Ilu z nas jest o tym przekonanych le padel urodził się na początku 2010 roku, w czasie, gdy sport doświadczał bardzo lekkich wstrząsów. A co jeśli powiem Ci, że we Francji zaczyna się cała historia 20 lat temu. Że pod koniec lat 80-tych utworzono federację zajmującą się praktyką padel. Więc nie obwiniajcie mnie, wrócę do pisania z przeszłości. Więc powiedziałem, francuska federacja wioślarska (FFP).

Niewiele osób o tym wie, ale ta federacja rzeczywiście istniała. Oczywiście dzisiaj padel został zintegrowany przez Francuska Federacja Tenisowa (FFT) ale w ubiegłym stuleciu był to bardzo niezależny sport. Zanurz się ze mną w historię paddleboardingu.

Przyjazd padel, koniec lat 80

No cóż, obrazię Cię, ale powtórzę jeszcze raz: padel urodził się w Meksyku na początku lat 70. Inicjatorem tego sportu jest Enrique Corcuera. Nie mając wystarczająco dużo miejsca wokół domu na kort tenisowy, zbudował ten dziwny kort. Mniejsze wymiary, dookoła ściany. Zabawne stworzenie.

A potem następuje dziwny hałas. Trochę mieszanki drewniana rakieta tenisowa i patelnia z epoki usiana dziurami. TO padel było zaskakujące, nie można powiedzieć czegoś przeciwnego. Nawet dzisiaj nieliczni ludzie, którzy nie znają tego sportu, uważają tę rakietę za... specjalny.

PIERWSZE POLE PADEL

En 1974, to książę Alfonsa de Hohenlohe która eksportuje ten sport do Marbelli w Hiszpanii. I padel przybył dopiero kilka lat później do Francji. Nic więc dziwnego, że na hiszpańskiej granicy narodził się pierwszy klub. Pierwszym ośrodkiem padel we Francji powstała w 1992 roku w mieście Perpignan. (Uwaga: w rzeczywistości pierwszy klub padel byłby to Saint-Jean de Luz 1985 w Trinquet Anderenia)

Przed 92, był tam mężczyzna, Claude Baigts. Zainicjował utworzenie pierwszej Francuskiej Federacji Paddle (FFP) w listopadzie 1989 roku. Jako jeden z pierwszych uwierzył w ten sport. I oczywiście nie mylił się.

Rozwój czasów

Le padel nie odniósł takiego sukcesu, jaki mógłby odnieść dzisiaj. Ale Claude Baigts i cały zespół FFP nie tracą nadziei. Wręcz przeciwnie, najmniejsze zainteresowanie mediów jest przedmiotem pierwszego kroku naprzód. TF1, Informacje o Francji, RMC Sports, wszyscy już „trochę” zaczynają mówić o tym rodzącym się, nieco dziwnym sporcie, prosto od naszych iberyjskich sąsiadów…

ARCHIWUM GRACZY PADEL

Podobnie Narodowy Francja 3 opowiada o tym podczas wydarzenia, o którym do dziś się mówi... Słynny turniej im Petits jako, który jest odtwarzany w Tarbes, wypromował go poprzez działania prowadzone przez FFP. Światło reflektorów, które może przynieść tej federacji tylko dobro.

W 1990 roku powstało kilka Centrów Wydziałowych FFP: Blagnac-Tuluza, Perpignan, Castres, Arles. W następnym roku do tańca dołączyli inni: Pau, Carcassonne, Saint-Vincent de Tyrosse i piętnaście dodatkowych miast.

Sangouagnet Ariege 1990

W 1990 roku podczas Mostu Pokoleń, ślad padel został zamontowany. Dorfman, sędzia Rolanda Garrosa, musiał zdobyć bramkę Yannick Noah et Stefan Edberg. Dlaczego Ponieważ oczywiście chcieli dokończyć swój zestaw Paddle. I rozumiem ich! Tego samego wieczoru towarzystwo Snauwaert daje FFP rozgłos padel Johna Mc.Enroe.

Rakieta JOHNA MC ENROE PADEL

Dziś Claude Baigts, Pierre Lamouré i jego zespoły co roku organizują Interkontynentalny Puchar Klubowy. Padel wewnątrz Europejskie Stowarzyszenie Klubów Padel.

Eksplozja w 2010 r

Le padel nadal się rozwijał, ale w cieniu i anonimowości. Niewiele osób wiedziało o tym sporcie. A ziemie były bardzo zlokalizowane na południu Francji… właściwie trochę jak dzisiaj. Trzeba było być prawdziwym insiderem lub natknąć się na to przez przypadek.

Następnie Ministerstwo Sportu zwróci się do LFrancuska Federacja Tenisowa w celu integracji padel w swoim statucie tworząc duży dom sportów rakietowych. En 2014nie istnieje już francuska federacja wioślarska ani Narodowa Liga Paddle. Padel. Chociaż sport nadal się rozwija i rozwija. W 2018 r. pierwszy wybrany urzędnik odpowiedzialny za padel FFT, Hubert Picquier, rozpocznie pierwsze duże prace wokół padel.

mondial padel 2010

Le padel eksploduje od czasu Covid-19 we Francji, jak gdzie indziej. Sport na świeżym powietrzu, podobnie jak tenis, podbija serca i zawodników. Od tego czasu moc padel wykonał swoją pracę. A padel przyciąga coraz więcej osób, niezależnie od grupy wiekowej.

Nie jestem wróżką, nie potrafię powiedzieć, co się stanie padel jutra. Jestem jednak przekonany, że na nasz piękny sport czekają dobre dni. W każdym razie tylko tego możemy mu życzyć... Do zobaczenia wkrótce, na stokach!

Gwenaelle Souyri

To właśnie jego brat pewnego dnia powiedział mu, aby towarzyszył mu na torze. padelod tego czasu Gwenaëlle nigdy nie opuściła sądu. Z wyjątkiem sytuacji, gdy chodzi o oglądanie transmisji Padel MagazineZ World Padel Tour… Lub Premier Padel…lub Mistrzostwa Francji. Krótko mówiąc, jest fanką tego sportu.