Podczas krótkiej przerwy w obwodzie World Padel Tour skorzystał z okazji, aby odbyć krótką podróż dookoła świata.

Chociaż kilka dni temu hiszpański tor ustawił aparat w centrum uwagi Akademii Rafy Nadal à Majorka, dziś to właśnie w kierunku Acapulco idzie ten ostatni, aby się spotkać Viviana Corcuera, żonaEnrique Corcuera, wielki wynalazca padel.

Początki padel

Bardzo popularny w Hiszpanii i Argentynie, jest logiczne, że w umysłach niektórych miłośników padel pochodzi z tych dwóch krajów. A jednak tak nie jest.

Rzeczywiście, pamiętaj, że padel, to oryginalnie sport prosto z Meksyku, a dokładniej z Acapulco. Został wynaleziony w 1969 roku przez Enrique Corcuera, który nie miał miejsca na wybudowanie w swoim ogrodzie kortu tenisowego naturalnej wielkości. Kiedy bawił się z kolegami na swoim małym korcie, piłki wychodziły. Aby rozwiązać ten problem, postanowił zbudować wokół toru ściany o długości od 3 do 4 metrów. Wyjdź z rakiety tenisowej i umieść w czymś w rodzaju drewnianych rakiet plażowych. ten Padel urodził się.

Enrique Corcuera bawi się z pierwszym palas

„Sport zrodzony ze sjesty?”

W tym wspaniałym mini-raporcie stworzonym przez WPT, dowiadujemy się trochę więcej o tym sporcie i jego wynalazcy. Nieopublikowane zeznania przynoszą kilka anegdot, wciąż nieznanych opinii publicznej.

Zasadniczo Enrique Corcuera wymyślił ten nowy sport tylko po to, by bawić się z rodziną i przyjaciółmi. Nie miał zielonego pojęcia o wpływie, jaki ta dyscyplina może wywrzeć kilka lat później na całym świecie.

Enrique de la Torre, pionier padel profesjonalny i bezpośredni świadek tego nowego zjawiska, opowiada, jak ten pomysł wpadł do głowy Meksykanina.

„Tu w Acapulco słońce świeci mocno, a po południu jest bardzo gorąco. Dlatego Enrique ucinał sobie drzemkę od 15:17 do XNUMX:XNUMX. Jego żona Viviana dobrze się bawiła, kopiąc piłkę o ścianę dla zabawy, ale przeszkadzało mu to, gdy spał. Tak wpadł na pomysł dodania ścianek z każdej strony i siatki i tak właśnie padel.

Pamiętam, że pewnego dnia zaprosił mnie do swojego domu, a potem miałem okazję grać z nim wiele razy na tym pierwszym korcie, wciąż przyprawia mnie o gęsią skórkę na samą myśl o tym. Tor był cementowy i kiepsko pomalowany, ale bawiliśmy się świetnie. Na początku bawiliśmy się drewnianymi palaczami.".

Niestety, kiedy Enrique zmarł w 1999 roku, jego żona Viviana postanowili sprzedać nieruchomość, a nowi właściciele zniszczyli pierwszy tor padel zbudować basen...

Dlaczego nazwa „padel„?

Oprócz tego, że jest dobrze znaną osobą w Mexico City, Ignacio Soto Borja był także świadkiem rozwoju padel przez te wszystkie lata. świetny przyjacielEnrique Corcuera i ambasador World Padel Tour dla strefy Ameryki Północnej wyjaśnia nam, dlaczego ten sport nazywa się „padel".

"Manuel Arango kto miał drugi utwór padel w Acapulco pomógł mu napisać podręcznik. Enrique nie nazwał tej praktyki, więc to jego przyjaciel Manuel który podjął się znaleźć nazwę dla tej nowej dyscypliny.

Na samym początku wybrał nazwę „Rebotenis”, ponieważ był to mały kort tenisowy, a ponieważ piłka mogła odbijać się od ścian, wydawało się to logiczne. Potem nastąpiła dyskusja z Argentyńczykami, którzy nazwali to „Paddle” ze słynnym podwójnym „d”. W Hiszpanii i Meksyku chcieliśmy, aby ten sport miał uniwersalną nazwę, aby zakończyć wszelkie zamieszanie. Stamtąd narodziło się słowo „PADEL".

