Muszę pokornie wyznać, gracz padel że jestem, cierpi na bardzo rozpowszechniony syndrom: „obrońcy męskiego idioty”. Uwaga, nie myl z syndromem „nieporozumienia”, nawet jeśli te dwie rzeczy czasami się spotykają.

To, co ja i niezliczeni mężczyźni staramy się zrozumieć i zaakceptować, to fakt, że brutalna siła uderzenia nie wystarczy, aby zdobyć punkt na pewno w padel. To prawda na poziomie amatorskim, ale dotyczy to również zawodowców: nawet Juan Lebron czy Ale Galan czasami uderzają bardzo mocno... a jednak są żałośnie kontrowani.

Wyślij odcinki

I odwrotnie, dziewczyny – kto gra mądrzej? – używaj dużo mniej siły i dużo więcej precyzji, cierpliwości i strategii do zamykania punktów. Z drugiej strony, samiec alfa głupio upiera się, z całych sił, w „obronie”. Czyli „ćwiczyć pronację”, ową rotację nadgarstka i przedramienia, która umożliwia wysyłanie kikutów podczas uderzenia.

Jak próżno myśleć, że męscy gracze padel mogą wyrzec się uwarunkowań przodków, które popychają ich do brutalności, zamiast tego spróbować pomóc im ćwiczyć bardziej efektywną pronację. Innymi słowy, aby zwiększyć swój procent wygranych smeczów. Zrób to za pomocą pięciu wskazówek.

Miej właściwy chwyt jest niezbędna do ćwiczenia pronacji, użyj nadgarstka, aby skierować piłkę w pożądanym kierunku i zoptymalizować jej moc. Konkretnie, aby dobrze się rozbić, będziesz musiał zaadoptować wtyczka kontynentalna, nieco bardziej zamknięty niż chwyt młotka. Ponadto wskaźnik nie powinien być przyklejony do pozostałych palców, ale nieco wyżej, aby nadać nadgarstkowi większą amplitudę.
Ten chwyt jest znacznie lepszy niż chwyt forhendowy często stosowany przez początkujących. To ostatnie zbyt mocno ogranicza możliwość skierowania piłki w pożądanym kierunku i wykorzystania ciężaru ciała.

Jeśli przyjrzysz się zawodowcom, zobaczysz, że wielu z nich stosuje chwyt z bekhendu z kolcami, co pozwala im na lepsze podkręcenie. Ten chwyt niekoniecznie jest zalecany dla początkujących, ponieważ wymaga znacznej biegłości technicznej.

Opanowanie huśtawki.- Ponieważ uderzenie piłki nadgarstkiem i przedramieniem nie wystarczy, dobre uderzenie musi wykorzystać ciężar ciała zawodnika. W tym celu konieczne jest ustawienie się pod piłką i w stosunku do niej z profilu oraz przeniesienie ciężaru ciała z tyłu do przodu. Kierowanie piłki lewą ręką (dla osoby praworęcznej) sprzyja precyzji i ruchom wahadłowym.

Łuk pleców Lebrona

Pchnięcie nogą.- Oprócz bujaka, uderzenie zyska jeszcze większą moc, jeśli skorzysta na pchnięciu z nóg: zgięcie i wyprost (czasem po którym następuje skok) pozwala im zrelaksować się jak łuk. Mistrzem w tej sprawie jest Juan Lebron, który dodaje do tego gestu imponujący łuk pleców (patrz zdjęcie poniżej).

Juan Lebron babolat żmija
Juan Lebron jest w stanie wyprowadzać zwycięskie uderzenia z tyłu toru

Elewacja przy windzie.- Większość dobrych spikerów nie uderza po prostu mocno płasko, ale przesuwa piłkę w górę iw dół, podnosząc ją nieco za głowę. Uderzenie jest wtedy mniej gwałtowne, ale górna rotacja, wzmocniona przez tylną szybę, daje piłce efekt wznoszący. Na wysokim poziomie stało się to niezbędne, biorąc pod uwagę pionową ekspansję obrońców.

Nie rozbijaj zbyt daleko.- Im dalej od sieci, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że cios wygra: to oczywiste, a jednak zapominamy o tym, jak żaby, które chcą być tak duże jak woły. Pamiętaj więc: powyżej 4 do 5 m od siatki najlepiej zrobić a bandeja lub vibora aby utrzymać siatkę i postarać się o bardziej szczerą okazję do zakończenia rajdu.

Celuj we właściwe obszary.- Nie ma sensu uderzać mocno, jeśli nie wiesz, jak celować. Na przykład w przypadku uderzeń elektrycznych należy unikać dotykania dwóch szyb. Podobnie, krótkie uderzenie grozi uderzeniem w ogrodzenie linii bazowej: jeśli nie masz szczęścia, piłka będzie łatwa do obrony.

Odwrotnie, kilka stref ma być faworyzowanych: uderzenie bardzo blisko tylnej szyby pozwoli na szybkie i równoległe uderzenie, które odwróci się i wyprzedzi przeciwnika; celowanie w ziemię tuż przed linią serwisową sprawi, że piłka poleci wysoko na szybę, co da ci jeszcze jedną szansę na uderzenie w obronę; uderzenie z rotacją górną w ostatnie połączenie między oknami będzie miało dużą szansę na ukończenie w par 3; wreszcie, par 4 zostanie uzyskany poprzez trafienie pod odpowiednim kątem, pod warunkiem, że jesteś wystarczająco blisko siatki.

To tylko kilka zaleceń, między innymi, aby Twoja ulubiona broń nie zwróciła się przeciwko Tobie. I, oczywiście, to przez opowiadanie się za pokutnikiem...

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.