Kilka lat temu było oczywiste, że Padel nie mogło mieć swojego miejsca Podczas Igrzysk Olimpijskich : tylko dwa kraje (Hiszpania i Argentyna) aktywnie uprawiały ten sport, nie uzasadniając w ten sposób uniwersalnego charakteru to musi mieć sport olimpijski.

Teraz nic się nie zmieniło całkowicie, ale wzrost padla na świecie jest tak szybki, że wydaje się, że nie tak daleko możemy zobaczyć padla na igrzyskach olimpijskich.

Zdobądź kartę olimpijską

Aby zostać sportem olimpijskim, padel będzie musiał spełnić wszystkie warunki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl):

  1. sport dla mężczyzn musi być uprawiany w 75 krajach na 4 kontynentach
  2. sport musi być uprawiany dla kobiet w 40 krajach na 3 kontynentach
  3. światowy kodeks antydopingowy musi zostać przyjęty i stosowany w tym sporcie
  4. sport musi zostać zaakceptowany siedem lat przed pojawieniem się na igrzyskach olimpijskich
  5. na igrzyskach olimpijskich można znaleźć maksymalnie 28 dyscyplin sportowych, co zmusza sport, aby nie był już olimpijski, gdyby pojawił się nowy sport.

Pierwsze cztery warunki są stosunkowo łatwe do uzyskania dla padla, ale piąty jest problemem. Konkurencja między różnymi dyscyplinami, które zasługują na miejsce na igrzyskach olimpijskich, jest zaciekła, a duża liczba powtarzających się dyscyplin sportowych pozostawia bardzo mało miejsca na nowe dyscypliny.

Kiedy Padel jest na Igrzyskach Olimpijskich?

Zgodnie z kryteriami MKOl, padel oczywiście nie mógł być Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio ani dla igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Siedmioletnie okno międzyuzyskanie karty olimpijskiej ipojawienie się sportu na igrzyskach olimpijskich sprawia, że ​​oglądanie naszego sportu na olimpiadzie wydaje się skomplikowane Los Angeles 2028.

Nawet prawdziwa możliwość byłaby raczej dla 2032 : będzie to wymagało od padla uzyskania karty olimpijskiej przed 2025 r. Ten pięcioletni okres standaryzacji globalnego rozwoju wydaje się sprawiedliwy, biorąc pod uwagę szybkość jego ekspansji na świecie.

Konieczna będzie wtedy walka z innymi sportami ubiegającymi się o miejsce na igrzyskach olimpijskich.

Brak handipadela na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

W 2017,„handipadel był sportem w wyścigu, który ma być oferowany na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Zgodnie z numerem 1 tego sportu, Oscarem Ageą, byłoby to nawet „plus Łatwiej grać w padla na wózku inwalidzkim niż tenis."

Będziemy musieli poczekać, aby zobaczyć handipadel w zawodach paraolimpijskich: program im Igrzyska Paraolimpijskie Paryż 2024 został odsłonięty, a padel dla wózków inwalidzkich nie jest wliczony w cenę. Preferowano inne sporty, takie jak piłka nożna na wózkach, golf handisport, surfing, a nawet siłowanie się na rękę.

Igrzyska olimpijskie, aby stworzyć cnotliwy krąg

Padel jest w fazie masowej ekspansji na całym świecie. Ten sport z meksykańskimi korzeniami, pojawia się stopniowo na wszystkich kontynentach, zyskując stopniowo uniwersalny charakter narzucony sportowi olimpijskiemu.

Igrzyska Olimpijskie były ostatecznym punktem kulminacyjnym dla padla, któremu w tamtym czasie udało się podbić świat.

Lorenzo Lecci López

Po jego nazwach możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielbicielem pasji do sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jego ambicją jest relacjonowanie największych wydarzeń sportowych (igrzysk olimpijskich i światów). Jest zainteresowany sytuacją Padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.