Postacie 2 z francuskiego padla wracają w podróż i kulminacją ich książki o padlu:„Odkryj i zrozum tenis padel”:

Cédric CARITE, niedawny mistrz Europy 2015 z zespołem Francji, specjalista i założyciel pierwszego Francuska organizacja szkoleniowa ” Padel Akademia tenisa I Alain HENRY, menedżer jednego z największych i najbardziej aktywnych francuskich klubów wiosłowych, MAS Club w Perpignan.

Padel Magazyn - Czy możesz nam opowiedzieć o swojej karierze „wiosłowej”?

Alain Henry (AH) - Mój pierwszy kontakt z padelem miał miejsce w Hiszpanii, ponieważ jesteśmy tylko 15 minut od Perpignan. Po powrocie do mojego klubu tenisowego postanowiliśmy wraz z partnerem uruchomić pierwsze boisko do padla w regionie. Moja praktyka odbyła się w południowej Katalonii, dużej krainie Padeli. Moje wieloletnie doświadczenie 25 w tenisie pomogło mi również w nauce tego sportu - padla. I myślę, że jestem idealnym przykładem faceta, który zmienił tenis stołowy.

Spotkanie z Cédricem pozwoliło mi również ewoluować i dostosować moje wrażenia z gry w tenisa do padla.

Cédric Carité (CC) - Bardzo długa historia! Bardzo krótko odkryłem padel podczas moich studiów STAPS w Tuluzie w 1993. Potem naprawdę wznowiłem ten sport w 2004 i pozwoliłem mi uczestniczyć w Pucharze Świata w Buenos Aires po wygraniu mistrzostw Francji w tym samym roku.

Od 2004 mogę powiedzieć, że jestem jedyną osobą, która zajmowała wszystkie posty i zarządzała wszystkimi możliwymi misjami we francuskim Padelu:

  • Sportowo 6 był mistrzem Francji; pierwszy europejski tytuł w Padel w 2015 European Champion po tym, jak 3 razy wicemistrz Europy w 2005, 2007 i 2009, 5thna 2010 Worlds i tak dalej ...
  • Zawodowo krajowy dyrektor techniczny, trener i kapitan drużyn francuskich z bardzo pozytywnymi wynikami ...
  • Politycznie stworzyłem National League of Padel w 2013 r., aby położyć kres nadużyciom starożytnej federacji Padel, a tym samym stworzyć warunki do integracji padla w ramach FFT, która odniosła sukces w lipcu 2014 r.
  • Utworzenie „PADEL TENNIS ACADEMY”, która towarzyszy tworzeniu nowych struktur padla (porady, szkolenia, animacje, zarządzanie).

PM - @Alain: Dziś twój klub oferuje 3 więcej pól. Czy chciałbyś zbudować więcej? Czy myślałeś, że twój klub z wieloma rakietami byłby tak zaangażowany w padel?

AH - z 6 kortami Padel, 5 kortów do squasha i 2 korty tenisowe, nasza struktura jest jedną z nielicznych, które oferują te 3 sporty na tym samym terenie. Zawsze możemy się bardziej rozwinąć, ale budowa kortów do padla musi wiązać się z prawdziwym pragnieniem rozwoju opartego na pasji i gościnności. Ten sport wymaga większego zaangażowania niż inne sporty rakietowe, ponieważ konieczne jest nawiązanie kontaktu z graczami, nakłonienie ich do odkrycia aktywności i nauczenie ich podstaw gry. W Mas zawsze dbamy o wprowadzanie innowacji i oferowanie Nowe projekty.

PM - Jesteś bardzo zaangażowany w padel. Zaczyna się wielu nowych graczy. Jaka byłaby twoja pierwsza rada?

