Inspirująca trajektoria Laurenta Giammartiniego, od tenisa na wózkach inwalidzkich po padel-wózek inwalidzki: rozmawialiśmy z trzykrotnym medalistą paraolimpijskim w tenisie na wózkach inwalidzkich na temat jego konwersji na padel gdy Międzynarodowy Turniej w Casa Padel.

Od wypadku do odporności

„Przed wypadkiem motocyklowym w 1982 roku grałem już w tenisa” – wspomina Laurent. Ale wypadek spowodował paraplegia i musiał spędzić kilka dni w śpiączce. „Zostałem uderzony w kręgosłup, w kończyny dolne. Moje nogi się nie poruszają.

Nowa pasja: tenis na wózkach inwalidzkich

„Dziewięć miesięcy po wypadku opuściłam szpital i zaczęłam myśleć o tym, jak ponownie przystosować się do codziennego życia. Tenis na wózkach pozwolił mi odzyskać pewność siebie” – zwierza się Laurent. Nie tylko odzyskuje pewność siebie, ale także błyszczy w tym nowym sporcie. „Zdobyłem złoty medal w grze pojedynczej w Seulu w 1988 roku. Zdobyłem medal już w swoim pierwszym występie”.

Laurentowi uda się także zdobyć srebrny medal w grze pojedynczej i brąz w grze podwójnej w Barcelonie w 1992 roku.

Rola Pierre'a Fusade'a

„Pierre Fusade, były tenisista na wózku inwalidzkim, naprawdę pomógł rozwinąć tę dyscyplinę we Francji” – mówi Laurent. Fusade rzeczywiście odegrał kluczową rolę w rozwoju tego sportu, uruchamiając pierwszy tor i rozpoczynając organizację zawodów.

Przejście do padel-fotel

Laurent dywersyfikuje, dodając padel-fotel do swojego repertuaru. „Byłem numerem jeden we Francji w padel aż do tego turnieju w Casa Padel," powiedział. Według niego, padel to sport, który pozwala na łatwiejszą integrację niepełnosprawnych zawodników. "Na padeldynamika gry jest bardzo różna, co czyni ją interesującą.”

Laurenta Giammartiniego

Przyszłość padel-fotel

„Moim długoterminowym celem jest zobaczenie padel- wózek inwalidzki zintegrowany z Igrzyskami Paraolimpijskimi” – mówi Laurent. Dla niego przyszłość jest jasna. „Boom ma charakter globalny i widzimy, że pojawia się wielu nowych graczy padel-lądowanie na wózku inwalidzkim w tym sporcie.”

Różnica kulturowa między Francją a Hiszpanią

„We Francji większość graczy padel fotele wywodzą się z tenisa, ale w Hiszpanii, gdzie ten sport jest bardziej rozwinięty, nie jest tak” – zauważa Laurent. Według niego Francja ma jeszcze przed sobą długą drogę, aby dogonić Hiszpanię, ale „dobra wiadomość jest taka, że ​​organizujemy się, a poziom rośnie. Do zobaczenia za dwa lub trzy lata i porozmawiamy ponownie”.

Sport jednoczący

„Pokazuje, że sport może naprawdę jednoczyć ludzi, niezależnie od ich niepełnosprawności” – podsumowuje Laurent, podkreślając piękno współistnienia w sporcie osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.

Do zobaczenia na pierwszym oficjalnym turnieju „ważny i na wózku inwalidzkim” w listopadzie przyszłego roku w Casa Padel.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.