Niestety wiele lat później to zamieszanie nadal istnieje, ponieważ wciąż słyszymy wiele osób, które mówią Padel- Tenis ziemny".

Najstarszy utwór padel

Podczas swojej wizyty w Acapulco, World Padel Tour miał szczęście, że mogłem odwiedzić najstarszy tor w padel na świecie. Został zbudowany w 1976 roku i znajduje się w obecnym domu rodzinnym rodziny. Arango.

Mme Corcuera przypomniała sobie o genezie tego szalonego projektu.

„Po odkryciu padel dom w 1969 roku, rodzina Arango postanowił wybudować ten dom z działką o powierzchni padel na zewnątrz. I od tego czasu, krok po kroku, kilka rodzin zrobiło to samo i zaczęło stawiać ślady w swoich domach”.

„Mój zmarły mąż był właścicielem cukrowni w Jalisco w prowincji Guadalajara. Chodziliśmy tam bardzo często i były tam frontony. Nasi przyjaciele powiedzieli nam, że pelota baskijska jest trudnym sportem do uprawiania ze względu na szorstką stronę. To nie było wystarczająco przyjazne, aby Harry. Następnie zapytał mnie, co myślę o tym, że dodał ściany wokół pola, a następnie umieścił siatkę na środku.

Zaczęliśmy więc grać na tym konkretnym boisku na ranczo mojej rodziny. To było tak zabawne i przyjemne. Zastanawialiśmy się, jakimi piłkami moglibyśmy się bawić. Zdusić? Tenis ziemny? Następnie postanowiliśmy przetestować różne rakiety i różne piłki na rynku.

W 1970 roku do naszego domu w Acapulco przybyli Argentyńczycy. Byli zachwyceni i zaczęliśmy testować rakiety, które przywieźli z Buenos Aires. To był sukces.

Zaczęliśmy więc grać na boisku, które zbudowaliśmy w Acapulco. Było fajnie, bo jedna ze ścian toru wychodziła na pomieszczenie przez Enrique i tam był klimatyzator. Nie mogliśmy go usunąć, więc gdy piłka trafiła w to pudełko, zasadą było odłożenie dwóch piłek!".

„Sport, który łączy ludzi”

"To było niesamowite! Wszyscy członkowie naszej rodziny przyszli bawić się w naszym domu. To był wspaniały czas. Maluchy bawiły się z dużymi. Robiliśmy turnieje rodzinne i można było zobaczyć, jak babcia mierzy się z wnukiem. Nawet dzisiaj nadal gram padel z moimi wnukami i uwielbiam te chwile spędzone z nimi”.

„Miałem też frajdę z pisania zasad tego sportu w 1969 roku. Musiałem zapytać Harry wszystkie pomiary podłoża, linek itp. była to bardzo żmudna praca, ale sprawiało mi to dużo przyjemności. Pamiętam, że Manolo Santana przyszedł w 1972 roku i mógł grać do pierwszej w nocy. Był zafascynowany tym sportem i powiedział nam, że nigdy w życiu nie widział czegoś tak zabawnego.

Początek nowej dyscypliny

Każdego roku w grudniu książę Alfonso de Hohenlohe, członek rodziny Corcuera Wracał do domu i uwielbiał się z nami bawić. Zakochał się w tym sporcie i kiedy wyjechał do Hiszpanii, do słynnego klubu Marbella, zbudował tam pierwsze dwa tory. Były wspaniałe i to mój mąż je zainaugurował”

Ten mini raport o początkach padel to piękny hołd złożony przez World Padel Tour do małżonków Corcuera za wymyślenie i wprowadzenie tego wspaniałego sportu, który dziś ma miliony entuzjastów.

Aby zobaczyć cały raport (w języku hiszpańskim z angielskimi napisami), dzieje się to tuż poniżej:

Sebastien Carrasco

Fan padel i pochodzenia hiszpańskiego padel płynie w moich żyłach. Bardzo chętnie podzielę się z Państwem moją pasją poprzez odniesienie do świata padel : Padel Magazine.