AH - Przede wszystkim ten sport to fajna gra. Dlatego musimy wykorzystać stronę zespołu. Następnie będziesz musiał podjąć wysiłek, aby bardzo szybko nauczyć się używać struktury, aby zmienić umysł Padeli wreszcie zmierzenie się z wieloma różnymi przeciwnikami w celu zdobycia doświadczenia. Nie zapominajmy, że świat nr 1 ma 37 lat.

CC - Musisz zbliżyć się do prawdziwego specjalisty od padla, aby uniknąć złych nawyków. Zwłaszcza jeśli gracz jest tenisistą, ponieważ szybko zdajemy sobie sprawę, że jest to sport sam w sobie, który należy szanować jako taki. Alain i ja pochodzimy z tenisa, specjalizowaliśmy się w padlu i jego nauczaniu.

PM - Twoja książka jest bramą dla tenisistów, którzy odkrywają padel? Co jest bardziej skomplikowane, aby tenisista poszedł na padel?

AH - Oryginalność książki polega na przejściu od tenisa do padla. Potwierdzony tenisista musi odłożyć na bok swoje ego, aby wykorzystać swoje umiejętności tenisowe i oddać je w służbie Padel. Zaletą dla tenisisty, squasha lub tenisisty stołowego jest to, że nie zacznie padla.

CC - będzie musiał zgodzić się na ponowne rozpoczęcie gry na niektórych etapach gry, aby uzyskać lepszy postęp. Zgadzam się, aby nie grać w tenisa na boisku do padla, ale umieściłem swoje umiejętności tenisowe w budowaniu gracza w padla.

PM - Kulminacją tej książki jest długa podróż. Czy możesz nam powiedzieć, dlaczego napisałeś tę książkę i jak podszedłeś do jej podejścia?

AH - Pracowaliśmy przez półtora roku, aby zaoferować tę książkę. Celem było stworzenie francuskiego narzędzia do zrozumienia tej gry, wszystko musi być stworzone w zakresie pedagogiki i szkolenia. To właśnie to wyzwanie jest bodźcem do tej pracy. Zaczynając od tenisa, starszego brata Padel, pokazujemy, że Padel to sport sam w sobie posiadający własne techniki i strategie.

CC - Od 2009 roku jestem jedyną osobą we Francji, która przychodzi do wszystkich klubów, aby im pomóc. Najpierw w ramach tego, co uważaliśmy za federację Padel, potem w National League, a teraz w Padel Akademia tenisa.

Z biegiem czasu Alain i ja wciąż byliśmy bardzo poszukiwani pod względem szkolenia edukacyjnego, chcieliśmy odpowiedzieć kompleksowo, prezentując i analizując padel w odniesieniu do tenisa, jego nowego domu.

PM - Twoje kursy są inne, chociaż tenis jest powszechną matrycą. Czy ta książka pozwoli tym, którzy nigdy nie grali w tenisa, pomóc im technicznie?

Ach, oczywiście. Nawet jeśli tenisistce będzie łatwiej iść z nami w kierunku Padel, ta książka jest również skierowana do osób uprawiających rakietę, wyjaśniając podstawowe zasady, odpowiedni sprzęt i oczywiście techniki i schematy gry niezbędne do dobrego treningu rakiety. Padel.

CC - Zwłaszcza dla nich !!!!

Ta książka pokaże im najpierw, że nie trzeba grać w tenisa, aby rozpocząć padel i cieszyć się nim.

Regularnie obserwujemy bardzo dobrych tenisistów, wciąż aktywnych, przegrywających ze specjalistami od padla, którzy mieli znacznie mniejszy poziom „tenisa”. Jeden gra w tenisa na boisku do gry w padla, a drugi gra w tenisa ... I to jest prawdziwa przyjemność konkurować z tenisistami, którzy nie są tenisistami ...

PM - Na koniec ostatnie pytanie. Jak widzisz przyszłość Padel we Francji. ?

