W przeciwieństwie do tenisa, w który można grać na różnych nawierzchniach, padel Mecze rozgrywane są zawsze na sztucznej murawie na wysokim poziomie. Profesjonalni organizatorzy turniejów zawsze korzystają z tych samych dywanów. A jednak warunki nie zawsze są takie same, więc gracze muszą dostosować się najlepiej, jak potrafią, w przeciwnym razie ryzykują, że szybko znikną z drogi!

Wewnątrz/na zewnątrz: istotna różnica

Jeśli postępujesz zgodnie z padel od jakiegoś czasu z pewnością nie umknęło Twojej uwadze: turnieje padel czasami rozgrywane są w hali, jak podczas Madrid P1, a czasami na świeżym powietrzu, jak ma to obecnie miejsce Greenweez Paryż Major.

I jak padel to gra, w której jest dużo wysokich piłek, gra w środku i na zewnątrz to zupełnie inna sprawa. Na świeżym powietrzu trzeba liczyć się z wiatrem i słońcem, które potrafią bardzo utrudniać pracę kolce. Dlatego często widzimy więcej lobów i wolniejszą grę na świeżym powietrzu.

Léa Godallier Paris Major 2023 niedz

Inne istotne parametry

Temperatura ma również wpływ na grę, bo im jest cieplej, tym żywsze są piłki i cieplejsze szyby, co powoduje, że piłka częściej się odbija, a co za tym idzie, łatwiej jest zwłaszcza wykonywać zwycięskie uderzenia. Z drugiej strony, gdy jest zimno, oglądamy znacznie więcej meczów defensywnych.

Ciśnienie atmosferyczne i wilgotność również wpływają na ciśnienie beli. Dlatego agresywni gracze zazwyczaj bawią się w miastach położonych na dużych wysokościach oraz w suchych i słonecznych obszarach, jak ma to miejsce w Valladolid latem.

W zależności od tych wszystkich warunków organizatorzy i gracze wybierają piłki, które mogą ograniczyć ten lub inny parametr. Na Roland-Garros wybrano bal Wilsona, znany z tego, że jest dość żywy. Zauważamy, że pozwala atakującym ucztować po południu, gdy jest słonecznie, ale wieczorem będziemy oglądać więcej meczów defensywnych!

Bena Tisona

Rozumiesz, nie ma dwóch turniejów oferujących dokładnie takie same warunki na świecie. padel, ku wielkiej uciesze widzów, którzy nigdy się nie nudzą!

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !