Postacie 2 z francuskiego padla wracają w podróż i kulminacją ich książki o padlu:„Odkryj i zrozum tenis padel”:

Cédric CARITE, niedawny mistrz Europy 2015 z zespołem Francji, specjalista i założyciel pierwszego Francuska organizacja treningowa «Padel Tennis Academy I Alain HENRY, menedżer jednego z największych i najbardziej aktywnych francuskich klubów wiosłowych, MAS Club w Perpignan.

Padel Magazine - Czy możesz nam powiedzieć o swojej karierze „padelistycznej”?

Alain Henry (AH) - Mój pierwszy kontakt z padelem miał miejsce w Hiszpanii, ponieważ jesteśmy tylko 15 minut od Perpignan. Po powrocie do mojego klubu tenisowego postanowiliśmy wraz z partnerem uruchomić pierwsze boisko do padla w regionie. Moja praktyka odbyła się w południowej Katalonii, dużej krainie Padeli. Moje wieloletnie doświadczenie 25 w tenisie pomogło mi również w nauce tego sportu - padla. I myślę, że jestem idealnym przykładem faceta, który zmienił tenis stołowy.

Spotkanie z Cédricem pozwoliło mi również ewoluować i dostosować moje wrażenia z gry w tenisa do padla.

Cédric Carité (CC) - Bardzo długa historia! Bardzo krótko odkryłem padel podczas moich studiów STAPS w Tuluzie w 1993. Potem naprawdę wznowiłem ten sport w 2004 i pozwoliłem mi uczestniczyć w Pucharze Świata w Buenos Aires po wygraniu mistrzostw Francji w tym samym roku.

Od 2004 mogę powiedzieć, że jestem jedyną osobą, która zajmowała wszystkie posty i zarządzała wszystkimi możliwymi misjami we francuskim Padelu:

  • Sportowo 6 był mistrzem Francji; pierwszy europejski tytuł w Padel w 2015 European Champion po tym, jak 3 razy wicemistrz Europy w 2005, 2007 i 2009, 5thna 2010 Worlds i tak dalej ...
  • Zawodowo krajowy dyrektor techniczny, trener i kapitan drużyn francuskich z bardzo pozytywnymi wynikami ...
  • Politycznie stworzyłem National League of Padel w 2013, aby położyć kres ekscesom starożytnej federacji Padel, a tym samym stworzyć warunki dla integracji padla w FFT, która została sukcesywna w lipcu 2014 ,
  • Utworzenie „PADEL TENNIS ACADEMY”, która towarzyszy tworzeniu nowych struktur padla (porady, szkolenia, animacje, zarządzanie).

PM - @Alain: Dziś twój klub oferuje 3 więcej pól. Czy chciałbyś zbudować więcej? Czy myślałeś, że twój klub z wieloma rakietami byłby tak zaangażowany w padel?

AH - Dzięki krótkiemu Padelowi 6, krótkiemu squashowi 5 i kortom tenisowym 2 nasza struktura jest jedną z niewielu, która oferuje te sporty 3 na tej samej stronie. Zawsze możemy rozwijać się więcej, ale budowa kortów Padel musi być połączona z prawdziwym pragnieniem rozwoju opartego na pasji i gościnności. Ten sport wymaga większego zaangażowania niż inne sporty rakietowe, ponieważ konieczne jest połączenie graczy, odkrycie ich aktywności i nauczenie podstaw gry. W Mas zawsze dbamy o innowacje i propozycje nowe projekty.

PM - Jesteś bardzo zaangażowany w padel. Zaczyna się wielu nowych graczy. Jaka byłaby twoja pierwsza rada?

AH - Przede wszystkim ten sport to fajna gra. Musisz więc cieszyć się drużyną. Następnie konieczne będzie podjęcie wysiłku, aby nauczyć się bardzo szybko korzystać ze struktury, aby zmienić ducha Padela i wreszcie skonfrontować wielu różnych przeciwników, aby zdobyć doświadczenie. Nie zapominajmy, że świat 1 Nr 37 lat.

CC - Musisz zbliżyć się do prawdziwego specjalisty od padla, aby uniknąć złych nawyków. Zwłaszcza jeśli gracz jest tenisistą, ponieważ szybko zdajemy sobie sprawę, że jest to sport sam w sobie, który należy szanować jako taki. Alain i ja pochodzimy z tenisa, specjalizowaliśmy się w padlu i jego nauczaniu.

PM - Twoja książka jest bramą dla tenisistów, którzy odkrywają padel? Co jest bardziej skomplikowane, aby tenisista poszedł na padel?

AH - Oryginalność książki polega na przejściu od tenisa do padla. Doświadczony tenisista musi odłożyć na bok swoje ego, aby wykorzystać swoje umiejętności gry w tenisa, aby służyć Padelowi. Zaletą dla tenisisty, squasheura lub tenisisty stołowego jest to, że nie zacznie się od padla.

CC - będzie musiał zgodzić się na ponowne rozpoczęcie gry na niektórych etapach gry, aby uzyskać lepszy postęp. Zgadzam się, aby nie grać w tenisa na boisku do padla, ale umieściłem swoje umiejętności tenisowe w budowaniu gracza w padla.

PM - Kulminacją tej książki jest długa podróż. Czy możesz nam powiedzieć, dlaczego napisałeś tę książkę i jak podszedłeś do jej podejścia?

AH - Przepracowaliśmy półtora roku 1, aby zaoferować tę książkę. Celem było stworzenie narzędzia w języku francuskim do zrozumienia tej gry. Wszystko musi być stworzone pod względem pedagogiki i szkolenia. To wyzwanie jest wyzwalaczem dla tej książki. Począwszy od tenisa, starszego brata Padela, pokazujemy, że Padel jest sportem samym w sobie z własnymi technikami i strategiami.

