Bawić się w coś padel oznacza umiejętność opanowania różnych rozmieszczeń, taktyk, technik, uderzeń i komunikacji. W tej nowej rubryce tym razem zajmę się techniką gry w sieci, a w szczególności skradziony.

Istnieje kilka rodzajów salw padel : zbliżanie się kończy, budowlane (mniej lub bardziej agresywne), te na finiszu.

Jest kilka różnych miejsc do gry w siatkówkę: od linii bazowej (tak, tak, to możliwe), ze środka kortu lub z siatki.

Jak wybrać ? Jak zrobić ? Jaka jest najlepsza technika uderzania w te wszystkie woleje?

Jak dobrze wykonywać te woleje z technicznego punktu widzenia?

Le padel jest sportem samym w sobie również pod tym względem. Oznacza to, że wykonywane woleje mogą przypominać woleje typu tenis lub squash, ale także te, które można znaleźć w badmintonie lub tenisie plażowym (gdy mówimy o wolejach zablokowanych lub lobowanych). Mogą sprawić, że pomyślisz, tak ... ale są one specyficzne dla padel.

Pozbądźmy się od razu pytania o gniazda. Na padel, możesz grać wszystkimi końcówkami z uchwytem młotkowym. Im wyższy poziom zdobywasz, tym częściej widzisz, jak gracze zmieniają chwyt, na przykład podczas trzaskania z woleja kończącego. Dla mnie, o ile nie jesteś transmitowany na żywo na World Padel Tour, możesz zagrać wszystkie ruchy padel z tym uchwytem młotkowym...

Pozycja stopy? Szczerze mówiąc, nie przejmuj się tym zbytnio! W większości przypadków stanie się to naturalnie, ale rozwinę ten temat nieco w następnym akapicie.

Jakie są rodzaje salw?

Jeśli musisz wykonać woleja, będąc z tyłu kortu, za linią pola karnego, zagrasz ten sam rodzaj woleja, co wywołane kontroli. Woleje kontrolne to te, które wykonujemy, gdy jesteśmy przy siatce i otrzymujemy piłkę, która pozwala nam być precyzyjnym, poruszać się lub grać w stopy przeciwników.

Nie szukamy punktu na tych wolejach, ale staramy się trochę bardziej wytrącić przeciwników z równowagi i sprawić, by zagrali piłkę w coraz bardziej niewygodnej pozycji.

Uderzająca platforma jest nieco przed nami.

Juan Lebron Lobed Backhand Volley WPT Master Final 2021

Są też loty przejściowe. To takie, które gramy po zagrywce np. kiedy podchodzimy do siatki i otrzymujemy piłkę będąc na środku pola. Postaramy się mieć bardziej zaawansowaną platformę uderzeniową na tych piłkach, aby zachować kontrolę i długość. Po uderzeniu celem jest, aby główka rakiety podążała za piłką tak długo, jak to możliwe. Jeśli chodzi o moment lądowania, lewa stopa (dla praworęcznego wykonującego woleja forhendowego) musi wylądować przed uderzeniem. Pozwoli to na lepszą równowagę.

Trzecia duża rodzina salw: agresywne. Wiele z nich widzimy na wysokim poziomie, ao wiele mniej w moim klubie… to są woleje, które będziemy próbować zmiażdżyć przy uderzeniu. U przeciwnika są to kule, które „toczą się” po ziemi po odbiciu lub wystrzeliwują za szybę pozostając bardzo nisko. Jak zrobić ?

Przede wszystkim trzeba nas nauczyć dobrego trenera (przepraszam wszystkich, którzy nie mają tyle szczęścia). Technicznie rzecz biorąc, platforma uderzeniowa jest mniej zaawansowana niż na przykład w przypadku salwy przejściowej. Główka rakiety znajduje się nad piłką przed uderzeniem. Naciska kulkę od góry do dołu i od tyłu do przodu, jakby spłaszczała ją na ścianie (patrz zdjęcie?). Jeśli chcemy być wybredni i rozmawiać o postawie stóp, możemy powiedzieć, że po uderzeniu dotykają one podłoża (ale znowu nie jest to dla mnie istotne).

alix collombon wpt volley forhend

Kolejna duża rodzina salw: te z wykończeniowy. Trzaskające salwy typu „drwal”. Są to te, w które zazwyczaj gra się na wysokości ramion.

Te woleje są rozgrywane do przodu z dużym transferem ciała. W zależności od twojego profilu, będziesz wkładał więcej lub mniej siły ręką i/lub dodatkowym ramieniem. Wszystko zależy od twoich wrodzonych cech.

Plan strajku? Praktycznie obok Ciebie, aby pomóc Twojemu ciału przenieść i umieścić moc...

Istnieje bardzo ostatnia rodzina salw, o której nie będę się rozwodził: salwy zablokowane. Wszyscy zrozumiecie, o czym mówię. Są to salwy, które przyjmujemy na ciało, gdy przyklejamy siatkę, a rakieta służy jako tarcza chroniąca nas przed nadlatującym w nas pociskiem. Tam celem jest tylko dotknięcie piłki przed nami, amortyzując uderzenie, aby uniknąć błędu. Mocne zakotwiczenie w ziemi zdecydowanie pomaga!

W przyszłej rubryce zobaczymy taktyczny aspekt salw… w międzyczasie pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki woleja wybierzesz i który chcesz wykonać, głowa, która pozostaje wyprostowana w momencie uderzenia i (minimalne) wsparcie na ziemi, są synonimami kontroli.

¡ Que disfruten!

Line Meites

Line Meites to jeden z najlepszych francuskich graczy padel. To głos twojego życia Padel Magazine. Ale nie tylko prowadzi także kolumnę „Śledztwa szwajcarskiego scyzoryka”. Każdego miesiąca będzie wracać do kontrowersji lub tematu, który jest jej bliski.