sydney i FIP Promotion Melbourne), pochodziła… z Australii!

To właśnie w tym momencie sponsorzy zajmują kluczowe miejsce, ponieważ pomagają konkurentom pokryć część tych wydatków. Dość powiedzieć, że dla graczy jest to pomoc, której nie można zaniedbać, jak wskazano Isaac Huysveld, młoda obietnica padel Belgijski.

„Jeśli chcesz zostać profesjonalistą, musisz mieć pieniądze”

Wróćmy na chwilę do wywiadu z Izaakiem. W wieku 17 lat, jego potencjał jest już obiecujący. Regularnie spotykamy go na turniejach FIP, brał także udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Paragwaju.

Ten młody belgijski zawodnik opowiedział nam o swojej pasji padel, ale również, wszystkie trudności spotykane od jego początków. Wyjaśnił własnymi słowami, że bez podstawowych pieniędzy nie można zostać profesjonalistą:

"Wszystko na mój koszt. I chociaż mam sponsorów, którzy płacą za pewne rzeczy, nie ma nic za darmo. Dziś, jeśli chcesz zostać profesjonalistą, musisz mieć pieniądze, bo jeśli nie masz za sobą dochodów, nie możesz nic zrobić."

Sport zarezerwowany dla elity?

Ten przykład przypomina tenis, gdzie młodzi ambitni płacą ogromne sumy, conie spłacą do końca roku. W padel, zauważamy to samo. Podróże są drogie, podobnie jak rejestracje.

Dlatego też padel Czy byłby to sport zarezerwowany dla elity? Dla graczy z ogromnym talentem, bezpośrednio zakwalifikowanych w losowaniach finałowych najważniejszych turniejów, nie musisz się martwić, ale w przypadku graczy, którzy są trochę słabsi, będziesz musiał włożyć rękę do kieszeni.

Ben Tison powiedział niedawno: w wywiadzie dla „Le Parisien”., że jest profesjonalistą w padel"to przetrwanie„. Ten, który panował nad padel Francuz przez lata wyznawał, że się poznał istotne trudności podczas debiutu: „Przez pierwszy rok na torze nie wygrałem żadnych pieniędzy.Jest największy Nagrody pieniężne karierę w jednym turnieju? 3 euro wygrane w Mediolanie tej zimy.

Czy zatem naprawdę powinniśmy pozazdrościć profesjonalnym graczom? padel ? Dla gwiazd padel globalny, z pewnością, ale dla innych nie jest to oczywiste, biorąc pod uwagę wszystkie trudności, jakie napotykają w trakcie swojej kariery...

Zespół  Padel Maj

Zespół Padel Magazine od 2013 roku stara się oferować to, co najlepsze padel, ale także ankiety, analizy, aby spróbować zrozumieć świat padel. Od gry do polityki naszego sportu, Padel Magazine jest do Twojej dyspozycji.