Udał się do Serbii wraz z Gracią Radovanović. Wracając do swojego kraju pochodzenia rok temu, była czołowa 25 francuskich rankingów stała się kluczowym elementem rozwoju padel na Bałkanach.

Powrót do początków i integracji padel w Serbii

„Rok temu zdecydowałem się rzucić wszystko i wrócić do mojego kraju pochodzenia, Serbii, a dokładniej do stolicy Belgradu. Zanim przystąpię do tego wielkiego punktu zwrotnego, chciałbym zaznaczyć, że we Francji nigdy nie myślałem o nauczaniu padelani uczestniczyć w jego rozwoju. Dla mnie, będąc tenisistą i poświęcając temu całe życie, widziałem padel bardziej jak hobby, pomimo mojego treningu w Palavas pod okiem Valentina Duranda i mojego miejsca w pierwszej 25.”

Gracia Radovanović z Serbii padel

Ewolucja padel w Serbii i moja w niej rola

„Kiedy przybyłem do Serbii, były tam tylko dwa kluby padel. Ale rok po moim powrocie liczba klubów znacznie wzrosła. Co więcej, zaskakującym jest fakt, że pomimo rosnącej popularności Serbia nie posiada federacji padel. Ta luka regulacyjna oznacza, że ​​nie ma żadnych standardów dotyczących turniejów, żadnego rankingu graczy. Poczułem się więc, jakbym był tam na samym początku tego sportu w kraju.

Jedna z anegdot, którymi mogę się podzielić, dotyczy braku organizacji turniejów padelw połączeniu z niesamowitą świeżością otoczenia. Wprowadziliśmy P100 i P250 z dotacjami finansowymi sięgającymi 500 €. Jednak nie ma prawdziwego rankingu ani rozstawienia. Tabele sporządzane są w drodze losowania. Obecnie przeżywam początki padel w Serbii. Ale Frank, wiesz, o czym mówię! Zapominamy o tym, ale jeszcze nie tak dawno we Francji nie było prawie nic”.

Tor Serbii padel

Moja przemiana z gracza w nauczyciela

„Jak zostałem nauczycielem? Przez czysty przypadek, podczas turnieju w Vamos Padel, klub z Belgradu. Menedżerowie klubu wątpili w mój poziom, ale po zobaczeniu poziomu lokalnej gry zaproponowali mi naukę początkujących, na co się zgodziłem. I tak zacząłem uczyć podstaw padel, bo powtarzam, nie jestem nauczycielem padel szkolenie."

Współpraca i rozwój sportu

„Poznałem Djordje Mijailovic, menadżera Padel Centar, który jest pasjonatem padel. Poprosił mnie o współpracę przy organizacji Belgradu Padel Open, wydarzenie, które planował od dawna. Stopniowo popularność padel dorastał w Serbii, ale poziom gry nie odpowiadał ze względu na brak wykwalifikowanych trenerów. Dlatego poprosiłem mojego byłego trenera Valentina, aby przyjechał, poprowadził kursy i podniósł poziom.

Promocja padel i oficjalne uznanie

„Kiedy przyjechałem do Serbii, nie było tam sklepu poświęconego sprzętowi padel. Więc współpracowałem z Head Francja otwiera sklep internetowy. Ale najważniejszym wydarzeniem był Belgrad Padel Otwarty. Turniej ten, w dużej mierze finansowany przez miasto, przyciągnął graczy z różnych krajów, w tym Francuzów, którzy zdobyli tytuł. A dziś Ministerstwo Sportu jest gotowe oficjalnie uznać federację, torując drogę do regulacji i umożliwienia Serbii udziału w międzynarodowych zawodach.”

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.