W tym tygodniu wycieczka CUPRA FIP Tour zatrzymuje się w Dubaju, a jej uczestnikami będzie FIP Rise kwalifikacje zaczęło się wczoraj. Szansa dla FIP skupić się na Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, obok Arabii Saudyjskiej, to kraj z największą liczbą klubów piłkarskich padel (ponad 320) i boiska (ponad 950): 30% wszystkich boisk w Azji znajduje się w tym bliskowschodnim kraju, który podobno ma około 250 000 fanów i około 500 000 obserwujących w mediach społecznościowych.

Według Departamentu Badań i Analiz Danych FIP, Zjednoczone Emiraty Arabskie są po Bahrajnie krajem o najlepszym na kontynencie stosunku powierzchni do liczby ludności (jeden kraj na 10 000 mieszkańców). TO padel zarządzane jest przez Stowarzyszenie padel Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAEPA), jednej z pierwszych federacji padel w Azji, które miało swoją siedzibę (w czerwcu 2014 r.) i zostało stowarzyszone z Międzynarodową Federacją padel (od 2016 r.). W czerwcu 2019 roku Ministerstwo Sportu ZEA wydało dekret o oficjalnym uznaniu padel jako sport przy pełnym wsparciu rządu.

W 2023 r. ZEAPA miała 155 klubów i 620 stowarzyszonych torów (+13% w porównaniu z 2022 r.) oraz ponad 1 zarejestrowanych graczy. Aby wyjaśnić zamiłowanie tego kraju do sportu, warto dodać, że pierwszy turniej CUPRA FIP Tour rozgrywany w Azji odbył się w Dubaju w grudniu 900 roku. Zwyciężyła w nim także francuska para Scatena-Bergeron.

Po tym turnieju rozegrano cztery inne etapy zawodów międzynarodowych, także w Dubaju (dwa w 2020 r. z tytułem FIP Rise i gwiazdą FIP, kolejna gwiazda FIP w 2021 r. i złoto FIP w 2023 r., wygrane przez parę francusko-francuską hiszpański Tison/Mena). Przypomnijmy, że w tym mieście odbyły się także Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich padel FIP w 2022 r.

W tym roku odbędzie się pięć turniejów CUPRA FIP Tour (dwa FIP Rise i trzy FIP Promotion) oraz, po raz pierwszy, etap Premier Padel z Dubai P1 od 4 do 10 listopada.

W rankingu FIP znalazło się czterech zawodniczek i dwie zawodniczki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich: najlepiej sklasyfikowana jest Ali Alarif (nr 345), za nią plasuje się Fares Al Janahi (nr 360), a pierwszą kobietą jest Fatma Abbas AI Jamahi (nr 392).

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !