Od lat padel to ciekawy sport. Co roku pojawiają się nowi licencjobiorcy, rozkwitają nowe kluby i w całej Francji organizuje się tysiące turniejów. Jednak w tej więcej niż pozytywnej dynamice pojawia się pytanie: kto tak naprawdę lubi padel ? W swojej corocznej analizie rozwoju padel, FFT podkreśliło typowy profil gracza i możliwe obszary rozwoju.

Mężczyźni, serce bitwy padel

Panowie, wtargnęliście na zbocza padel prawie wszędzie we Francji. Obecnie mężczyźni stanowią ponad 3/4 licencjobiorców wykonujących zawód padel. Niezależnie od tego, czy są graczami padel posiadający jedynie licencję lub posiadających licencję na wiele rakiet, mężczyźni są nadreprezentowani wśród osób uprawiających nasz sport.

Wśród zawodników bardzo wyraźnie wyróżnia się jedna grupa wiekowa: 19-35 lat. Reprezentuje jedną trzecią praktyków padel We Francji. Można to powiedzieć: młodzi dorośli wspierają sport. Jednakże dwie inne kategorie wyróżniają się bardzo szeroko i reprezentują 55% licencjobiorców padel.

Ponieważ choć jest to bardzo popularny sport wśród osób w wieku 19–35 lat, padel udało się przyciągnąć także starszych tenisistów. Dla niektórych jest to wręcz idealny moment na kontynuację uprawiania sportu, bez przeżywania takich samych traum jak w tenisie. Mniejsze pole, gra dla dwóch graczy: padel powoduje mniejsze szkody dla organizmów.

A przede wszystkim padel podoba się dzięki zabawnemu aspektowi. Na padel, mniej się martwimy, zachowujemy dobrodusznego ducha. Gry często kończą się chwilą serdeczności w klubie. Nawet jeśli wielu obawiają się, że mentalność „tenisowa” będzie zyskiwać na popularności na kortach tenisowych padelentuzjazm wynika głównie z ducha serdeczności.

Odtwarzacze 4 padel płetwa

Wyraźny brak kobiet

W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety są znacznie mniej obecne na stokach. Pomimo silnych i inspirujących osobowości wśród najlepszych francuskich graczy, zapał padel nie podbił jeszcze całkowicie serc pań. Właściwie tylko 18% licencjobiorców to kobiety we Francji według danych FFT w 2023 r.

Jednak federacja od lat szuka rozwiązań, które wzbudzą prawdziwy entuzjazm wśród pań. Plan feminizacji dla FFT została uruchomiona w 2019 r., a Marianne Vandaele, odpowiedzialna za rozwój padel kobiecy, organizuje bezpłatne inicjacje promować ten sport.

Jeśli wydaje się, że majonez nabiera tempa, po prawdziwym sukcesie tej inicjatywy i dużym zaangażowaniu, rezultaty nie są jeszcze widoczne w społeczności padel. Będziemy musieli poczekać do końca sezonu 2023–2024, aby zaobserwować ewentualną poprawę.

Dzieci i młodzież, najwięksi nieobecni

Najbardziej odczuwalny jest brak wśród młodych ludzi. Obserwacja jest jasna: nauka padel nie jest jeszcze oczywiste wśród młodych Francuzów. Bardzo niewielki odsetek nieletnich posiada prawo jazdy padel i szkoły padel nie są tak pełne jak ich tenisowe odpowiedniki.

Ta nieobecność stwarza realny problem na przyszłość padel We Francji. Jeśli powstanie padel rośnie tylko i jeśli będzie się coraz bardziej rozprzestrzeniać po całym kraju, brak młodych ludzi może spowodować brak równowagi w przyszłości. Nowa generacja ma realną rolę do odegrania w tej ekspansji padel. Za kilka lat obecni na stokach młodzi ludzie będą zawodnikami jutra, następcami najlepszych francuskich zawodników.

W rozwijaniu uprawiania tego sportu wśród młodych ludzi istnieje realna rola do odegrania. Zwiększenie liczby turniejów zarezerwowanych dla określonych grup wiekowych, jak widać już w tenisie, może mieć naprawdę pozytywny wpływ na treningi młodzieży. Uczyć się do padel w szkołach, na przykład za pośrednictwem UNSS, może stać się prawdziwym wektorem rozwoju.

I pomimo niedostatecznej reprezentacji dzieci i młodzieży, już tak jest młodzi zawodnicy pełni ambicji którzy mają nadzieję stać się przyszłością padel français.

małe dzieci padel TENISPADEL MIASTO WALENCJA

Wiadomo, gorączka padel nie osiągnął jeszcze swojego punktu kulminacyjnego. Jest jeszcze dużo pracy do zrobienia padel nieuniknione we Francji.

A dlaczego nie, uczynić z tego niezbędny sport rakietowy, zaczynając od dzieciństwa.

Gwenaelle Souyri

To właśnie jego brat pewnego dnia powiedział mu, aby towarzyszył mu na torze. padelod tego czasu Gwenaëlle nigdy nie opuściła sądu. Z wyjątkiem sytuacji, gdy chodzi o oglądanie transmisji Padel MagazineZ World Padel Tour… Lub Premier Padel…lub Mistrzostwa Francji. Krótko mówiąc, jest fanką tego sportu.