CC - Od 2009 jestem jedyną osobą we Francji, która przeprowadziła się do wszystkich klubów, aby im pomóc. Najpierw w federacji Padel, później w Lidze Narodowej, a teraz w Padel Tennis Academy.

Z biegiem czasu Alain i ja wciąż byliśmy bardzo poszukiwani pod względem szkolenia edukacyjnego, chcieliśmy odpowiedzieć kompleksowo, prezentując i analizując padel w odniesieniu do tenisa, jego nowego domu.

PM - Twoje kursy są inne, chociaż tenis jest powszechną matrycą. Czy ta książka pozwoli tym, którzy nigdy nie grali w tenisa, pomóc im technicznie?

AH - Oczywiście. Chociaż tenisistom łatwiej będzie iść z nami na Padel, ta książka odnosi się również do niepraktykującego sportu rakietowego, wyjaśniając również podstawowe zasady, odpowiedni sprzęt i oczywiście niezbędne techniki i plany gry. do dobrej praktyki Padela.

CC - Zwłaszcza dla nich !!!!

Ta książka pokaże im najpierw, że nie trzeba grać w tenisa, aby rozpocząć padel i cieszyć się nim.

Regularnie obserwujemy bardzo dobrych tenisistów, wciąż aktywnych, przegrywających ze specjalistami od padla, którzy mieli znacznie mniejszy poziom „tenisa”. Jeden gra w tenisa na boisku do gry w padla, a drugi gra w tenisa ... I to jest prawdziwa przyjemność konkurować z tenisistami, którzy nie są tenisistami ...

PM - Wreszcie ostatnie pytanie. Jak widzisz przyszłość Padela we Francji? ?

AH - Cédric jest jedną z osób, które zaangażowały się i prowadziły kampanię, aby Padel dołączył do Federacji Tenisowej. Śledziliśmy go wraz z innymi klubami od samego początku w jego walce, aby wszystko się wydarzyło. Dzisiaj jest skończone. FFT właśnie z zadowoleniem przyjął ten sport, który może pozwolić mu wygrać 250 500 000 licencjonowany w kolejnych latach 10, jeśli nie więcej. Szczerze myślę, że Padel jest szansą na tenis. Trzeba mu dać środki na rozwój. W tym celu istnieją rozwiązania, z których pierwszym jest stworzenie licencji PADEL w celu dokładnego pomiaru ewolucji praktyków. Padel nie jest tenisem plażowym, nawet jeśli szanuję tę dyscyplinę.

Federacja musi przyspieszyć budowę i szkolenie. W latach 3 istnienia Padela w moim klubie nigdy nie odwiedziłem członka federacji.

Pokrycie i rozwój Roland Garros jest niezaprzeczalną koniecznością, ale utrzymanie i zwiększenie liczby praktyków jest jeszcze ważniejsze. Padel idzie w tym kierunku, aby proponować, poruszać się, wprowadzać innowacje, aby zawsze robić postępy i robić postępy.

Z federacją lub bez Padel będzie się rozwijał, a tenisiści będą coraz częściej wybierać się do Padela, podczas gdy odwrotnie będzie to rzadsze. Ponieważ w Hiszpanii istnieją już prywatne obwody, sponsorzy i pasjonaci są już zaangażowani w ten rozwój.

W tenisa można grać bez licencji, a Padel bez licencji można uprawiać w prywatnych obiektach tylko dla Padel. Federacja musi dać nowym klubom i nowym praktykom pragnienie i potrzebę integracji dużej rodziny tenisa.

CC - Rzeczywiście, integracja padla z FFT była moim celem i LNP. Padel ma od 4 lipiec 2014 solidną i trwałą podstawę strukturalną, która pozwala teraz wyświetlać w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Dzięki temu przyszłość padla jest zapewniona i będzie pozytywna. Podobnie jak w pozostałej części świata, jego rozgłos stale rośnie, a liczba klubów i zawodników również. A celem we Francji jest to, że osiąga maksimum w FFT, nawet jeśli powstające kluby są prywatne.

Niestety od czasu integracji FFT nie chciało się otwierać, aby zrozumieć ten sport i być zainteresowanym tym, co działo się wcześniej we Francji i za granicą. Strukturalnie (National League), sportowy (zawody francuskie, międzynarodowe formaty gier) lub edukacyjny (trening na miejscu). Podjęte decyzje są dyskusyjne i stanowią pytanie o względy związane z tym sportem.

Na przykład w sporcie Francja jest jedynym krajem na świecie, który używa formatu gry w grach bez reklam i super remisach, a nawet w grach 9 (co całkowicie zniekształca sport: Is Richard GASQUET wygrałby swój mecz w Montpellier, gdy był prowadzony przez 6 / 1 3 / 0 przez przeciwnika w transie, gdyby formatem gry były gry 9?). Nawet jeśli jest on dostosowany do prywatnych torów rozgrywanych na my, poszukiwanie licencji za wszelką cenę nie daje przykładu traktowanego sportu jako takiego.

Drużyna mężczyzn Francji była także mistrzem Europy w grudniu 2015, a dziewczęce wicemistrzkami Europy, bez najmniejszego zainteresowania FFT (brak wsparcia finansowego, nawet stroje drużynowe z Francji , nikt na miejscu itp.).

Nawet książka nie wzbudziła dużego zainteresowania.

W innych krajach padel rozwija się bardziej równolegle z federacjami niż w ich obrębie. Szkoda, że ​​tak jest we Francji, ponieważ cała praca, którą wykonałem, była ukierunkowana na FFT z pomocą Ministerstwa Sportu.

Wywiad Franck Binisti
Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.