Jeśli postępujesz zgodnie z padel Francuski, to z pewnością nie umknęło Twojej uwadze: Francuskie Mistrzostwa Międzyklubowe Nationale 1 z padel coraz bardziej przypominają tenis, a kluby nie wahają się płacić graczom za utworzenie konkurencyjnego zespołu. Dobra czy zła rzecz?

Wyścig zbrojeń

Zasadniczo postrzegaliśmy Mistrzostwa Francji National 1 jako sposób oferowany francuskim zawodnikom na reprezentowanie ich ulubionego klubu i rywalizację w przyjaznej rywalizacji, w odrobinie zaściankowej atmosferze, tak bliskiej sportowi amatorskiemu. Jednak zaledwie dwa lata po powstaniu Interkluby całkowicie zmieniły wymiar i bardziej przypominają wyścig zbrojeń.

Podobnie było już w zeszłym sezonie, kiedy francuscy piłkarze dołączali do klubów położonych bardzo daleko od miejsca zamieszkania lub z którymi nie byli związani, a Hiszpanie zaczęli wzmacniać zespoły. Trzeba powiedzieć, że dla półprofesjonalistów padel, warto pomyśleć o bilecie, jaki mogą oferować niektóre kluby dla Interclubs. Rzeczywiście podróże, hotele i szkolenia to ogromne wydatki dla zawodników, którzy nie należą do elity ligi. padel świata i według naszych źródeł wiele osób podczas FIP Tour ma trudności z związaniem końca z końcem. Ale w tym roku zespoły powinny być jeszcze bardziej wyposażone nazwiska takie jak Osoro lub Ayats już wspomniane.

Aranza Osoro pala Nox rozwala Włochy Major 2023

Innymi słowy, rywalizacja pomiędzy klubami a zawodnikami chcącymi reprezentować swój region lub ulubiony klub już dobiegła końca. I to pomimo tego, co niektórzy mogą powiedzieć, jak Teo Zapata, który miesiąc temu oświadczył, że All In jest „grupa przyjaciół”, ale kto mógłby nosić barwy innej drużyny w 2024 roku…

Jaki zwrot z inwestycji?

Konkretnie, co mają te kluby, że płacą zawodnikom za wygrywanie? Ciężko powiedzieć. Mistrzostwa Francji National 1 to zawody rozgrywane w weekend, w klubie, przed z konieczności małą publicznością i nie dające żadnej nagrody finansowej. Daleko nam do blasku profesjonalnych turniejów. Jednak niektóre kluby absolutnie chcą zabłysnąć podczas tych zawodów i sprawić, by ludzie o nich mówili. Jakiego zwrotu z inwestycji mogą się spodziewać?

Niektórzy uważają, że sprowadzając do swojego zespołu obcokrajowców i pozyskując członków francuskiej drużyny, pozwalają społeczeństwu zobaczyć zawodników o najwyższej jakości, a tym samym podnieść poziom, promować działalność i potencjalnie dać początek powołaniom. Dodatkowo, dzięki relacjonowaniu w mediach zwycięstwa w tych zawodach, ich ośrodek zyskuje pewien rozgłos. Czy jednak jeden weekend wystarczy, aby osiągnąć takie rezultaty?

Trudno powiedzieć znowu. W Hiszpanii i Włoszech znaleźliśmy gwiazdy padel świata w Interklubach w ostatnich latach, jednak zawody te, organizowane w klubach i dlatego nie cieszące się doskonałą oprawą telewizyjną, nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Wśród naszych przyjaciół na Półwyspie Iberyjskim, w szczególności ze względu na bardzo napięty harmonogram, najlepsi byli nieobecni na edycji 2023, ale krążą plotki, że mogą powrócić w tym roku. Jeśli kluby w dalszym ciągu będą korzystać z usług elity padel świecie, jest to, że na pewno choć trochę się nim interesują…

RC Polo 2022 padel Hiszpania męskie drużyny
RC Polo w 2022 r. z Tapią Belasteguinem Alexem i Javim Ruizem Maxi Sanchezem Coki Nieto Javim i José Rico

Czy moglibyśmy pewnego dnia zobaczyć Coello, Tapię, Lebrona, a nawet Galana w Interclubs we Francji? Miałoby to przynajmniej tę zaletę, że nadałoby konkurencji zupełnie nowy wymiar pod względem medialnym.

Czy powinniśmy podjąć działania?

Tak czy inaczej, aby naprawdę podnieść poziom we Francji, zawodnicy obecni w Interclubach musieliby w ciągu roku brać udział w innych konkursach. Rozwiązaniem, o które prosili niektórzy kibice, byłoby zezwolenie na uczestnictwo w Interclubs wyłącznie graczom, którzy rozegrali określoną liczbę turniejów we Francji. Zatem, aby móc zagrać w Mistrzostwach Francji National 1, Hiszpanie i inni zawodnicy francuskiej drużyny musieliby kilka razy w sezonie podróżować do Francji, aby na przykład zagrać w P2000 lub P1500.

Samo wykluczenie obcokrajowców z tych Mistrzostw wydaje się sprzeczne z orzeczeniem Bosmana w sprawie Hiszpanów i dlatego może zostać zaskarżone przed Trybunałem Europejskim. W rugby istnieją jednak mechanizmy mające na celu faworyzowanie zawodników krajowych, dlatego może się zdarzyć, że padel inspiruje się tym, zmuszając kluby do posiadania w swoich drużynach minimalnej liczby francuskich zawodników. Na przykład FFT może wymagać od klubów posiadania w swoich drużynach co najmniej tylu francuskich zawodników, co zagranicznych graczy. Ale czy to naprawdę zmieniłoby coś dla tych, którzy chcieliby zobaczyć prawdziwą rywalizację pomiędzy lokalnymi graczami?

Dziś jedno jest pewne w mikrokosmosie padel Francuzi dużo mówią o Interklubach i obecności wysokiej klasy zawodników oraz obcokrajowców. Wielkie nazwiska ogłaszane w niektórych klubach mają tę zaletę, że zachęcają ludzi do reagowania i mówienia o naszym sporcie, tego nie możemy im odebrać.

Wśród kibiców niektórzy są bardziej konserwatywni i woleliby, aby lokalni gracze walczyli o swoją ulubioną koszulkę, inni zaś marzą już o zobaczeniu gwiazd ligi padel świat do noszenia barw swojej drużyny i przez weekend rywalizowania we francuskim klubie. A ty, jak chciałbyś zobaczyć ewolucję Francuskich Mistrzostw Międzyklubowych?

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !