Może to być zarówno ruch techniczny, jak i taktyczny. Opublikowany w sieci, gdy Twój partner serwuje, nie jesteś już zwykłym widzem, ale w istocie aktorem.

To taktyka, która z pewnością przypadnie do gustu byłym tenisistom oraz każdemu, kto lubi mocne ataki. Kiedy twój partner serwuje, a ty stoisz przy siatce, stajesz się aktywnym uczestnikiem, a nie biernym obserwatorem.

Na zawodach zawodowych niektórzy gracze przyjmują tę strategię. Weźmy za przykład Ale Galana: jest zawodnikiem niezwykle ofensywnym i agresywnym. Podczas następnego meczu zaobserwuj, jak jego partner serwujący po przekątnej od lewej do prawej strony zaczyna z tyłu i porusza się do przodu synchronicznie z nim.

Ale jaki jest cel?

Chodzi o to, aby zaraz po powrocie przyjąć ultraagresywną postawę. Analizując większość odbić serwów, szczególnie przy pierwszej piłce, można stwierdzić, że są one przeważnie rozgrywane nisko, z bardzo małą liczbą lobów. Oznacza to, że gracze przy siatce będą musieli grać z woleja. Jeśli zawodnik podchodzący do siatki wykonuje wolej, często wybiera wolej z podejścia lub z woleja kontrolnego. A jeśli gra zawodnik już przy siatce, to jego pierwszy wolej, mimo dobrej pozycji, będzie pozbawiony chwytu, jeśli będzie statyczny. Jeśli więc piłka jest skierowana do ciebie, poruszając się do przodu, podczas gdy twój partner serwuje, możesz przyjąć bardziej ofensywną postawę.

Ponadto jednoczesne awansowanie może zdestabilizować powracającego, który widzi nie jednego, ale dwóch graczy pędzących na niego.

Wolej bekhendowy Juana Lebrona
Desafio Punta Negra San Juan San Juan Argentyna 7 maja 2023 Foto Mariano Castro Vaccarono UBICE

Jak wdrożyć tę strategię?

Pierwszą rekomendacją jest przetestowanie tego na własnej skórze, aby określić, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.

Należy pamiętać, że ta taktyka jest najskuteczniejsza, gdy serwujący serwuje z tej samej strony co ty (na przykład, jeśli jesteś graczem po prawej stronie, a serwujący serwuje od prawej do lewej). Poruszanie się do przodu pozwala na zmniejszenie kątów. Ponieważ wolne miejsce nie jest po Twojej stronie, a Twój partner jedzie w prawo, wzrasta prawdopodobieństwo równoległej gry. Musi zatem działać szybko, aby przeciwdziałać ewentualnemu podaniu. Zbliżając się do siatki, skutecznie osłonisz jej środek.

gracze netto padel

Ta strategia jest idealna w przypadku pierwszego serwisu, ponieważ odbicie jest trudniejsze. Użycie go na drugiej piłce dałoby przeciwnikom możliwość zagrania cię, co zmniejszyłoby jego skuteczność.

Co zrobić, jeśli pierwszym podaniem jest lob? Oczywiście może się to zdarzyć, ale te loby są często mniej precyzyjne i raczej wysokie, co daje ci czas na grę bandeja lub powrócić do stanu wyjściowego.

Należy jednak zachować ostrożność, gdy kelner serwuje z jego strony. Logicznie rzecz biorąc, powrót będzie ukośny, w stronę tego, który idzie w górę. Jeśli także pójdziesz do przodu, z pewnością będziesz krył wzdłuż linii, ale zostawisz partnerowi dużą przestrzeń, potencjalnie wystawiając swój zespół pod presję.

Ta technika taktyczna jest dostępna dla każdego. Gdy tylko opanujesz grę przy siatce, a twoi przeciwnicy nie będą systematycznie oddawać wysokich piłek, będziesz w stanie, grając w australijskim stylu (każdy zawodnik trzyma swoją stronę), stworzyć ofensywną ofensywę. Pamiętaj jednak, aby nie zaczynać od swojej zwykłej pozycji przy siatce, ale nieco dalej. Celem jest poruszanie się do przodu, a nie zwalnianie, ponieważ jesteś zbyt blisko siatki. Iść!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.