AH - Cédric jest jedną z osób, które zaangażowały się i prowadziły kampanię na rzecz Padel integruje federację tenisową. Śledziliśmy go z innymi klubami od samego początku w jego walce, aby coś się stało. Dzisiaj to się robi. FFT właśnie z zadowoleniem przyjęła ten sport, który może pozwolić jej zdobyć od 250 do 500 000 licencjobiorców w ciągu następnych 10 lat, jeśli nie więcej. Szczerze wierzę, że Padel to szansa na tenis. Musi mieć środki do rozwoju. Do tego służą rozwiązania, z których pierwszym jest stworzenie licencji PADEL, aby dokładnie mierzyć rozwój praktyków. Plik Padel to nie jest tenis plażowy, nawet jeśli szanuję tę dyscyplinę.

Federacja musi szybciej ustrukturyzować i wyszkolić. W ciągu 3 lat istnienia Padel w moim klubie nigdy nie odwiedził mnie członek federacji.

Ukrywanie i rozwijanie Rolanda Garrosa jest niezaprzeczalną koniecznością, ale utrzymanie i zwiększanie liczby jego uczestników jest tym ważniejsze. Sugeruj, poruszaj się, wprowadzaj innowacje, aby zawsze iść do przodu i postępować Padel idzie w tym kierunku.

Z włączoną federacją lub bez niej Padel będzie się rozwijać i coraz więcej tenisistów trafi do Padel podczas gdy odwrotność będzie rzadsza. Ponieważ w Hiszpanii już istnieją prywatne tory, sponsorzy i osoby z pasją są już zaangażowane w ten rozwój.

Możesz ćwiczyć tenisa bez licencji i możesz ćwiczyć padla bez licencji wyłącznie w prywatnych strukturach Padel. Federacja musi dać nowym klubom i nowym zawodnikom chęć i potrzebę integracji wielkiej rodziny tenisowej.

CC - Rzeczywiście, integracja padla z FFT była moim celem i LNP. Padel ma od 4 lipiec 2014 solidną i trwałą podstawę strukturalną, która pozwala teraz wyświetlać w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Dzięki temu przyszłość padla jest zapewniona i będzie pozytywna. Podobnie jak w pozostałej części świata, jego rozgłos stale rośnie, a liczba klubów i zawodników również. A celem we Francji jest to, że osiąga maksimum w FFT, nawet jeśli powstające kluby są prywatne.

Niestety od czasu integracji FFT nie chciało się otwierać, aby zrozumieć ten sport i być zainteresowanym tym, co działo się wcześniej we Francji i za granicą. Strukturalnie (National League), sportowy (zawody francuskie, międzynarodowe formaty gier) lub edukacyjny (trening na miejscu). Podjęte decyzje są dyskusyjne i stanowią pytanie o względy związane z tym sportem.

Na przykład w sporcie Francja jest jedynym krajem na świecie, który używa formatu gry w grach bez reklam i super remisach, a nawet w grach 9 (co całkowicie zniekształca sport: Is Richard GASQUET wygrałby swój mecz w Montpellier, gdy był prowadzony przez 6 / 1 3 / 0 przez przeciwnika w transie, gdyby formatem gry były gry 9?). Nawet jeśli jest on dostosowany do prywatnych torów rozgrywanych na my, poszukiwanie licencji za wszelką cenę nie daje przykładu traktowanego sportu jako takiego.

Drużyna mężczyzn Francji była także mistrzem Europy w grudniu 2015, a dziewczęce wicemistrzkami Europy, bez najmniejszego zainteresowania FFT (brak wsparcia finansowego, nawet stroje drużynowe z Francji , nikt na miejscu itp.).

Nawet książka nie wzbudziła dużego zainteresowania.

W innych krajach padel rozwija się bardziej równolegle z federacjami niż w ich obrębie. Szkoda, że ​​tak jest we Francji, ponieważ cała praca, którą wykonałem, była ukierunkowana na FFT z pomocą Ministerstwa Sportu.

Wywiad Franck Binisti
Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.