Z okazji prezentacja drugiej edycji Greenweez Paris Major Premier Padel w ten czwartek w Aubervilliers, Padel Magazine miał okazję porozmawiać z Gillesem Morettonem, prezesem Francuska Federacja Tenisowa. Były tenisista mówił o ambicjach Federacji, ale też o tym, co myśli o konflikcie między WPT a Premier Padel.

„Trzeba pokazać nasze ambicje”

„Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, które robimy w Federacji, chcieliśmy wprowadzić innowacje, trochę przesunąć linie. Misją federacji jest rozwój padel. Chociaż poczyniliśmy duże postępy, uznaliśmy za konieczne zorganizowanie wydarzenia, aby ogłosić nasze ambicje.

„Idziemy tam crescendo. W zeszłym roku zorganizowaliśmy wydarzenie w dniu, w którym tak naprawdę nie mieliśmy wyboru. Musieliśmy jednak zająć stanowisko i ważne jest, abyśmy FFT pozycjonowali się w Międzynarodowej Federacji. Łącząc siły z naszą siłą uderzeniową, Roland-Garros, przynieśliśmy coś ważnego i oni są tego świadomi. Teraz musimy iść krok po kroku. Otwieramy górę, kiedy możemy to zrobić, oczywiście to zrobimy, ale nie tylko. Konieczny jest także rozwój budowy torów dla padel, nasze zespoły w regionach. Nie należy zapominać, że Federacja funkcjonuje w piramidzie. Greenweez Paris Major jest szczytem tej piramidy, ale za nią wciąż jest wiele rzeczy do zbudowania i umocnienia”.

"Że padel a tenis będzie taki sam na Roland-Garros za 20 lat”

„Gdybyśmy zaczynali od tego na Roland-Garros, nie chodziło o zrobienie imprezy, którą moglibyśmy zorganizować w klubie, powiedzmy tradycyjnym. Naszą ambicją dzisiaj jest zobaczyć się ponownie za dwadzieścia lat z tenisem Roland-Garros i jeszcze jednym padeli niech będą takie same. I nie wolno nam zapominać, że jeśli cofniemy się trochę w historii, tenis też tam był. Wcześniej ten turniej nie był tak „udany” jak dzisiaj i nie został rozegrany na Roland-Garros. Dopiero od 1928 r. przybyliśmy tutaj. Rzeczy przyspieszają i będą przebiegać znacznie szybciej z padel".

premier padel roland garros zwycięstwo galan lebron public

„Zmiana nazwy FFT? Nie na dzisiaj.

„Powiem ci teraz powód, dla którego to zrobili zmieniono nazwę w ten sposób (we Włoszech), to cię uspokoi (śmiech). Prezydent, który jest na swoim miejscu, jest tam od dwudziestu lat i normalnie nie może dłużej tego robić, bo dobiegł końca jego mandat. Więc jedynym sposobem, aby mógł dalej ćwiczyć, była zmiana nazwy Federacji.

U nas będzie to samo, bo mamy nowe prawo sportowe, które mówi, że nie możemy pełnić funkcji prezesa federacji i ligi dłużej niż trzy kadencje. We Włoszech nie znam reguły. Z drugiej strony, po przedyskutowaniu tego z nim, sposobem na obejście tego było stworzenie nowej nazwy. Ciekawie jest o tym mówić, ale dzisiaj nie ma tego w programie. Uważamy, padel w taki sam sposób jak tenis. W ten sposób inwestujemy znaczne środki w rozwój, co niekoniecznie miało miejsce przed moim przyjazdem. TO padel leżał w szufladzie jak tenis plażowy. Wyciągnęliśmy to i mówię wam szczerze, dzisiaj jesteśmy federacją czterech rakiet. (uwaga: tenis, padel, tenis plażowy i krótki tenis) […] Te cztery dyscypliny traktujemy na tym samym poziomie”.

„400 000 praktykujących we Francji”

„Mamy 36 000 licencjobiorców padel, a 155 000 rezerwuje ziemię na Ten'up. Poza tym mogliśmy zobaczyć, że mamy wielu praktykujących, którzy chodzą do klubów, wypożyczają na godziny, a liczba ta jest szacowana na 400 000. Oznacza to, że gdybyśmy mieli jednostkę wyłącznie dedykowaną padelfederacja ta byłaby jednym z pięciu największych podmiotów we Francji. Bylibyśmy na poziomie judo, golfa”.

„Nie chcę oglądać trzech torów”

„Moim zmartwieniem, moim priorytetem, jest Francuska Federacja Tenisowa. To normalne, że ktoś zrzesza się z międzynarodową federacją, a nie z prywatną firmą, chociaż World Padel Tour wykonał niezwykłą pracę. Dzisiaj dokonaliśmy wyboru, który jest strategiczny, ponieważ tworząc turniej na Roland-Garros przynieśliśmy rozgłos Premier Padel. Jestem całkiem pewny siebie. Więc tak, jest polityka, bo trochę się już zmieniło. […] Nie chcę też, żeby były trzy obwody, jak przyjechaliśmy, bo już nic nie rozumiemy. Apeluję do wzajemnej mądrości, aby łączyły się we wspólnym interesie, jakim jest rozwój i promocja padel".

Znajdź cały wywiad poniżej.

Sebastien Carrasco

Przyszły naturopata i pasjonat padel, Seb jest dżentelmenem zdrowia/żywności Padel Magazine. Żongluje między olejkami pala, quinoa i olejkami eterycznymi. Od prawie dwóch lat z taką samą pasją zajmuje się nowiną o małej żółtej piłeczce.