W ten wtorkowy poranek spotkaliśmy fana padel jak nikt inny: François Ayats Delgado, 56 lat, jest ojcem 75e światowy gracz, Arnau Ayats Delgado, 22 lata. Ten ostatni ewoluuje wraz z Denisem Tomasem Perino, który zajął 59 miejscee ranga. Właściciel klubu Siesports w Barcelonie, François Ayats, przedstawił nam swoją wizję padel i profesjonalny obwód.

„Mój syn jest profesjonalistą i gra na World padel Tour. Gra na wszystkich etapach WPT, więc oto jesteśmy w Tuluzie, fantastycznym miejscu. Śledziłem już wszystkie wydarzenia WPT w Hiszpanii w Barcelonie, Madrycie, Walencji, Valladolid, Sewilli, Marbelli, La Coruña czy Alicante. I muszę powiedzieć, że tutaj w Tuluzie jest naprawdę bardzo dobrze, obiekty wewnętrzne na 4Padel są doskonałe. »

Podczas meczu jego syna Arnaua i Denisa Perino z Tonim Bueno i Markiem Quilezem.

„Moja żona i mój drugi syn są trenerami”

„Młodym zawodnikom wciąż trudno jest rozpocząć karierę zawodową, ale wszystko stopniowo się zmienia. Organizatorzy oferują graczom więcej pieniędzy, którzy również korzystają ze wzrostu praw telewizyjnych i ogólnoświatowego rozwoju padel. "

„Mój syn jest częścią akademii Rodri Ovide, razem z Paquito, Di Nenno, Chingotto czy Tello, więc mieszka w Madrycie. Wszystko to zakłada znaczny wysiłek ekonomiczny: jeśli chcesz należeć do najlepszych, musisz trenować z najlepszymi. Dla graczy dobrze, że padel odnieść sukces, że liczba ćwiczących rośnie i że w tym sporcie jest więcej pieniędzy. Mniej dobre jest to, gdy obwody toczą ze sobą wojnę, zamiast współpracować w tym samym celu. »

Dajemy graczom wolność

„Ale to dobrze, że gracze mają swobodę gry, gdzie chcą – i tak się stanie pod koniec 2023 roku, kiedy niektórzy gracze nie będą już mieli wyłącznej umowy z World Padel Tour. Jest tak wiele turniejów, ale gracze nie mogą grać co tydzień. Musimy więc uzgodnić na początku sezonu i ustalić harmonogram, który uniemożliwi rywalizację między turniejami. Myślę że padel skończy się na operacji równoważnej do gry w tenisa, gdzie ATP i WTA zarządzają kalendarzem. Ale padel, czyli sport, który ma 30 lat, wciąż musi ewoluować, by przypominać w swojej organizacji tenis. »

Jerome Arnoux Journliaste

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.