Dwóch graczy, którzy są prawdopodobnie najlepszymi Francuzami w lidze padel-fotel, Niçois Dorian Navarro iAlzatczyk Sebastien Husser w zeszłym tygodniu dokonał prawdziwego wyczynu w Tarbes. W dniach 18 i 19 października wzięli udział w Otwartych Pirenejach Padel, P250 skupiający 11 drużyn, w tym trzy najlepsze pary hiszpańskie.

Godna uwagi była hiszpańska nr 1 Edorta De Anta, związana z nr 7 Iñakim Ramperezem, dwoma zawodnikami, którzy w maju ubiegłego roku zdobyli złoty medal na pierwszych mistrzostwach świata padel-fotel, w Madrycie. Francuska para Navarro-Husser, który przywiózł brąz z Madrytu po honorowej porażce z Hiszpanią, dokładnie przeciwstawił się tym dwóm Hiszpanom w półfinale w Tarbes.

Pięć bramek z rzędu

Obaj Francuzi, nie będąc pod wrażeniem rozstawienia z numerem 1, zdołali pokonać samych siebie i odwrócić skomplikowaną sytuację: przegrywając 4 z 7, połączyli pięć gier z rzędu, aby wygrać 9 z 7, wbrew wszelkim oczekiwaniom. „Byliśmy bardzo szczęśliwi” – ​​mówi Sébastien Husser. Poziom gry był naprawdę dobry, a my zastosowaliśmy świetną taktykę. Udało nam się uszanować to, co powiedzieliśmy, jest wspaniale.”

Zwycięstwo nad rozstawionym z numerem 1 zapowiadało sukces w finale. Było to jednak możliwe bez rezerwy doskonałych zawodników, jaką dysponuje Półwysep Iberyjski. Przeciwnikami Navarro/Hussera byli Aitor Elorduy (nr 17 w Hiszpanii) i Ryan Gony (nr 48), z którymi Husser i Navarro z trudem przegrali tego samego ranka w fazie grupowej.

„Nie znaliśmy ich” – przyznaje Sébastien Husser – „ale potem wiedzieliśmy, że mają solidne referencje. Po porażce grupowej znaleźliśmy ich w finale. A tam trochę brakuje nam meczu, zarówno fizycznie, jak i trochę psychicznie. Oni natomiast podnieśli trochę poziom gry, być może przeanalizowali także naszą grę pomiędzy dwoma meczami. W rezultacie przegraliśmy ostatnie 9/4.”

Husser, „czarna bestia” z Edorty

Pomimo tego lekkiego rozczarowania „mieliśmy wspaniały turniej, bardzo dobrze zorganizowany przez Jean-Michela Bartę, który bardzo się nami opiekował. A było kilka świetnych występów. Oczywiście motywuje to jeszcze bardziej na przyszłość, pokonując referencje takie jak Edorta i Iñaki. A potem myślę, że ludzie tam, w Hiszpanii, zaczną rozmawiać. Już nas obserwują, więc będą nas obserwować jeszcze bardziej. A tak dla małej anegdoty – oczywiście jest to humor – stałem się trochę zmorą Edorty, którą w dwóch meczach pokonałem dwukrotnie! Jestem więc niepokonany przeciwko niemu w oficjalnym meczu (śmiech).”

Uczestnicy i organizatorzy turnieju

Jeśli chodzi o organizatorów, Jean-Michel Barta jest zachwycony „wielkim sukcesem tej imprezy, pierwszej w Tarbes, z udziałem francuskich i hiszpańskich zawodników oraz licznej publiczności, którzy przybyli, aby obejrzeć mecze”. Korzysta z okazji, aby podziękować sponsorom, Cupra Eden Auto Tarbes, Abeille Assurance (Christian Pomé), Occitanie Tennis League, Departamentalnemu Komitetowi Tenisowemu i Regionowi Occitanie, dzięki którym to wydarzenie mogło się odbyć. Już nie może się doczekać drugiej edycji w 2024 roku.

Jeśli chodzi o najlepszych francuskich graczy w padel-fotel, spotkają się 2 i 3-4 grudniaPadel w Mulhouse, na zakończenie sezonu Masters, w którym weźmie udział osiem najlepszych francuskich par. Impreza na wózku inwalidzkim P250 odbędzie się równolegle z zawodami P100 zarezerwowanymi dla pełnosprawnych zawodników.

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.