Dziś we Francji, nasz stary dobry padel nie jest już sportem do prezentacji: jest wszędzie. Nawet w głębi Aude, szlaki padel kwitną bez problemu. Rzeczywiście, według danych FFT, jest ich nie mniej niż 593 klubów we Francji proponując padelW tym 127, którzy uczynili z tego swoją główną praktykę. Jednakże równość między regionami nie jest optymalna. Jeśli padel odnosi duże sukcesy na południu Francji, niekoniecznie ma to miejsce na północy, np. w Normandii.

Jeśli mamy zamiar przyjrzeć się bliżej przypadkowi Francji kontynentalnej, należy podkreślić, że padel zaczyna tworzyć swoje gniazdo w departamentach zamorskich, zwłaszcza w niedawny sukces pań P1000 na Reunion co wyraźnie pokazuje nowy trend. Zauważamy jednak, że na Gwadelupie, Gujanie, a nawet Nowej Kaledonii, padel tak naprawdę nie wszedł jeszcze do odprawy celnej…

RÓŻNICA-PADEL-EN-FRANCJA-2

Oksytania, kolebka padel we Francji

Jakże rozległym regionem jest Oksytania. Region rozciągający się od Tuluzy po Montpellier, przez Perpignan i Nîmes obejmuje znaczną część stoków narciarskich. padel Francuski. Dziesiątki klubów padel udaliśmy się tam, prawie wszędzie w okolicy. Nawet dzisiaj projekty klubowe mnożą się. Aktualnie 20% utworów padel we Francji ma swoją siedzibę w Oksytanii i nie mniej niż 15% licencjobiorców. Oto region z najmniejszą liczbą uczestników na utwór: 58 zawodników na kort w porównaniu ze średnią wynoszącą 80 zawodników na kort we Francji.

Region u bram Hiszpanii, Oksytania, mógł skorzystać z hiszpańskiego zapału szybciej niż inne obszary geograficzne we Francji, takie jak na przykład Normandia, która ma tylko 3% licencjobiorców. padel i 2% gruntów…

Region ten ma także szansę co roku gościć prestiżowe konkursy. Od dwóch lat World Padel Tour ugruntowała swoją pozycję w Tuluzie, biorąc udział w turnieju, który coraz bardziej przyciąga Francuzów. Ostatni wrzesień, 4Padel Tuluza była gospodarzem Mistrzostw Francji na długi weekend.

Regiony południowe na pole position

Jeśli wydawało się ważne, aby podkreślić Oksytanię, jest kilka innych regionów na południu Francji, o których nie można zapomnieć: PACA, na przykład Nouvelle Aquitaine, a nawet Auvergne-Rhône-Alpes, które również są częścią wielkich nazwisk. Wielką czarną plamą w regionie Auvergne-Rhône-Alpes pozostaje liczba stoków na tym terytorium. Jeżeli duża część licencjobiorców praktykuje padel znajduje się w tym sektorze Francji, liczba graczy na torze pozostaje bardzo wysoka.

Po włoskiej stronie granicy klubów też nie brakuje. Jak już o tym pisaliśmy, PACA jest jednym z historycznych prekursorów padel We Francji. W bardzo gęstym regionie należało znaleźć rozwiązania w celu ustalenia torów. Dziś łączymy to, co praktyczne i przyjemne, zagospodarowując tereny… na dachach centrów handlowych. Tak, jest to możliwe i jest to ciekawe rozwiązanie pozwalające przezwyciężyć braki przestrzeni w niektórych miastach i uniknąć dotykania roślinności.

riwiera-padel-klub-muugins

Île de France i północne departamenty pozostają w tyle

Należy jednak podkreślić duże dysproporcje występujące na terytorium Francji, w szczególności w odniesieniu do północnej Francji. W regionie paryskim bardzo brakuje stoków. 114 zawodników na kort padel, co czyni go przedostatnim w klasie pod względem przełożeń, zaraz po ARA.

Czy to mroźna zima, czy też pogoda często nie sprzyjająca praktykowaniu padel kto powstrzymuje te regiony? A może bliskość krajów, w których sport ten nie rozwinął się jeszcze w pełni? Aby wyjaśnić przyczyny braku potencjalnych klientów, może mieć znaczenie kilka czynników. Cena gruntu również odgrywa rolę. Znajdź inwestora, gotowego wydać pokaźną sumę na otwarcie klubu, bez żadnej gwarancji, że gorączka padel wygrywa terytorium: to pozostaje ryzykowny zakład.

Zauważyliśmy jednak, że w ostatnich tygodniach wzrosła liczba projektów w północnej części kraju. Jeśli franczyzy Urban Padel powinien dotrzeć do Puteaux, z nie mniej niż 14 utworami padel, 4Padel również się skonsoliduje na północy kraju, z 11 sądami padel planowano w pobliżu Rouen. Jest to nowy, ważny kompleks dla sieci grupy Le Five, która niedawno rozszerzony do Strasburga, z nie mniej niż 14 utworami.

4Padel Widok na stoki klubu Rouen

Stopniowo wzrost padel zdobywa „wrogie” ziemie północy, aby zająć jego miejsce, tak jak to miało miejsce w ostatnich latach na południu. Utworzenie nowych kompleksów powinno umożliwić podniesienie świadomości i demokratyzację tego sportu w tych regionach.

I pozwólcie mu w dalszym ciągu zadomowić się nieco na terytorium Francji.

Gwenaelle Souyri

To właśnie jego brat pewnego dnia powiedział mu, aby towarzyszył mu na torze. padelod tego czasu Gwenaëlle nigdy nie opuściła sądu. Z wyjątkiem sytuacji, gdy chodzi o oglądanie transmisji Padel MagazineZ World Padel Tour… Lub Premier Padel…lub Mistrzostwa Francji. Krótko mówiąc, jest fanką tego sportu.