Powiedzcie sobie nawzajem właściwy gracz ou lewy gracz jest proste. Ale czy jesteś w stanie to rozpoznać? wygląda jak więcej do właściwego gracza, podczas gdy ty chcesz zawsze grasz po lewej stronie?

To naprawdę ciekawy temat do rozmowy, kiedy gramy padel jako praworęczny. Na pewno znalazłeś się na torze z nowym partnerem, który powiedział ci: "Gram tylko z lewej". Problem w tym, że ty też! Więc co robisz ? Jako że jesteś miły, podajesz w prawo i przegrywasz mecz, mówiąc sobie, że na pewno wygrałbyś go, gdyby twoje pozycje były inne...

Skopiuj zalety

To pierwsza rzecz do zrobienia. Weźmy za przykład Juana Lebrona. Obecnie gra na prawą stronę, ale pierwotnie jest lewym graczem! A może pewnego dnia oddzieli się od Galana i wznowi swoją pozycję po lewej stronie. W przypadku Tapii widzieliśmy to samo. Dla Beli też, żeby wymienić tylko kilka...

Dlaczego musisz umieć grać po obu stronach? Aby móc wybrać najlepszego dostępnego partnera, ale także lepiej zrozumieć grę i być w stanie dostosować się do wszystkich sytuacji meczowych.

Juan Lebron pokonał Rolanda Garrosa w ćwierćfinale 2022

Podczas nauki

Dla dzieci, a nawet początkujących graczy, interesujące jest rozpoczęcie gry po prawej stronie toru. Przede wszystkim przyswojenie sobie faktu odbicia piłki i budowania punktu. Następnie nauczyć się, jak negocjować wszystkie zbiórki, niezależnie od tego, czy piłka pochodzi od praworęcznego, czy leworęcznego. Wreszcie, wiedza o tym, jak grać po prawej stronie, pozwoli ci zrozumieć pracę wykonaną przez twojego kolegę z drużyny w dniu, w którym przestawisz się na lewą stronę.

Bardziej w prawo czy w lewo?

Zrozumiesz to, padel musisz wiedzieć, jak zrobić wszystko. Weźmy kilka scenariuszy.

Masz stałego partnera, dobrze się dogadujesz, znalazłeś swoją pozycję i występy tam są. Nic do powiedzenia, jest idealnie, wszystko jest w porządku.

Grasz po raz pierwszy z partnerem, który gra z prawej strony, a Ty grasz z lewej. Znowu nic do powiedzenia.

Z drugiej strony, pierwszy mecz z graczem, który gra po tej samej stronie co ty, to właśnie tam pojawia się problem. Rozwiązanie ? Idź w prawo bez robienia zamieszania. Może rzeczywiście, twój nowy partner jest bardzo silny po lewej stronie, lepszy od ciebie i stworzysz wspaniały zespół. Ale może zdasz sobie sprawę, że nic nie działa i pod koniec pierwszego seta wynik będzie przytłaczający na korzyść twoich przeciwników. Na pewno nadejdzie czas na zmiany i wtedy będziesz miał o wiele więcej argumentów niż na początku meczu. Biorąc pod uwagę wynik, ten nowy kolega z drużyny prawdopodobnie łatwiej zaakceptuje zmianę.

Ostrzeżenie: konieczne będzie, abyś podczas pierwszego seta była wybitna. Super kolega z drużyny, który zachęca, motywuje, uspokaja, przygotowuje, w skrócie zrozumiesz to, będziesz próbował wszystkiego, aby uratować zestaw, ale niestety to nie zadziałało i na pewno rozwiązaniem będzie odwrócenie pozycji.

Skąd mam wiedzieć, czy jestem praworęcznym graczem?

Ten zawodnik jest ogólnie spokojny, opanowany, rozważny, taktyczny, cierpliwy, z dobrą ręką, aby umieścić piłkę w czterech rogach toru. Wie, jak zmotywować swojego partnera, zachęcić go do gry, ale też uspokoić, gdy nadejdzie czas. Zna wynik, rozpoznaje ważne momenty meczu lub seta i zasugeruje taktykę krótkoterminową (jeden punkt) lub długoterminową (kilka partii).
Ten zawodnik może czasami dotykać wielu piłek i wtedy będzie musiał zorganizować grę, a czasami dotykać bardzo niewielu piłek, a następnie być bardziej zdecydowanym, aby ulżyć swojemu partnerowi.

Skąd mam wiedzieć, czy jestem lewym graczem?

Gracz po lewej jest bardziej showmanem. To on często narzuca się, aby położyć kres punktom. Wielkie ciosy, ostre woleje, agresywna obrona, lubi ryzykować. Często jest pełen optymizmu, bierze sobie sytuacje do serca i zabawniej jest być u jego boku, gdy jego drużyna zdobywa punkty, niż gdy je traci. Na ramionach ma kilka ciężkich ciężarów.
Pierwsza to jego pozycja w stosunku do partytury. To on musi zwrócić ważne punkty: przewagi, 40-30 lub 0-40, ciasne punkty podczas tie-breaków, to dla niego.
Po drugie, trafia w niego więcej pocisków, więc fizycznie będzie musiał być silny, utrzymać intensywność, aby jak najszybciej ugryźć.

Więc ? Raczej gracz w prawo czy w lewo? Jedno jest pewne, nawet jeśli czujesz się bardziej komfortowo po jednej stronie niż po drugiej, nie wahaj się zmienić, aby zrozumieć, przez co przechodzi twój partner. A jeśli masz otwarty umysł, zrozumiesz, że w zależności od sytuacji, dla dobra zespołu lepiej zostawić swoje miejsce. Chodźmy!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.